אמא, בסיור סליחות לילי כבר היית?

אני אוהבת מאד את ירושלים ואת הכותל בפרט וביקרתי בו כבר מספר רב של פעמים. איכשהוא, זה אף פעם לא היה בלילה. כי מה יש לה לבחורה לחפש לבדה בלילה בירושלים? לכן כל כך שמחתי להצטרף לקבוצה מאורגנת ולסיור לילי לכבוד חודש הסליחות. ועכשיו מותר לי להגיד גם לכן: חובה. חובה. חובה

מכל הערים בארץ, אני הכי אוהבת את ירושלים. כיף לי בצפון, נהדר לי במרכז ונפלא לי בדרום, אבל ירושלים אין שנייה לה. תמיד כשאני מגיעה אליה אני מתעטפת בתחושה המיוחדת רק לה. ביקרתי בירושלים כבר מספר רק של פעמים. אבל איכשהוא, זה אף פעם לא היה בלילה. כי מה יש לה לבחורה לחפש לבדה בלילה בירושלים? פעם חשבנו לנסוע, כמה חברות, לכותל בלילה, לקראת יום כיפור, אבל מהר ירדנו מהרעיון. השנה, התמזל מזלי להצטרף לקבוצה מאורגנת לסיור לילי לכבוד חודש הסליחות. לא ידעתי שאהנה כל כך.
אם גם אתן אוהבות את ירושלים, אני ממליצה בחום על החוויה הזאת. ירושלים כל כך יפה בלילה ובסיור מאורגן מגלים דברים שקשה לגלות באופן עצמאי. ועל הכותל בלילה בכלל אין מה לדבר. חוויה שמיימית ממש.

ירושלים של לילה
לכבוד חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות, יזמה מחלקת התיירות של החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים סיורי סליחות מרגשים וייחודיים ברובע היהודי בירושלים. הסיורים נערכים בשעות הערב והלילה, לאור כוכבים, הו אז מתגלה נופה הקסום והמיוחד של ירושלים, שמי שלא ראה אותה בלילה, כאילו לא ראה אותה מימיו.
סיורי הסליחות מתחילים בשערי העיר העתיקה וממשיכים אל תוך הסמטאות הקסומות של הרובע היהודי ואתריו. כך למשל הגענו לבית הכנסת "החורבה" שברובע היהודי, אשר ממנו נשקף הנוף היפה ביותר של ירושלים שראיתי אי פעם. נשבעת.

ארון הקודש הגבוה ביותר בעולם
בית כנסת "החורבה" הינו אחד המרהיבים בירושלים, ואולי יש לומר בעולם, אשר ממנו תצפית גבוהה במיוחד של 360 מעלות על העיר העתיקה של ירושלים, שהיא התצפית היפה ביותר שתוכלו למצוא. בסיור תשמעו על סיפורו המעניין של בית הכנסת, שעבר מספר גלגולים ושזורים בו פרטי אדריכלות מעניינים. כאן נמצא ארון הקודש הגבוה ביותר בעולם ועוד לחשו לנו שבימי שישי בעונת החורף, נישא קולם של מקהלת הילדים למרחוק וזוהי אחת החוויות המרגשות ביותר שניתן לתאר.

קרדיט צילום יוסי זמיר

קרדיט צילום יוסי זמיר

הפתעות בדרך
מבית הכנסת, ממשיכים דרך הרובע ההרודיאני ובו שרידי בתיהם המרשימים של האצולה והכוהנים מבית ראשון, וכמובן דרך הסמטאות הציוריות של הרובע היהודי לרבות רחבת הקארדו המרהיבה. איזה כיף להיות שם בלילה ולהתבונן בקירות הפסיפס מקרוב.
השנה, החליטו בחברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים, לשלב בסיורים שחקנים מקצועיים, שמפתיעים באמצע הדרך. כך למשל שחקן – גבאי בית הכנסת שמקבל את המשתתפים בקריאת 'סליחות' והשכמה כפי שהיה נהוג בעבר, או רבי ישמעאל בן אלישע, הכהן הגדול מימי בית שני שתוקע בשופר ומאפשר גם למשתתפים להתנסות בתקיעה. עוד דמויות שאתם עשויים להתקל בהם: דמותה של תהילה מספרו של ש"י עגנון, גבאי בית הכנסת המרוקאי, הכהן מהרובע ההרודייני, צ'יקו שהיה בין הצנחנים ששחררו את העיר ועוד.
סער ברקאי, מנהל מחלקת התיירות בחברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי אומר: "השנה החלטנו לקיים ברובע היהודי סיורי סליחות תיאטרליים המחזירים את המבקרים לימים עברו, עם שחקנים שממחישים ומכניסים את המבקרים לאווירת סליחות ייחודית. אנו מזמינים את כל הקהל הרחב לבוא ולהתרגש ביחד איתנו"

אדון הסליחות
בשביל זה באנו, לא? אין ביקור בירושלים בלי ביקור בכותל. שם נפתחים שערי שמיים ואצלי נפתח גם הסכר בעיניים והדמעות זולגות מעצמן.
במהלך הסיור, אשר מסתיים בכותל, ידובר על השוני בין הנוסחים והמנהגים השונים של הסליחות בעדות השונות ובחלקו האחרון של האירוע ייהנו המשתתפים מפייטן שיכניס אותם לאווירת הסליחות עם מנגינות ופיוטים.

קרדיט צילום טל מרום

קרדיט צילום טל מרום

הסיור, כאמור, מסתיים ברחבת הכותל המערבי.
ימי חודש אלול ועשרת ימי התשובה בחודש תשרי הם ימים מיוחדים של סוף והתחלה, של התחדשות ושל התרגשות בקרב הציבור היהודי. בימים אלו אווירה מיוחדת עוטפת את ירושלים, והם מהווים הזדמנות להגיע לירושלים ולהשתתף בסיורי סליחות מרגשים לצד אלפי מתפללים המגיעים מארץ ומהעולם לשאת תפילותיהם.
הרצל בן ארי, מנכ"ל החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי: " אני מברך את המבקרים ברובע היהודי במהלך כל ימות השנה ובימי הסליחות בפרט. תקופת הסליחות היא תקופה עמוסה וגדושה ברגשות ברחבי הרובע היהודי, ואנו מזמינים את כל בית ישראל להתרגש יחד איתנו בסיורי סליחות שנכנסים אל הלב"

השורה התחתונה
מתי: ימים ראשון עד חמישי בערב עד 19/9/2018 בשעות 19:00 ו-22:00.
איפה: נפגשים ברחבת שער יפו ויוצאים לסיור.
כמה: עלות הסיור הינה 65 ש"ח למשתתף.
איך: אורך הסיור כשעתיים וחצי. כל סיור כולל שניים מתוך ארבעת הדמויות+ פייטן / נגן.
פרטים נוספים: יש להרשם מראש באתר האינטרנט של החברה לפיתוח הרובע היהודי (קליק) או במוקד התיירות בטלפון 4987*

ניתן לתאם סיורים נוספים לקבוצות של מינימום 20 איש בתאום מראש.
המעוניינים בארבעת השחקנים בתיאום מראש מול תיירות הרובע היהודי ובתוספת תשלום.

אודות יוספה קמחי

אישה ללא גיל, רווקה פלוס שתי בנות מהממות, עצמאית בתחום התוכן

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק