תשוקה בחיי נישואין. איך באמת שומרים עליה?

איך קורה שגם בזוגיות הכי טובה אנחנו מרגישים שהתשוקה נכבית? איך מנצחים את ההרגל והשגרה שנוגסים לנו במערכות היחסים?
סקס ותשוקה הם נושאים כמעט לא מדוברים. זה מביך, זה אישי, זה חושפני ואנחנו חוששים משיפוטיות. בקיצור לא פשוט. מצד שני יחסי מין הם חלק משמעותי בחיינו שמשפיע על טיב הזוגיות שלנו ועל האושר שלנו.
אז בעקבות זוג שהגיעו אליי והסבירו כי הסיבה שהגיעו לאימון היא סקס: ("אנחנו אוהבים, יש בינינו אינטימיות וחברות, אז למה הסקס דועך?") החלטתי לאזור אומץ ולפרסם טור בנושא

בעידן הפוסט מודרני יש לנו ציפייה לחוות תשוקה מינית לטווח ארוך מאוד (40 שנות נישואין?) בתוך מערכת זוגית ארוכת שנים עם אדם אחד (או שניים).
השאלה הגדולה היא האם אפשר לחשוק את מה שכבר כבשנו? ולמה האסור מושך אותנו כל כך? ואיך מתחזקים תשוקה בזוגיות ארוכת שנים?
כדי לענות על השאלות האלה אנחנו צריכים להבין את ההבדל שבין אהבה ואינטימיות לבין תשוקה וסקס.
התשוקה מתעוררת כשיש מסתורין, עמימות, מתח , הרפתקה, חידוש ומרחק.
לעומת זאת אהבה זקוקה לחברות, קירבה, בטחון, ודאות ושקיפות. על פניו יש כאן סתירה בין אינטימיות ותשוקה. יש לנו 2 רצונות שמתנגשים האחד בשני.
מאחורי כל רצון עומדים צרכים בסיסים אנושיים מנוגדים- מצד אחד יש לנו צורך בסיסי להרגיש ביטחון, נאמנות וודאות ואת זה אנחנו מקבלים באהבה ומצד יש בכולנו את הצורך בחופש, הרפתקה וחידוש- צרכים שמעוררים את התשוקה שלנו.
"אני רוצה שבן הזוג שלי יהיה החבר הטוב ביותר שלי וגם המאהב המסתורי שלי". אבל התשוקה זקוקה למרחק ואילו האהבה זקוקה לקרבה.

אז מה בכל זאת עושים?

1. מיסתורין- יעיר את התשוקה- איך מייצרים מיסתורין? למשל מרחק פיסי, פרידה קצרה כמו נסיעת עבודה. אז כשהוא יוצא למילואים נכון את נשארת עם ההסעות לחוגים, בישולים וסידורים, אבל תיזכרי שהציפייה והגעגוע יבנו את התשוקה.
2. משיכה- טפחי והדגישי את הצדדים והתכונות הטובות והחזקות שלך ושלו- כשאנחנו רואות את בן הזוג שלנו במצב מיטבי (מבקיע גול במגרש כדורגל, נותן הרצאה מוצלחת, או מספר בדיחה שכולם צוחקים ממנה) זה מעיר בנו את המשיכה אליו ולהיפך. אז תדאגי שהוא יראה אותך במקומות שאת פורחת ולא רק מותשת בסוף יום על הספה.

3. תכנון- המיתוס הזה שסקס ותשוקה יקרו בספונטניות חייב להתנפץ – סקס צריך להיות מתוכנן מכוון ורצוני. הילדים, העבודה, הסידורים והחיים העמוסים הורגים את הספונטניות, אז תכנני זמן מתאים לסקס, קבעי דייט עם בן זוגך! יום ושעה המתאימים לשניכם, אחרת זה לא יקרה.
4. תלות דאגה והזדקקות מכבות את התשוקה- לעומת זאת כשאת מקרינה עצמאות ומסוגלות זה מדליק.
5. תחדשי- כשאת ניראת במיטבך (וגם הוא כמובן) את מושכת. אז תחדשי, תרענני, שני תספורת, קני שמלה חדשה, נשמע רדוד אבל זה עובד.
6. תני מקום לדמיון- סקס הוא לא משהו שעושים, אלא מקום שהולכים אליו, מרחב שמאפשר לנו לממש את הפנטזיות שלנו, מאפשר לנו התעלות רוחנית, מאפשר לנו שובבות- זאת השפה הזוגית שלנו. ומשחק מקדים מתחיל בסוף האורגזמה הקודמת.

הכותבת היא חגית ורבנר, מאמנת לזוגיות ומציאת זוגיות,
קואוצ'רית להשגת יעדים/מטרות

מבוסס על מחקר של אסתר פרל

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות