נכון או לא? מיתוסים נפוצים על תינוקות ואיך נעזור להם לישון טוב

כולנו מושפעות ממיתוסים, דעות קדומות וסטריאוטיפים. אלו באים לידי ביטוי במיוחד במצבי לחץ או חוסר ודאות. אז רק כדי לעשות סדר, דיברנו על המיתוסים הנפוצים על תינוקות עם הילה בורל, המנהלת את פל"א במרחב החדשנות של ביה"ח אלי"ן בירושלים ויזמית שפיתחה את ה"חיבוקן".
הילה עוסקת שנים רבות בריפוי בעיסוק, עם התמחות בגיל הרך, וחיפשה פתרון להקלת המעבר של התינוק מהרחם אל העולם.


"החיבוקן נותן לתינוק תנאים הדומים לאלו שקיבל ברחם או בידיים של אמא. זה הכי דומה". היא מספרת. לצורך פיתוח החיבוקן היא נעזרה במומחים להתפתחות תינוקות ופגים ומומחים לעיצוב ציוד רפואי.
כידוע, כשנולד תינוק (מזל טוב!) ובמיוחד אם זה הראשון, המיתוסים נראים לנו כעובדות מוצקות, במיוחד שכשהחברה/שכנה/אחות בטיפת חלב אומרות את זה ומהנהנות לנו עם הראש במבט רציני. אז מה נכון? ומה בכל זאת כדאי לדעת?

מיתוס 1#: אסור להרדים את התינוק על הידיים כדי שלא יתרגל
אם התינוק שלך בוכה ורוצה רק ידיים – והתינוק הטיפוסי יבכה כשלוש שעות ביום לפחות בשלושת החודשים הראשונים – זה לא בגלל שהוא מנסה לתמרן אותך. תאמיני לו שהוא עדיין לא למד איך לעשות את זה. הוא בוכה מפני שהוא עייף או פשוט מרגיש לא בנוח וזו הדרך היחידה שלו לומר את זה. אז אל תחמירו איתו יותר מדי, ותהיו פשוט קשובים.
מה עוד? פשוט אל תפחדו להרים את התינוק או שפשוט צרו לו סביבה מחבקת ונעימה. הילה ממליצה לאמא הטרייה לא לחשוש מידיים, אבל גם לא לפחד שזה ייהפך להרגל. "יש לזכור שאם אנחנו גמישים, כלומר מצד אחד נענים לצורך ומצד שני מנסים גם דרכים חדשות להרגעת התינוק, גם התינוק יתגמש ויהיה מוכן לנסות את מה שמציעים לו ואולי עכשיו זה יתאים לו".

גם התינוק שלך בוכה הרבה? נסי את חיבוקן

מיתוס 2#: לישון ליד התינוק באותה המיטה זה מסוכן
להירדם ליד התינוק שלך יכול להיות מסוכן. במיוחד אם את לוקחת תרופות או נרדמת בטעות איתם על הספה מוקפת בשמיכות וכריות. עם זאת, מחקר מצא ששינה ליד התינוק מביאה איתה הרבה יתרונות כמו יותר שעות שינה לאמא והפחתת הסיכון למוות בעריסה. כלומר, אם בתקופה מסויימת זה המצב והתינוק נרדם ליד אימו, יש רק להקפיד על בטיחותו על ידי מיטה צמודה או הפרדה קלה אחרת.
מה עוד? שינה ליד התינוק היא לא תמיד בטוחה, אבל לא ממש מסוכנת. להילה יש כאן טיפ לאמא המודאגת "שינה ליד התינוק קורית לכולם, בתקופות מסוימות, ועד שיוחזר למיטתו ניתן לשים אותו בחיבוקן ולתת לו את העיטוף הנחוץ ואת הביטחון שיש בהפרדה בין האם והתינוק".

מיתוס 3#: תינוק לא יודע לישון לבד
תינוקות אמורים לדעת לישון טוב מעצם היותם תינוקות ויש להם ניסיון עוד מהרחם. שם לא לימדו אותם לישון והם לא צריכים הוראות מיוחדות גם עכשיו. השינה היא פונקציה גופנית נורמלית, בדיוק כמו לאכול וללכת לשירותים. יותר נכון, כל עוד לא נפריע להם לישון ונקנה להם הרגלים לא טובים, הם ישמרו על שינה טובה ורציפה.
מה עוד? "אני חושבת שמלכתחילה, תינוק שמרגיש מוגן וקרוב לאמא כי זה מה שהוא רגיל מהרחם, אז יהיו לו הרגלים טובים לשינה גם בהמשך. כלומר, אם הפער בין מה שהוא חש כשהוא היה ברחם למה שקורה לו עכשיו הוא גדול, אז באופן טבעי יקח לו זמן להתרגל". היא אומרת. "ולכן יש לדאוג שהתנאים שהוא רגיל להם מהרחם, כלומר גבולות וריח אם, ימשיכו ברצף בחודשי חייו הראשונים".

מיתוס 4#: תינוקות מזהים את הריח של אמא
המיתוס הזה הוא בהחלט נכון והאמת גם די הגיוני. רק תחשבו על ריח העוגיות של סבתא שאתם עדיין זוכרות מגיל 5. מחקר של המחלקה למדעי המוח של בית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה הוכיח שתינוקות זוכרים את האמא באמצעות הריח. כך הריח הוא למעשה אחד מהזיכרונות הראשונים שלהם.
מה עוד? חיבוקן מגיע עם אביזרים לתינוק, ביניהם מוצר קטן וחמוד שסופח ריח הורי, כדי שהתינוק יריח את האם כשהוא לא נמצא על הידיים.

מיתוס 5#: תינוקות רואים רק שחור ולבן
המיתוס הזה היה הבסיס העסקי לעשרות צעצועים בשחור ולבן והוא נכון, אבל רק לתקופה מוגדרת. מחקרים מראים שרק בשבועיים הראשונים התינוק לא מזהה צבעים, לאחר מכן הוא כבר יכול להבדיל בין אדום וירוק.

מה עוד? חיבוקן מציע ספרון בד לתינוק עם תמונות נפרדות וגדולות בשחור ובלבן. הספרון מעודד את התפתחות הראייה אצל התינוק.
בסופו של דבר, אימהות טריות ועייפות הם מטרות קלות לכל מיני עצות – טובות או פחות. אבל את כאמא יודעת מה הכי טוב בשבילך ובשביל התינוק.

רוצה לדעת עוד על חיבוקן?
לחצי כאן

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות