האם תתגרשו או תישארו יחד? יש דרך לנבא

אנחנו יוצאות לדרך בתחילת חיינו עם בן זוג שהכרנו (שנה, שנתיים שלוש) ומתכננות לעבור איתו את כל החיים, לחלוק איתו ילדים, חוויות, רכוש. בקיצור את מסע חיינו.
איך נדע שבאמת עשינו את הבחירה הנכונה?

בכל שנה מתגרשים בישראל מעל 10,000 זוגות ואף אחת או אחד מאיתנו לא תכנן או מתכוון להיות חלק מהסטטיסטיקה כשהוא עומד מתחת לחופה.
אז נשאלת השאלה, איך בוחרים נכון, האם יש בכלל את היכולת לחזות מה יקרה לזוגיות שלנו בעוד 20 שנה?

חוקר בשם פרופ' ג'ון גוטמן פסיכולוג מאוניברסיטת וושינגטון צפה וחקר דפוסי התנהגות של זוגות במשך 4 עשורים. הוא הציע לזוגות להתארח בבקתה שנמצאת ברחבי הקמפוס, מעין צימר לסוף שבוע ללא עלות, בתנאי אחד, בבקתה יש מצלמות וידאו שמתעדות את בני הזוג (מזכיר לכם איזושהי תוכנית טלוויזיה פופולרית?).
כעבור שנים פרופ' גוטמן חילק את הזוגות לשתי קבוצות. קבוצת המתגרשים וקבוצת הזוגות שנשארו יחד, ואז חיפש דפוסי התנהגות משותפים לכל קבוצה.
הוא חקר את הנושא במשך עשרות שנים וצפה במאות זוגות עד שכדי כך שהצליח לחזות ב- 96% הצלחה, האם זוג יתגרש או יישאר ביחד.
הנה תמצית הדפוסים שמצא פרופ' גוטמן:
מסתבר שישנם מספר דפוסי התנהגות משותפים לזוגות מאושרים לעומת זוגות מתגרשים.

1. שאלת השאלות היא לא כמה רבים, אלא איך רבים או איך מתחיל הקונפליקט: הטחת האשמות, העברת ביקורת על בן/ת הזוג, מעין גישה מתנשאת שמאבחנת את כל החסרונות של בן/ת הזוג שלי (נמאס לי מה… את/ה לא עושה כלום.. וכו') – דפוס ההתנהגות שנמצא אצל הזוגות המתגרשים.
לעומת הזוגות המאושרים היו מאוד עדינים האחד כלפי השני, ניהלו שיח בתוך גבולות ברורים של כבוד הדדי ולקחו אחריות לפחות על חלק מהבעיה.
2. מגננה לעומת הקשבה- דפוס ההתנהגות השני שנמצא משפיע הוא – תגובת בן הזוג – כאשר אנחנו מותקפים התגובה הטבעית היא להתגונן או להתקרבן (זה לא אני או מה את/ה רוצה ממני, תמיד אני אשם/ה) לעומת זאת הגישה של הזוגות המאושרים הובילה לתגובה של הקשבה, שאילת שאלות וחיפוש פתרון.
3. איך משלימים- בכל זוגיות צריך שיהיה גיבור אחד שמושיט את היד לשלום ומתנצל ראשון, וחשובה יותר היא תגובת בן/ת הזוג להתנצלות. אם בן/ת הזוג מפנה את הגב ליד המושטת הוא כמו מוסיף עוד אבן בחומה שחוצצת ביניהם. לעומת זאת אם את היד המושטת מקבלת יד מחבקת זה בונה ומחזק את הזוגיות שלנו.
4. לפרגן במקום לתקן- במקום לחפש כל הזמן מה לא בסדר בבן הזוג שלי, לתקן אותו וללמד אותו איך צריך לעשות. תבחרו להסתכל על המעלות של בן/ת הזוג שלכם תיזכרו למה התאהבתם בו/ה ותפרגנו בקול רם!
כל דפוסי ההתנהגות הללו מייצרים חברות, אינטימיות ומחויבות כלפי בן/ת הזוג שלנו.

האם אצלכם כשהאחד מדבר השני מקשיב? או אוטם אוזניים ובונה חומה?

הכותבת היא חגית ורבנר, מאמנת לזוגיות ומציאת זוגיות
050-4422017
קליק לדף הפייסבוק

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות