"לדעתי בית ספר היום זה לא חשוב כמו שהיה פעם, אני לומד בלי לכתוב בשיעורים"

הוא רק בן 14, הסופר הצעיר דן פלג, וכבר הוציא לאור את ספרו השני "פסגת הדרקון". בראיון אישי שערך איתו דורון אורסיאנו-ויטנר הוא מספר על הקשר המיוחד שלו עם אמו: "כשאני כותב אני נותן לה לקרוא והיא אומרת לי מה היא חושבת", על הפייסבוק: "פלטפורמה של זקנים", ולא חוסך ביקורת על מבוגרים: "הם לא מבינים שאנחנו גדלנו לעולם אחר לגמרי ממה שהם הכירו בתור ילדים"

"אני לא חושב שאני מאוד שונה משאר בני הנוער בדור שלי" מבהיר דן פלג ומוסיף: "גם אני נמצא הרבה ברשת, גיימינג, יוטיוב.. אבל חוץ מזה אני עושה גם הרבה דברים שבאים מהדמיון שלי. אני לא יודע להסביר אבל יש לי המון רעיונות בראש, על כל מיני המצאות או סיפורי מדע בדיוני, אני אוהב ליצור, לעצב בפוטושופ ולערוך סרטונים. חשבתי להיות במאי או תסריטאי אבל בינתיים אני כותב ספרים". דן פלג גר בנהריה, תלמיד כיתה ח' בחטיבת ביניים אלון, מדעים ואומנויות. אמא שלו עוזרת בכל מה שקשור לספרים: "כשאני כותב אני נותן לה לקרוא והיא אומרת לי מה היא חושבת, את כל הקשר עם הוצאת הספרים והקשר עם העורך הלשוני , המעצב והמאייר אמא שלי עושה יחד איתי".

דוגמא לילדים אחרים

את הספר הראשון "אולטרה 66" כתב דן בגיל 11. זה התחיל כשסיפר לאמא שלו את העלילה והיא הציעה שיכתוב ספר: "אני יודע שיש הרבה ילדים שקראו את הספר הראשון שלי ואחר כך החליטו גם לכתוב, אז זה כייף שאני משמש דוגמא לילדים אחרים" הוא אומר.
ספרו החדש של דן "פסגת הדרקון" מגולל סיפור על אודות ארבע חיות מסתוריות שמתחבאות בעולם ושומרות על ארבעה יהלומים בעלי כוח עצמתי בגלקסיה. אם יפלו לידי נבלים מרשעים יהיה זה סופו של העולם. גיבור הספר הוא ילד ג'ינג'י בן עשר בשם ג'ורג שיוצא למסע הרפתקאות משעשע כדי למצוא את החיות ולהציל את האנושות. בדרכו אל פסגת הדרקון מגלה הגיבור האדמוני ספר פלאי, המצאה גאונית ומילה סודית שיעזרו לו לגלות את כוחותיו המיוחדים.

קרדיט צילום ריקי שרון

מהיכן אתה שואב את ההשראה שלך לכתיבה?
"יש לי כל מיני רעיונות, הרפתקאות שאני מדמיין, אני לא יודע להסביר מאיפה ההשראה, אני ממציא דמויות, חיות מיוחדות, חייזרים. כשאני כותב אני פשוט מדמיין והכל אפשרי, אפשר לטוס לגלקסיות רחוקות, אפשר להגיע למרכז כדור הארץ. אלה דברים שתמיד סקרנו אותי. הדברים שעדין לא ידועים".

איזה סופרים אתה אוהב?
"דאב פילקי שכתב את קפטן תחתונים, גם הוא כשהיה תלמיד כתב סיפורים וצייר בשיעור. הספרים שלו מצחיקים וכייפיים, תורגמו להרבה שפות ונמכרים בכל העולם".

המבוגרים לא מבינים את הנוער

דן חושב שפייסבוק היא פלטפורמה של זקנים: "בני נוער בגיל שלי בכלל לא נמצאים בפייסבוק. אנחנו באיסטגרם וביוטיוב שהן הפלטפורמות של הצעירים. בחו"ל יש גם הרבה צעירים בטוויטר". לפעמים נדמה לו שהמבוגרים חושבים שרמת האייקיו של הנוער של היום נמוכה בגלל הצורך של הדור הצעיר כל הזמן להיות במחשב: "דווקא בגלל שאני במחשב במשחקי רשת עם בני נוער מכל העולם האנגלית שלי ברמה גבוהה, דיברתי עם אמריקאים, רוסים, רומנים, קוריאנים, הולנדים.. גם ישראלים ופלסטינאים. חוץ מזה אני מצלם ועורך בתוכנות שונות והכל למדתי מהרשת. הצעירים היום יכולים ללמוד המון דברים לבד".

מה לדעתך המבוגרים לא מבינים?
"כשהמבוגרים היו ילדים הם גדלו בסביבה אחרת והם לא מבינים שאנחנו גדלנו לעולם אחר לגמרי ממה שהם הכירו בתור ילדים. עולם של טכנולוגיה. לדעתי היום בית ספר זה לא חשוב כמו שהיה פעם, אני לומד בלי לכתוב בשיעורים.. אני יותר מצייר. הלמידה היא מהקשבה אני לא מבין בשביל מה רוצים שנרשום.. זה מיותר בעיני. בעתיד אנשים לא ילכו לעבוד במפעלים כי הכל יבוצע על ידי רובוטים. האם מה שאני לומד יעזור לי בהמשך החיים ? האם תעודת הבגרות זה משהו משמעותי? האם תואר באוניברסיטה עוזר? אולי הדבר הכי טוב זה לעשות את מה שאנחנו אוהבים ? לדעתי מעבר לבסיס כללי שכל ילד יבחר ויעשה את מה שמעניין אותו".

מדמיין את הסצנות בספר

בין אם דן מודע לזה ובין אם לא הוא משמש דוגמה לילדים אחרים ואין מה לעשות, כיוון שהוא שייך לדור שפחות מחזיק ספרים והרבה יותר נמצא ברשת ובזה הוא שונה, אני שואל אותו כיצד החליט מי יאייר לו את הספר, הוא משיב: "היה לי מאוד ברור איך אני רואה את הדמויות בדמיון שלי, איך אני מדמיין את הסצנות בספר. את מה שהיה לי בדמיון העברתי למאייר, ציירתי סקיצות ותיארתי איך אני רואה את הדברים. המאייר פשוט הפך את זה לאיורים מקסימים" מספר דן ומוסיף: "הייתי רוצה למכור הרבה ספרים פה בארץ, שהספרים שלי יהיו בכל חנויות הספרים ושהספרים שלי יתורגמו לשפות שונות ויגיעו לילדים במדינות אחרות".

דן עם 2 ספריו קרדיט צילום ריקי שרון

מה מבחינתך המסר של הספר שלך?
"המסר של הספר שלי הוא שכל דבר יכול לקרות, הכל אפשרי כאשר מפעילים את הדמיון. למשל בספר כשג'ורג' נתקל בבעיה ונראה שאין פתרון הוא מגלה תושייה, מפעיל את הדמיון ומצליח להתגבר על הקושי ולהתקדם במסע שלו להצלת הגלקסיה".

חיי המשפחה

אבא של דן תמיד מספר סיפורים מצחיקים על כל מיני חוויות שהיו לו, וכל מיני אנשים שפגש: "הוא גם תמיד אומר לי לחשוב בגדול, ולדמיין איך הספרים שלי הופכים לסרטים הוליוודיים. אנחנו רואים יחד כל מיני תוכניות על החלל, חורים שחורים וגלקסיות". לסבא של דן יש תמיד רעיונות והוא עוזר לו לבנות כל מיני דברים שהוא צריך, כמו למשל סטנד למיקרופון, או פרויקט לבית ספר: "פעם בשבוע הוא אוסף אותי מבית ספר ואנחנו הולכים לאכול יחד ארוחת צהרים. אצל סבא וסבתא שלי יש תמיד קרטיבים וקינוחים טעימים. כשהייתי ילד קטן תמיד היו שם עבודות יצירה בשביל כל הנכדים. אני זוכר את ניקו, הכלב הזקן שהיה להם, שלקחתי לטיולים לפני שלנו היה את הכלב YT".

אמא גלית ודן קרדיט צילום ריקי שרון

איזו תמיכה אתה מקבל וממי?
"חוץ מההורים שלי כל המשפחה מאוד מפרגנת, אחי ואחותי, סבים, סבתות, הדודים, בני הדודים. גם המורים והחברים בכיתה מפרגנים".

סדר יומו של סופר צעיר

סדר יומו של דן מתחיל בבוקר מוקדם: "אני קם בבוקר, מתארגן, נוסע לבית ספר. לומד עד הצהרים. חוזר הביתה. משחק במחשב, יוצא עם הכלב YT, משחק כדורסל במגרש, לומד קצת אם יש איזה מבחן, קופץ על טרמפולינה או ספורט, חוזר למחשב לצלם, לערוך, לשחק.. בערב צופה בטלוויזיה (אם יש תכנית מעניינת), כותב במחשב אם יש לי רעיון לסיפור או שאני מתקדם עם סיפור שהתחלתי, משחק שחמט עם אבא, הולך לישון". אני שואל את דן במה שונה סדר היום שלו מילדים אחרים, הוא משיב: "ביום יום, בתקופת הלימודים, סדר היום שלי לא כל כך שונה משל ילדים אחרים.
בחופש הגדול אני נפגש עם ילדים בגני חובה ובבתי ספר יסודיים לשעות סיפור, אם יש לי יותר זמן פנוי אז אני גם כותב".

על מה תכתוב את הספר הבא שלך?
"יש לי כל מיני רעיונות, אני לא יודע מה מהם יתפתח לספר חדש אבל אני בהחלט חושב שאוציא עוד ספרים לאור".

חשבת אולי להיות כתב נוער באיזה עיתון?
"לא. לא חשבתי להיות כתב נוער כי כתב מספר על דברים שקורים, אני אוהב לדמיין ולכתוב סיפורים".

פסגת הדרקון | אוריון הוצאת ספרים | 86 עמודים | להשיג בחנויות הספרים
ובאתר: www.danpeleg.com | איורים: פים בונס

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות