תופעות נפשיות לאחר לידה: איך מאבחנים ומטפלים

תנודות רגשיות ושינויים התנהגותיים הם תגובה נפוצה אצל נשים לאחר לידה. השינויים הפיזיים וההורמונאליים שעוברים על האישה בלידה ולאחריה משפיעים בצורה כזו שכמעט כל יולדת חווה סוג כזה או אחר של מצוקה נפשית בחודשים הראשונים שלאחד הלידה. מצוקה נפשית יכולה להיות בייבי בלוז ודיכאון לאחר לידה- שהם הנפוצות ביותר, ועד למצב של חרדות, הפרעות אובססיביות ואפילו פסיכוזה לאחר לידה.
חשוב ביותר להבדיל בין המצבים השונים, אלו הנחשבים נורמאליים ונורמטיביים ולהבחין בסימנים ותסמינים הנחשבים קיצוניים ומחייבים התייחסות, מעקב וטיפול של איש מקצוע.

הבייבי בלוז
40-85% מנשים לאחר לידה תחוונה את הבייבי בלוז. מדובר בתופעה מוכרת ונפוצה של תגובות רגשיות קיצוניות, חרדות, אפיזודות קצרות של בכי ובלבול, הפרעות שינה ואכילה. אלו טבעיים לגמרי ונוטים להגיע באופן ספונטני לגמרי בעשרה ימים לאחר הלידה ולעבור כמו שבאו. בעוד מדובר בתופעות לא נעימות ואף מטלטלות רגשית- אין צורך להיבהל או להילחץ אלא פשוט לשחרר ולהבין שהגוף עבר טראומה פיסית ונפשית וההורמונים בגוף טרם התאזנו ולכן את מגיבה בצורה שכזו.
אין צורך בטיפול מקצועי בבייבי בלוז מכיוון שהוא מצב טבעי שנגרם עקב השינויים ההורמונאליים והרגשיים של הלידה והם טבעיים לגמרי, אך תמיכה של המשפחה היא הכרחית וחשובה. עם זאת יש לעקוב ולוודא שהתופעה אכן חולפת ולא מתפתחת לדיכאון לאחר לידה.

דיכאון לאחר לידה
לעומת הבייבי בלוז שמגיעים די מהר לאחר הלידה וחולפים במהרה, דיכאון לאחר לידה מופיע בדרך כלל בחודש הראשון לאחר הלידה ויכול להופיע גם מספר חודשים לאחריה. כ- 17% מהנשים סובלות מדיכאון לאחר לידה, כאשר הסימנים והתסמינים דומים מאוד לבייבי בלוז אך הם מוגדרים כחמורים יותר כאשר הם נמשכים לאורך זמן ופוגעים ביכולת של האישה לתפקד.
במקרה ואת מרגישה עייפות בלתי נשלטת, שינויים קיצוניים בצב רוח, התקפי דיכאון, חוסר חשק, הפרעות בשינה ובאכילה שנמשכות יותר משבועיים- יש לגשת לבדיקה אצל איש מקצוע מומחה בתחום ולבדוק אם אכן מדובר בדיכאון לאחר לידה. ברוב המקרים דיכאון לאחר לידה הוא מצב זמני החולף לאחר מספר חודשים אך ללא טיפול הוא עלול להימשך גם שנה ויותר ולפגוע באיכות החיים של האם וביכולת שלה לתפקד בתינוק.
לא תמיד היולדת מודעת לסימנים ולשינויים ולכן על הסביבה הקרובה שלה להיות עם אצבע על הדופק ולשים לב אם ההתנהגות שלה השתנתה בצורה קיצונית ואם היא מתפקדת כמו שצריך. על כל שינוי שאינו נראה כשורה מומלץ להיעזר באיש מקצוע ולקבל את הטיפול המתאים.
בחלק מהמקרים הרופא ימליץ על טיפול פסיכולוגי תומך אבל לעיתים ישנה המלצה לתרופות נוגדות דיכאון- תרופות במינון נמוך לתקופה קצרה שלאחר הלידה שעוזרות לשיפור מצב הרוח על ידי איזון כימיקלי במוח ובגוף שהשתנה בעקבות הלידה ולאחריה. טיפול תרופתי בשילוב טיפול רגשי / פסיכולוגי לעיתים קרובות הוא הטיפול היעיל ביותר.

חרדה בהריון וחרדות לאחר לידה
השינויים הפיזיים וההורמונאליים לא משפיעים רק לאחר הלידה אלא כבר בתחילת ההריון. ישנן נשים אשר עוברות את ההריון בקלות, ישנן כאלה הסובלות מתופעות לוואי פיסיות כאלה ואחרות וישנן גם כאלה הסובלות מחרדה במהלך ההריון- מה שבמקרה שלא יטופל עלול להפוך לחרדה לאחר הלידה. חרדה בהריון ולאחר הלידה מתאפיינות בעצבנות, חוסר שקט, מתח המשפיע גם בצורה פיסית על הגוף, מחשבות שליליות בנוגע להריון ללידה עצמה ולגידול של התינוק וחשש לתפקוד בתור אמא. מחקרים מראים שבעוד כ 13% מהנשים סובלות מחרדה בהריון ולאחריו וכ 8% סובלות גם מחרדה וגם מדיכאון

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD)
למרות לא שומעים על התופעה יותר מדי, מדובר בהפרעה נפשית שנהיית בשנים האחרונות שכיחה יותר ויותר, כאשר 2-9% מנשים לאחר לידה סובלות ממנה. . הפרעה זו עלולה לגרום ליולדת סבל רב ולכן חשוב מאוד לזהות את הסימנים ולאבחן האם אכן מדובר בה.
ההפרעה מתבטאת במחשבות טורדניות ולא רצויות שחוזרות על עצמן שוב ושוב וגורמות לאישה להיות במצוקה רגשית קשה או לחוות דחף לבצע פעולות מסוימות. היא לרוב מתבטאת גם בהתנהגות חזרתית כפייתית על פעולות או מחשבות שמטרתן להרגיע את המצוקה, לדוגמא התנהגויות שקשורות לתינוק כמו שטיפה חוזרת של הבקבוק, החלפת סדינים אובססיבית והתרחקות מהתינוק מחשש לפגוע בו וכן הרחקת אנשים אחרים מהתינוק מחשש שיפגעו בו.
במידה והיולדת סבלה לפני או במהלך ההריון מדיכאון וחרדה הסיכוי לפתח הפרעה זו גדול יותר אך הסיכון קיים אצל כל יולדת ולכן חשוב לעקוב אחריה ואחר ההתנהגות שלה ובמידה ויש חשש לקחת אותה לאבחון.

פסיכוזה לאחר לידה
פסיכוזה לאחר לידה, גם אם מדובר בהתקף פסיכוטי אחד היא הפרעה פסיכיאטרית חמורה ביותר שיש לטפל בו מיידית. מצב זה אינו נפוץ אך לאחרונה מחקרים מראים ששתי יולדות מתוך אלף תסבולנה ממנו ולכן מדובר במצב שדורש התייחסות.
פסיכוזה מופיעה בדרך כלל מספר שבועות לאחר הלידה אבל גם יכולה להופיע במיידית או לאחר מספר חודשים. במצב פסיכוטי, האם תהייה מנותקת מהמציאות במחשבות ובמעשים ותתקשה להבדיל בין המחשבות בראש ולבין מה שקורה במציאות בפועל, אובדן האבחנה בין דמיון ומציאות. במצב כזה היא מסוכנת לעצמה ולתינוק ואינה יכולה להישאר ללא השגחה. סימנים נוספים הם תנודות קיצוניות ביותר במצב הרוח- בין דיכאון חריג למאניה חריגה, הזיות – שמיעה , ריח וראייה של דברים שלא קיימים וקושי בהתמצאות בזמן או במקום (לא יודעת איפה היא או מה התאריך היום).
מדובר במצב נפשי אשר הגורמים לו הם השינויים ההורמונאליים והשינויים בהרגלי השינה אך עם זאת רופאים טוענים שמדובר במצב גנטי ולרוב מי שתסבולנה מהמצב הן נשים שיש להן נטייה גנטית להתפתחות הפרעה זו. כמובן שאין דרך וודאית לדעת מועדות זו מראש.
במצב של פסיכוזה על האישה להגיע בהקדם האפשרי לבדיקה של בעל מקצוע מומחה בתחום אשר במידת הצורך יפנה לפסיכיאטר מומחה. במידה והפסיכיאטר יאבחן כי מדובר בהפרעה פסיכוטית, סביר שימליץ על טיפול תרופתי מתאים ובמקרים חריגים, בהם ישנה סכנה אמיתית לשלום האישה או התינוק, אף על אשפוז פסיכיאטרי. במהלך לקיחת התרופות מצב הרוח ומצבה הרגשי נפשי של היולדת אמור להשתפר אך עליה להישאר במעקב פסיכיאטרי עד שחולפות תופעות הלוואי ולא נשקפת סכנה לה או לתינוק והיא מסוגלת לטפל בעצמה ובו. מומלץ כי במקביל לטיפול התרופתי האישה תפנה גם לטיפול רגשי אשר ילווה אותה ואת משפחתה במקרה הצורך בתקופה מטלטלת זו.

אישה לאחר לידה עוברת טלטלה פיסית רגשית ונפשית וכל אישה מגיבה אחרת. כמו כן כל הריון הוא אחר ולכן חשוב מאוד להימצא בסביבה קרובה ותומכת אשר תוכל לספק סיוע ועזרה בעת הצורך וגם לשים לב לסימנים ותסמינים שונים ומדאיגים. על היולדת להיות ערה לרגשות והרגשות שלה ובמידה ומשהו לא מרגיש לה כשורה או חריג- לפנות לעזרה.

באדיבות אלעד דהן, MSW, מומחה ומדריך בטיפול CBT
מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול ואבחון בדיכאון לאחר לידה".
קליק לאתר

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק