איך מכינים ילד להצטרפותו של אח קטן למשפחה?

לידת תינוק יכולה לחולל שינויים רבים במשפחה. ההורים מבלים זמן רב בהכנות ללידה ולהגעתו של התינוק החדש. רוב תשומת הלב המשפחתית מופנית אל התינוק החדש. כל השינויים הללו יכולים להיות מאד קשים עבור אחים בוגרים יותר. זה די נפוץ שהאחים הגדולים יגיבו בקנאה כלפי התינוק ואף בכעס, חוסר שקט ולעיתים גם באלימות. הבשורה המשמחת היא שההורים יכולים, בעזרת מס' צעדים פשוטים, לעזור לילדם להתכונן לתוספת החדשה למשפחה

במהלך ההיריון:
דברו על ההיריון במונחים שברורים לילד. יש לקחת בחשבון כמה משתנים כמו כמה נוח לכם לדבר על הנושא ומה רמתו ההתפתחותית של ילדכם. ילדי גן למשל לא יכולים להבין מושגים של זמן. הם לא ממש יבינו למה הכוונה אם תסבירו שהתינוק יגיע בעוד כמה חודשים. יותר מתאים יהיה להסביר שהתינוק יגיע בעונה מסוימת למשל בקיץ כשחם או בחורף כשנלבש סוודרים ומעילים.

כמה לרדת לפרטים? ילדים יכולים לשאול איך באים ילדים לעולם. הם לא באמת מצפים להסבר נרחב בנושא מין. הם מתכוונים לשאלה בצורה הפשוטה ביותר, מהיכן הם מגיעים. ניתן להסביר בפשטות כי לאמא יש רחם בתוך הבטן והיא הבית של התינוק עד שהוא מספיק גדול וחזק כדי לצאת. ילד שירצה לדעת יותר מזה ישאל את השאלות בצורה ברורה או יתעקש על תשובות יותר מפורטות.
אם הם מביעים עניין בתינוק תוכלו לעודד זאת בכמה פעולות פשוטות שגם יספקו לו הסברים וגם יכולים להוות עבורו הכנה רגשית ללידה הקרבה:
צפו יחד בתמונות של העובר, קראו סיפורים על לידה, בקרו חברים שיש להם תינוקות, חישבו יחד על שמות פוטנציאלים, דרך משחק מותאם גיל, למשל משחק בבובת תינוק אפשר ללמוד מה מותר ומה אסור או איך להחזיק תינוקות וגם – מהו תינוק.

אפשר לדבר עם ילדים, בהתאם לגילם ויכולתם השפתית, על מה עשוי להפריע להם לאחר הלידה ומה היו רוצים שיקרה. אל תעוררו פנטזיות לא רציונליות אבל כן חשוב להקשיב ולהתאים ציפיות. למשל אם מביע חשש שישכחו אותו או לא ישחקו איתו, חשוב לאפשר מקום לרגשות אלא ולומר שזה עלול להיות מפחיד אבל שאתם תעשו הכל כדי שזה לא יקרה. מומלץ גם לדבר על מה הילד יכול לעשות אם מרגיש כך, מהן הדרכים שיש לו להביע את עצמו ואת צרכיו. למשל, בכל פעם שאתה מרגיש לבד ועצוב או כועס, אתה יכול לבוא אלינו לספר לנו ואנו נמצא את הזמן או הדרך לעזור לך עם הרגשות הללו.

לקראת הלידה:
כאשר מועד הלידה מתקרב, הסבירו לילדים מי יהיה איתם כשתהיו בבית חולים, איך תוכלו לתקשר איתם, מי ייקח אותם לגן או לבית ספר וכו'. אם יש לכם מספיק זמן מראש, ניתן לשמור על קשר מרחוק, כאשר אתם תהיו בבית החולים, על ידי הכנה מראש של מתנות מהתינוק לילדים שיישארו בבית. כדאי לצרף ברכה בשמו של התינוק שייקראו לילד. אפשר גם להכין עם הילד מתנה או מתנות וברכות לתינוק שעתיד להיוולד.

לאחר הלידה:
נסו ככל האפשר לשמור על שגרה קבועה בשבועות שלאחר הלידה. שגרה היא מקור לתחושת בטחון ויציבות עבורנו המבוגרים ובטח שעבור ילדים.
כמו כן כדאי להכין מראש את הבית לבואו של התינוק על מנת לאפשר לאחים הגדולים להתרגל לשינוי. אם ילדכם מתקרב מבחינה התפתחותית לאבן דרך משמעותית כגון גמילה מטיטול או מוצץ או מעבר מעריסה למיטה, מומלץ מאד שתעשו את השינוי מספיק זמן לפני הלידה בכדי לבסס אותו היטב או לחילופין לחכות עד אחרי שהתינוק יחזור הביתה ויעבור פרק זמן סביר בו תראו שהילד הבוגר מתחיל להתרגל לרעיון והוא הופך לשגרה עבורו.
ניתן לשתף את האח או האחות הבוגרים עד כמה שניתן בפעילות היומיומית כדי שלא ירגישו שמשאירים אותם בחוץ או שוכחים אותם.משימה שיכולה להיות בעלת ערך מוסף, היא לאפשר לילד להחזיק את התינוק, לבדר אותו ולשחק איתו למשל במהלך החלפת טיטול או במהלך מקלחת או נסיעה. משחקים שכאלו יכולים ליצור חיבור רגשי קרוב בין האחים לתינוק ובכך גם לעזור להם להרגיש חיוניים ולהפנים כי לידת האח החדש אינה מייתרת אותם.
ישנם ילדים שדווקא לא מגלים עניין בתינוק החדש ודרכם להסתגל לשינוי היא איטית יותר ועוברת דרך התרחקות והתעלמות. אל תיבהלו מזה ולבטח אל תכפו זאת עליהם.

התנהלות יומיומית:
ישנם מצבים כמו זמני האכלה ועוד יותר במידה ומדובר בהנקה, בהם הילד הבוגר אינו מעורב ועלול להרגיש כי הוא מושאר בחוץ. עבור מצבים כאלו השתדלו להיות ערוכים עם משחקים לידכם כך שהילד הגדול יוכל לשחק בהם ואתם תוכלו לסיים את הטיפול בתינוק ללא הפרעות ועם פחות דאגות לילדכם הגדול יותר.
נצלו הזדמנויות שישנן מדי פעם לבילוי אחד על אחד עם כל אחד מהאחים הגדולים. למשל כאשר התינוק ישן או כאשר ישנו עוד אדם בבית שיכול לשמור על התינוק. גם משחק של 20 דקות בהם האח הבוגר מקבל תשומת לב ייחודית רק לו, היא משמעותית מאד.
בנוסף זכרו כי חייו של ילדכם הבוגר ממשיכים וכי לא בטוח שהוא רוצה לדבר או להתעסק בתינוק. דברו איתו גם על נושאים אחרים. עודדו גם חברים או בני משפחה שמבקרים לדבר על דברים נוספים שלא קשורים רק לתינוק ועוד יותר, לדבר על נושאים שקשורים לאח הבוגר ולשגרת חייו.
עודדו את הילדים הבוגרים לדבר על מה שהם מרגישים בנוגע לתינוק החדש, בנוגע לשינוי ואף בנוגע אליכם. הישארו בעמדה מקשיבה, אל תתגוננו ואל תנסו לענות או להרגיע בשלב ראשון. אתם רוצים ליצור אוירה מכילה שבה הילד ירגיש שאתם שם ויכולים להקשיב להכל, רק כך ירגישו בטוח מספיק כדי לשתף אתכם מבלי חשש לפגוע בכם או לאכזב אתכם.
לילדים שמתקשים לבטא עצמם יש יותר סיכוי להתנהגויות מרדניות ובדיקת גבולות או אף להתנהגויות רגרסיביות ולפתע יחזרו לדבר בקול תינוקי או ישחקו במשחקים שאינם תואמים את גילם ואף רגרסיה התפתחותית כמו חזרה להרטבה במיטה או בקשה למוצץ וכו' (תלוי בגיל הילד).
אם אתם חווים רגרסיה עם ילדכם, נסו להבין מהיכן זה מגיע. יכול להיות שדווקא יותר זמן אחד על אחד זה מה שיעזור.

הכותב הוא אלעד דהן, עו"ס קליני, פסיכותרפיסט, מנהל את "מרכז רימון – טיפול פסיכולוגי בפריסה ארצית".
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות