לכבד ולקבל את השונה: בסימן המודעות לאחר

חודש אוקטובר. חודש מודעות לכל כך הרבה נושאים חשובים ועצומים שהכרחי וחשוב להעלות אותם לסדר היום. חודש אוקטובר הינו חודש המודעות ללידות שקטות, סרטן השד, תסמונת דאון, פגות. מדובר בנושאים כל כך חשובים ועדיין לצערנו צריך חודש מודעות עבורם. ולצערנו חודש אחד בשנה, גם אם הוא חוזר על עצמו כל שנה- אינו מספיק.
לעיתים, העיסוק הטבעי שלנו בחיים שלנו עצמם מוביל אותנו פחות ופחות להתעסק באחר
. ראו לדוגמא את נושא האלרגיות ואי קבלת האחר שצף בחודש האחרון. אנחנו כל כך עסוקים בחיינו שלנו, בצרכים האישיים שלנו, בצרות ובהישרדות היומיומית שלנו עד כדי כך שאנחנו לא עוצרים לרגע להביט מה קורה סביבנו.
אנחנו לא עוצרים כדי לשאול. לרוב לא מכוונה רעה או מהתעלמות חלילה או כי לא אכפת לנו. זה פשוט רחוק מאיתנו ואנחנו לא רוצים להוסיף לנו עוד דאגות מעבר לקיים. לפעמים נוח יותר לראות את הצד היפה בחיים של האנשים ולא את הצד העצוב והקשה. שימו לב שברשתות החברתיות אנחנו מעדיפים לפרגן לתמונה מאושרת מטיול או מאירוע שמח כלשהו מאשר לפוסט עצוב ומרגש. וזה בסדר. אך מה קורה שמישהו מחברנו או מהמשפחה נמצא במשבר? האם אנחנו מספיק מודעים כדי להושיט יד ולתמוך בו?
נושא המודעות הוא עניין חשוב. מצד אחד מודעות למחלות מסוימות ולמצבים מסוימים עוזרת להכיל את האדם העובר את המשבר ומאפשרת לנו להושיט לו יד, להיות שם עבורו. מצד שני, המודעות מלמדת אותנו כיצד להגיב, מה נכון ומתאים לומר ולהתנהג במצבים כאלו, איך לקבל את האחר ואת השונה מאיתנו. מצד שלישי, המודעות מאפשרת לנו ללמוד על מצבים מסוימים הרחוקים מאיתנו ולמקרה וחלילה ניתקל בהם נוכל להגיע "מוכנים" להתמודדות עם המצב שנוצר.

כמובן שזה לא אפשרי פשוט להיות מודעים להכל. וזה בסדר גם לא להכיר את כל המצבים הקיימים. אך כן חשוב להיות ערניים. ערניים לסובבים אותנו, לחברה ולמשפחה שלנו, ערניים וקשובים גם לדברים שכביכול לא קורים לנו. להתעניין.
אם רק היינו לרגע עוצרים ומתעניינים גם בצד הלא נחמד של החיים, מבינים שקיימים גם חלות ואסונות ואנשים שונים מאיתנו. ומתעסקים פחות בנו הכל היה אחר. יכול להיות שההתמודדות של הקרובים לנו הייתה שונה. רק להרים את הראש ורגע להסתכל על האחר. אולי לא היה צורך בחודש כזה של מודעות, כי היא הייתה שם כל הזמן.
קחו לדוגמא את הילדים האלרגיים. יכול מאוד להיות שאם רק היינו מבינים את ההשלכות ומודעים לסכנות לא היה צורך במסע הסברה כי זה מובן מאליו לכבד ולקבל את השונה. זה כבר היה בתודעה שלנו ולא היינו צריכים קמפיינים להעלאת הנושא הכה חשוב הזה לסדר היום.
בשורה התחתונה, הכל מתחיל בנו. כפי שאנחנו דורשים הבנה, הכרה ומודעות עלינו לתת אותה ולחיות במודעות. לחקור, להבין, לרצות לחיות בעולם טוב יותר בשבילנו ובשביל העתיד, לייצר עבורנו את העולם הטוב והמכיל וכן גם המודע.

הכותבת היא עידית אלה ערגס, מאמנת להתפתחות אישית.
קליק לאתר

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק