מערכת החינוך, תתעוררי! הבן שלי סובל בגלל אטימות של מורה

אני יושבת בלב כבד וכותבת את הפוסט הזה, בשביל הסיכוי הקלוש ביותר שיהיה פה שינוי אמיתי.
בישראל של שנת 2019 היתכן שילד, קשה ככל שיהיה, שמטופל בכל דרך אפשרית והורים שתומכים בכל דרישה של בית הספר, לא יצא לטיול שנתי בגלל אטימות וחוסר סובלנות של מורה?

אני ענת, אם לשלושה ילדים, כשהקטן שבהם כיום בן 8.
ילד שכולו חום, אהבה, חיבוק ונתינה ענקית.
בכל המסגרות עד שעלה לבית הספר לא עלתה בכלל השאלה באם הוא מתאים לחינוך רגיל.
ילד שמכיתה א' נתקל במחנכת שמבחינתי מקבלת ציון אפס ביחסי אנוש. מחנכת ומנהלת בית ספר שלא מוכנות לראות את טובתו של הפרט כי אם את טובתם האישית בלבד.
באמצע כיתה א' התגלו אצלו קשיים רגשיים והתנהגותיים ומאז אנו ההורים עושים כל שבידנו בכדי לתת לו את מירב הכלים הקיימים, לאפשר לו להשתלב במערכת החינוך ולהיכנס לשבלונה אותה היא דורשת. במהלך שנתיים אלו, אנו כהורים, ביצענו כל דבר שבית הספר דרש מאיתנו החל ב-ללוות אותו לפעילויות מחוץ לבית הספר, להגיע לחגיגות פורים בבית הספר (שחלילה לא יהיו עמוסות מידי רגשית בשבילו), להישאר בבית הספר שעה עד שעתיים בכל בוקר על חשבון שעות העבודה, ולוודא שהוא לא יוצא מהכיתה, כאשר בימי שישי אף היינו מבלים שם ימים שלמים. בזמן זה הוא החל טיפול רגשי, תרופתי, הוראה מתקנת, רכיבה טיפולית ואנו בתור הורים עוברים הדרכה הורית והשיפור ניכר ומורגש, גם לטענת הצוות החינוכי.
אני חייבת לציין, שלמרות כל המאמצים שלנו ושלו להשתפר, התחושה הבין אישית עם הצוות המקצועי של בית הספר היא שלילית, ומורגש כי הבן שלי "תוייג" ולא ניתן בו האמון כי הוא אכן מסוגל לשפר את התנהגותו ואת היכולות הלימודיות שלו.

הנה מספר דוגמאות:
ביום חלוקת התעודה הראשונה הוא הושעה מבית הספר. בשל השעיה זו, לא חווה את קבלת התעודה הראשונה בחייו וההתרגשות המלווה במעמד זה (בקבוצת הוואטסאפ הכיתתית פורסמו תמונות של כל ילד וילד עם המחנכת מקבל את תעודה ומדליה חוץ מהילד שלי, שלא היה) ואת התעודה, קיבל כעבור 3 ימים כלאחר יד וללא כל התייחסות מיוחדת למאורע.
מחנכת הכיתה לא זימנה אותנו ליום הורים במהלך כל השנתיים שהוא לומד שם מאחר ולדבריה היא חוששת ממפגש אינטימי איתו. כשהעליתי את הבעיה בפניה ובפני כל הצוות המקצועי (שצידד בטענתי), טענה שאינה מוכנה לקיים מפגש כזה ללא הדרכה. מפגש כזה לא התקיים עד עצם היום הזה.
כאשר היה מאושפז בבית החולים 4 ימים – לא המחנכת, לא מנהלת בית הספר או כל גורם אחר דאג לשאול לשלומו.
לפני כחודש, כיתתו יצאה להצגה בית ספרית וכאשר עלו לאוטובוסים, הוא סרב לעלות כי לא קיבל את המקום שביקש. המחנכת ראתה לנכון להשאיר אתו בבית הספר, מבלי להתקשר אלינו ההורים, מבלי להתייעץ ולנסות לפתור את המשבר ביחד. בני נשאר לבד בבית הספר בלי חבריו במשך יותר משעתיים, בית הספר החליט להתנות את יציאתו לטיול השנתי המתקיים בימים הקרובים בליווי מבוגר. אנו ערים לחששות בית הספר ומבינים כי יש הגיון בדבר.
לצערנו, אנו לא יכולים ללוות אותו בשעתיים הראשונות של הטיול מסיבות אישיות. פנינו לבית הספר עם קשת רחבה מאוד של אפשרויות: שאני אלווה אותו לאוטובוס, אדאג שיעלה בצורה מסודרת ובהמשך היום, לאחר כשעתיים, אצטרף אליהם באופן עצמאי.
כמו כן, הוצע מטעם העירייה להצמיד לו סייע לטיול או מורה מבית הספר אותו הוא מכיר, אך בית הספר שלל כל אפשרות שהוצעה.
בנוסף פניתי למפקח בית הספר והעליתי בפניו את הנושא. הוא הבטיח לי כי ידבר עם מנהלת בית הספר והיא תחזור אלי בהקדם. שיחה כזאת כמובן לא התקיימה.

חשוב לי לחזור ולהדגיש – הילד שלי בן 8!
הוא לא עבריין. הוא לא מפלצת. הוא לא כל מה שהם מנסים לעשות אותו.

כל הורה שיצא לו להיתקל באטימות שכזו מצד המערכת יוכל להבין אותי ואלה שלא, מאחלת לכם שמעולם לא תבינו.
אנא שתפו את הפוסט הזה

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

21 תגובות

 1. כל המורות שמיהרו לקחת אישית את ההתמודדות של אמא שזועקת להבנה,עזרה או בסה"כ שמורים יעשו את עבודתם, רוצה לדייק כאן דבר או שניים…
  1. לא נאמר שכל המורים הם כאלה.
  2. להשאיר ילד בן 8 לבדו בבית הספר מבלי לידע את ההורים, אבדוק,אבל נשמע לי פלילי!
  3. חוסר שת"פ מצד המסגרת, קרירות מוגברת כלפי אותו תלמיד, רק מחדד את העובדה שאינם מקצועים, אין להם מסוגלות לחנך, דרך הדוגמה האישית הם מחנכים את שאר התלמידים להתנהג באופן משפיל ובלתי מקובל!
  אני באמת מאמינה שלהיות מורה זה מעבר למקצוע, זה אופי וצורת חיים לצד מקצועיות, איכפטיות, סובלנות, יכולת לראות כל אחד ואחת,להיות מנהיג בעל ערכים גדולים.
  שלא תטעו, אמא שלי מורה מדהימה ומעורצת, הרבה חברים וחברות מהסביבה הקרובה במקצוע.
  ובלי לזלז בהם, חושבת שיש צורך לשלוח את המורים, מנהלי בתי ספר מהסוג שעליו כתבה ענת, הרחק מילדינו, הרחק ממקצוע כה חשוב ומשמעותי!
  האם שאלתם את עצמכם אי פעם, למה כל כך להתקבל ללימודי הוראה? אין צורך בפסיכומטרי, אין צורך במבחני התאמה… הצילו!!!!
  ענת יקרה, שולחת לך ולבנך חיבוק ענק, מאחלת לכם חוויה מתקנת והרבה אמונה אחת ובשני! בעזרת ה' שלעולם לא תפגשו עוד "מורים", "מחנכים" מהסוג הזה שמבייש את המקצוע!

 2. שלום לך
  כמה שאני מבינה אותך עברתי את הצב שלך כשבן שלי היה כיתות א,ב זה גהנום בשבילי וגם בשבילו
  הילד הקטן שלי והיחיד היה לא מקובל בכיתה וגם בבית הספר הסיבה ילד אימפולסיבי ורגשי
  המחכנכת הייתה לא איכפתית הוא היה זרוק בסוף כיתה לא איכפת לה היה אם הוא הבין משהו למד זוכר שמעה זה לא היה מעניין אותה
  כמה פעמים הייתי בבית הספר כבר לא ספרתי אבל עד יום אחד שזרק ילד מכיתה אל בן שלי מספריים ותשובה של מורה הייתה ‘ אז למה הוא נשאר בכיתה אחרון ‘
  אמרתי לה אז בוא נהרוג אותו בגלל זה ? לא קיבלתי תשובות זה היה השיא שלי עד לפה הלכתי למשרד החינוך מצאת מפקח של כל אזור שלנו ואחראי אל כל בית הספר יסודי נכנסתי לשם עם צעקות ועצבים כי זהו זה לא היה לי כוח
  בסוף היה לנו שיחה בבית הספר עם אותו מפקח עם מנהל בית הספר ויואצת שגם לא נתן הרבה אבל לפחות הבינו שאני הלך עד הסוף
  בכיתה ג עברנו הבחנה שאני עשיתי אישית מכספי כי כבר לא המנתי לאף אחד בסוף התקבלנו לבית הספר וקיבלנו מורה מיוחדת מושלמת הכי טובה שבעולם לא חלמתי אל דבר כזה עד היום בקשר
  היום כשבן שלי בן 15 אני רואה מה עברנו ובמה בסוף זכינו היה שווה לעבור את זה נהיינו חזקים
  גם את תעברי את זה הילד שלך רגשי חשוב להיות מודה לזה הוא מיוחד הוא מתאים למסגרת הזאת הוא מתאים למשהו אחר קשה לו מאוד להיות לא מקובל תעבירי אותו והכל הסתדר

 3. מזדהה איתך מערכת החינוך זוועת עולם ילד רגיל שאין לו שום בעיה סובל בגלל אטימות של מערכת החינוך

 4. תעבירי את הילד בית ספר ברגע שמתייגים ילד בבית ספר רק הילד מפסיד . לאור כל השקעה שלך בילד והטיפולים שהוא מקבל אני בטוחה שהתחלה חדשה תעשה לו רק טוב.

 5. אמא יקרה אני מאוד מבינה אותך ויודעת כמה זה קשה לפעמים להילחם מול מערכת החינוך, אך אל תוותרי, גם אני עברתי קושי עם צוות בית הספר במהלך כמה שנים כשהבן שלי למד ביסודי אך לא ויתרתי והוכחתי שצוות בית הספר הוא הבעיה ולא הבן שלי, בזכות העקשנות שלי והאמונה שלי בילד הצלחתי לעשות שינוי בבית הספר וכך הצלתי את הבן שלי, אם את צריכה עזרה דברי איתי אסביר לך מה אני עשיתי

 6. רק אתם ההורים אשמים! טפלו בילדים שלכם ואל תטילו את האשמה על מערכת החינוך. כתבת זאת בעצמך, את לא היית מסוגלת להעניק מזמנך לילד שלך (בטיול)!! המורה לא בייביסיטר!
  החינוך מופקד גם על ההורים, ולא רק על המורים. חנכו את ילדיכם והפסיקו להטיל את האשמה על כל העולם מלבד האשמים האמיתיים, אתם ההורים!
  המורים נותנים מעל ומעבר, בעוד שמהצד השני, יש אפס(!!) עבודה בבית. חצופים!

 7. מערכת החינוך פשטה את הרגל אנחנו ההורים חייבים להיות עם היד על הדופק.גם לנו זה היה עד לפני חודש עם הילד שלי שהוא בכיתה י',ילד מדהים שאף פעם לא עשה בעיות הפך בן רגע ע"י צוות בית הספר לבעייתי ,על כל דבר פתאום היו משעים אותו,כל יומיים היינו צריכים להגיע לבית הספר לשיחות עד שנימאס לנו נוצאנו אותו מבית הספר והעברנו אותו לבית ספר פרטי ומאז הילד רק פורח,חווה הצלחות וכיף לו להגיע לביץ הספר שמכילים אותו ומבינים אותו ולא שופטים אותו,ולא מחפשים אותו על כל דבר.

 8. זה כבר אחריי עברתי כמעט אותו דבר עם ילד שלי רק בזכות אישה אחת הצלחתי להציל אותו מהמורה ומנהלת קשה לי לכתוב בעברית. אמא של מכתב אם תרצי תיצרי איתי קשר אני אדבר איתך ואשתדל לעזור עם הניסיון של

 9. זה נכון גם בבית ספר של הבן איתמר בראשון בדיוק אחד על אחד כמו שסיפרתי . מאמין לכול מילה שרשמת

 10. אני לצערי מכירה מקרוב את הנושא, חווה שנתיים שלמות לא מעט דברים משותפים לי ולך מצד בית הספר שבני לומד. כמו שנאמר המורים צריכים גם טיפול, פסיכולוגי, אפילו ריטלין. העבודה שלהם לא קלה, אבל עם זאת הם בחרו תפקיד שבגילאים האלה הם צריכים להיות יותר מכילים, קשובים, תומכים ולא בית חרושת לציונים.

 11. יש צורך להוריד דחוף את מה שנכתב כאן. בלי לשמוע את צד המורה והמערכת אסור לנו להגיב . מכירה הורים כאלה שמציגים רק את הצד שלהם.

  1. כן גם אנחנו חווינו עם מורה מאוד קשה מבוגרת שילדים מהכיתה בריו מהשיעורים ובלי בגללה הפסיקה להאמין בעצמה ובמורים אמא הוציאה את הילדה לפני שתגיע לשנת הלימודים כי בשנים עברו פגעה לה בבן ונכון המנהלת מנקה את הליכלוך מתחת לשטיח כדי לשמור על שם הבית ספר חייבים להכניס גורם חיצוני שיבקר את משרד החינוך ובמורים

 12. אני חווה מקרה מאד דומה של אטימות והקשבה ליחדה שלי שהיא רק בת 6 וחצי בכיתה א'.
  בימים אלו אני דורשת את שלי ומתכוונת להגיע לכל גורם אפשרי על מנת שביתי תקבל את המענה המתאים.

 13. הכתבה קשה לקריאה. לא הייתי מעיזה להגיב ללא שמיעת הצד השני גם אם האשמה כולה על המערכת והמורה.

 14. מערכת החינוך ישנה מאוד לדור החדש הזה
  הם לא רלוונטיים לא בתכנים לא בסגנון הלמידה ולא בהבנת הדור.
  אני עוסקת באיתור ומניעת נשירה בתוך בתי הספר ורוצה לומר לכם שהתמונה עגומה מאות תלמידים מגיל גן ועד תיכון יושבים בבית
  לא הולכים לבית הספר
  אלא תלמידים שקופים
  כאן המקרה הוא עוד גלוי מדובר מדווח נכון שלא מטופל כהלכה ועדיין יש מה לעשות
  הכמויות של אחוזי הנשירה רק עולים ועולים ובכל גיל
  דאגה אמיתית הפצצה הבאה שיש לעסוק בה .

 15. הוא לצערי לא הילד היחידי במערכת הרקובה הזאת שזוכה ליחס הזה. הם לא יודעים להכיל ולא רוצים!! לא מסוגלים לקבל ילד שקצת שונה מה" נורמה" שקבעו.לא יודעים לתת מענה לילדים על פי צרכיהם.המורות לא מוכנות להשקיע שום יחס אישי.אין להן כח, סבלנות ורצון להתמודד עם חריגות.עצוב שאלו המורות והמנהלות שלנו.חיבוק גדול לאמא הלביאה אל תתיאשי תמשיכי לעמות על זכויות הילד שלך.וכמו שאמרת הוא רק בן 8 .

 16. הייתי שמחה לדעת מאיפה אתם?
  מוכנה להתלוות אליו בימים מורכבים שלכם קשה על מנת שלא יפספס פעילויות נוספות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות