חלוקת העסק המשפחתי בזמן גירושין: איך תעשי זאת נכון?

לפעמים המסע הזוגי המשותף שלנו מגיע לקיצו, עם כל העצב שבדבר. כל תהליך הפרידה, בעיקר כשישנם ילדים בתמונה, מורכב טכנית ורגשית. במהלך הדרך של סיום המערכת הזוגית, צצות סוגיות רבות שלא חלמנו מעולם שנצטרך להתעסק בהן. אחת הסוגיות שמגיעות לשולחני לא פעם בין זוגות העומדים להיפרד היא בעלות של בני זוג או אחד מהם על עסק.
זוגות רבים מנהלים עסק משותף יחד, ישנם זוגות שאחד מהם הקים עסק לפני הנישואין ואז צירף אליו כמנהל את בן הזוג השני, וישנם שהביאו לתוך הנישואין עסק קיים. אחד הזוגות המוכרים שניהל עסק משותף, ועל פרידתו התבשרנו השנה, הם חיים ונעמי (נאם) הורביץ, שסיימו את הקשר אחרי כמעט חמש שנים של חיים משותפים, כשלהם שותפות במסעדות תאילנדיות.
אז איך נכון להתנהל כשיש לך או לבן זוגך לשעבר או לשניכם יחד עסק ומה חשוב שתדעי?
נתחיל עם מצב בו אחד מכם הוא בעל עסק שהוקם במהלך תקופת החיים המשותפים, או אז מדובר בנכס משותף לכל דבר ועניין. לפי חוק יחסי ממון, במקרה כזה הרכוש שצברת את ובן זוגך לשעבר במהלך חיי הנישואין יחולק ביניכם בחלקים שווים במועד פקיעתם, ללא קשר לאופן הרישום. כלומר, באותו אופן בו יחושב ויחולק בחלקים שווים ערכה של המכונית שנרשמה על שם אחד מכם, כך גם יחושב ערכו של העסק והמוניטין שלו ויחולק ביניכם בחלקים שווים, ושימי לב – גם אם הוא רשום על שם אחד משניכם. מובן שאם העסק שהוקם במהלך חיי הנישואין שרוי בחובות, תישאו בהם בחלקים שווים.

אולם, אם העסק הוקם על ידי אחד מכם לפני תקופת החיים המשותפת – הוא יהיה שייך לזה שהקים אותו והוא לא יבוא במסת הנכסים המשותפת אותה תחלקו במועד הפרידה. המשמעות היא, שאם בן זוגך לשעבר הגיע לתוך הנישואין עם עסק שהקים קודם לכן, לא יהיו לך בו זכויות, גם אם המשכורות ו/או הדיבידנדים שהתקבלו מאותו עסק שימשו לכלכלת המשפחה שלכם ולרווחתה. יחד עם זאת, אם בן הזוג שלך בעל העסק לא שמר על הפרדה רכושית, ומינה אותך לדוגמה לתפקיד בכיר בעסק, ואולי גם איפשר לך לקבל החלטות ניהוליות מהותיות – את יכולה, ביום הפרידה, לטעון שבשל קיומה של כוונת שיתוף בעסק, מגיע לך חלק מהעסק ומפירותיו, על אף שהוא הוקם לפני הנישואים. חשוב שתדעי שאם לאחר הגירושים מתגלה דבר קיומה של עסקה גדולה שהניבה לבעל העסק הרשום רווחים גדולים, בן הזוג לשעבר, אינו מאבד את זכותו ליהנות מהם, שכן עסקה גדולה, אינה נחתמת מהיום למחר, וסביר להניח שהיא החלה לקרום עור וגידים עוד לפני הגירושים. במקרה שכזה – אם יוכיח בן הזוג לשעבר שאכן הוסתר ממנו בחוסר תום לב דבר ביצוע אותה עסקה, הוא יוכל ליהנות מחלקו בפירותיה, על אף הגירושים.
לצד מקרים במסגרתם העסק הוקם לפני הנישואים על ידי אחד מבני הזוג, לא פעם זוגות מקימים יחד במהלך החיים המשותפים עסק משפחתי משותף ששניהם עובדים בו. הבעיה מתעוררת כאשר מערכת היחסים ביניכם עולה על שרטון, ואתם עומדים בפני הליך גירושין. במסגרת כלל ההחלטות והסוגיות תצטרכו לקבל החלטה משותפת האם אתם מוכרים את העסק המשותף, בין אם האחד לשני ובין אם לצד שלישי, או בוחרים בהחלטה אמיצה ושקולה להמשיך ולנהל אותו יחדיו.

ההחלטה האם להמשיך ולקיים את העסק המשותף הינה פועל יוצא מטיב היחסים ביניכם ומיכולתכם להעמיד את שיקולי העסק לנגד עיניכם.

אם תצליחו להפריד בין ענייניכם האישיים והרגשיים לבין אלה העסקיים תוכלו להמשיך לעבוד יחד ולנהל את העסק המשותף גם לאחר הגירושין. אם תחליטו שאתם לא יכולים או לא רוצים להמשיך ולנהל יחד את העסק, בטרם מכירתו בין אם אחד מכם ימכור למשנהו את חלקו או אם תחליטו למכור אותו לצד שלישי, עליכם לקבוע תחילה את שוויו של העסק, המתבססת אל הפעילות העסקית ועל הנכסים שבבעלותו. מובן שיש לקחת בחשבון גם חובות, ככל שאלה קיימים. על מנת למנוע חילוקי דעות בנוגע לשווי העסק המשותף, מומלץ לפנות לאקטואר. לאחר שתדעו מה שווי העסק המשותף, תוכלו למכור אותו לצד שלישי או שאחד מכם יקנה את חלקו של האחר. בכל דרך בה תבחרו, חלקו את הרווחים ביניכם. חוק יחסי ממון קובע, כי שווי הנכסים המשותפים יחולקו ביניכם בחלקים שווים. מובן, שאתם יכולים לקבוע בהסכם הגירושין אופן שונה לביצוע החלוקה.

עו"ד דלית יניב מסר. קרדיט צילום סם יצחקוב

הכותבת היא עו"ד דלית יניב-מסר, בעלת משרד עורכי דין העוסק בדיני משפחה וירושה, חברה בוועדה לענייני משפחה בלשכת עורכי הדין במחוז תל אביב ומכהנת כיו"ר השדולה לצמצום סמכויות בתי הדין הרבניים בהליכי גירושין. בעלת תארים ראשונים במשפטים ומדעי הרוח, תואר שני במנהל עסקים, עם התמחות בניהול השיווק. מגשרת ובוגרת הכשרות מקצועיות והשתלמויות רבות.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות