מהי זוגיות טובה ואיך שומרים עליה?

הרעיון לכתיבת הטור עלה בעקבות זוג שהגיע אליי לאימון. סיבת האימון הייתה יוצאת דופן: "לא, אנחנו לא במשבר וגם לא על סף גירושין, להיפך אנחנו חיים די טוב ואוהבים האחד את השנייה. אבל משהו בכל זאת השתנה עם השנים".
כששאלתי איך אני יכולה לעזור להם, שניהם ענו שהם רוצים לחזור ולהרגיש כמו פעם בתחילת הדרך, בפגישות הראשונות.
החיים העמוסים והמהירים שלנו (עבודה, לימודים, ילדים, הורים, סידורים), השנים והשגרה שוחקים את האינטימיות והתשוקה גם בזוגיות טובה.

אז מה עושים? איך שומרים על הקשר הזוגי?

זוגיות טובה היא לא מקרה או מזל, זוגיות טובה היא תוצאה של השקעה.

אבני הבניין מהן בנויה הזוגיות
תשוקה- האלמנט הראשון שמחבר בין בני זוג והוא גם הראשון לדעוך, למה? כי הָקָרוב האינטימי והמוכר הורג את התשוקה ואילו הריחוק, החידוש והלא נודע מעוררים אותה.

אינטימיות: קירבה רגשית ויכולת להיחשף בפני בן הזוג שלי בלי שיפוטיות, כלומר להכיר ולקבל את החולשות האחד של השני.
כן, אני יודעת שתי האבנים הראשונות בזוגיות שלנו מנוגדות האחת לשנייה ובכל זאת שתיהן נחוצות.
הנאה- כדי להרגיש שסך הכל טוב לך בזוגיות שלך, על כל אינטראקציה אחת שלילית צריכות להיות 5 אינטראקציות זוגיות חיוביות.
העצמת האחר- אל תשכחי לפרגן לבן זוגך על הצלחות, תכונה שאת אוהבת בו מחווה שהוא עשה, כל דבר גדול או קטן שאפשר. כל פעם שאת מגדלה את בן הזוג שלך, את מגדילה את עצמך שהרי את בחרת בו (וכמובן ההיפך- כשאת מקטינה ומזלזלת בו, מה זה אומר על הבחירה שלך בו).
הקשבה- כשמשתפים אותנו במקרה שקרה, במקום להקשיב מיד אנחנו משתפים בחזרה בסיפור דומה שקרה לנו. כשבן הזוג שלך מספר לך סיפור, פשוט תקשיבי! עם העיניים, עם הידיים עם הראש עם כל הגוף, לא חייב לשתף בחזרה או לתת עצה או להגיד מה היית צריך לעשות. רק להקשיב.
שיח חיובי- כשמשהו מפריע לך או חסר בזוגיות ואת רוצה לשנות, תמיד תמיד תתחילי ממה חסר לי ומה אני רוצה או צריכה להוסיף ואף פעם לא ממה אתה לא עושה נכון- כשאת מספרת לו מה את צריכה במקום לומר לו מה הוא לא עושה נכון זו גישה שרותמת אותו ומעוררת רצון להיות שם בשבילך, לעומת שיח שלילי שמכניס למגננה.
משמעות- כל אחד מאתנו יכול וצריך לבטא את עצמו כאינדיבידואל בתוך הזוגיות. אנחנו לא שני חצאים שמשלימים שלם, אלא שני שלמים שמצטרפים האחד אל השני, אז…. תעשי מקום.
מחוייבות- הנאמנות כלפי בן הזוג שלי וכלפי התא הזוגי שלנו היא אבן יסוד בבניין הזוגיות, והיא נבחנת ברגעי משבר.

לרתום את הביולוגיה לטובת הזוגיות
כשאנחנו נוגעים, מחבקים ומנשקים (לא רק מינית) משתחרר בגוף הורמון בשם אוקסיטוצין שגורם לנו להתחבר רגשית ולהיקשר האחד לשני וזה משפיע על הזוגיות שלנו לטובה.

לסיום
אל תחכי שהרומנטיקה תקרה בספונטניות-
זה אולי עובד בהתחלה בקלות, אבל עם השנים, ההרגל והעומס מנצחים את הספונטניות ואנחנו פשוט מפסיקים. מפסיקים להפתיע אחד את השני, מפסיקים לדבר סתם על הא ודא מפסיקים להסתכל אחד לשני בעניים וגם מפסיקים לעשות סקס.
כשאני מציעה למתאמנים שלי לתכנן רומנטיקה חלקם ממש בהלם מהרעיון ואומרים לי: זה מאולץ, זה לא יעבוד, אי אפשר לתכנן רומנטיקה.
ואני אומרת בלי לתכנן זה פשוט לא יקרה. כמו שאת מתכננת לרוץ פעמיים בשבוע בימים קבועים, כמו שאת קובעת מראש יום ושעה להיפגש עם חברות ואפילו מתכננת יום קבוע לניקיונות או בישולים כך גם תכנני חצי שעה ביום לזוגיות.
זמן זוגי באופן מודע על בסיס יומי ישמור על האהבה שלך.

הכותבת היא חגית ורבנר, מאמנת לזוגיות ומציאת זוגיות,
קואוצ'רית להשגת יעדים/מטרות
קליק למידע נוסף

נייד 050-4422017

מבוסס על מחקרים של מרטין סליגמן, רוברט סטרנברג, ג'ון גוטמן

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק