מה זה טרנסג'נדר: הגיע הזמן להכיר

מה הוא טרנסג'נדר בעצם? טרנסג'נדר זה אדם שמרגיש חוסר הלימה בין המגדר הנוכחי שלו, אותו קבעה החברה בהתאם למין איתו נולד, לבין המגדר איתו הוא מזדהה.
מצב זה מייצר אצל טרנסג'נדרים קושי רב, כשתהליך השינוי כולל לעיתים חיבור לרגשות של המגדר איתו הם מזדהים, הקניית הרגלים התואמים למגדר זה, שינוי המין והנראות החיצונית.

בשל הפערים הללו ובשל חוסר ידע וסטריאוטיפים שונים הקיימים בחברה, טרנסג'נדרים חווים דחייה במעגלי חיים שונים, שהופכת את תהליך ההשתלבות בהם למורכב כשלעצמו.

פעמים רבות המשפחה הקרובה נתקלת בקשיים להכיל את השינוי ולהסתגל אליו, ביסוס קשרים רומנטיים הוא תהליך לא פשוט עבורם, ומקומות עבודה רבים מגלים יחס פוגעני, כזה שלעיתים רבות מתחיל כבר בשלב הראיון הטלפוני, כאשר הקול אינו תואם למגדר החדש.
בהמשך לכך, טרנסג'נדרים מושקעים רבות בשאלה האם הסביבה מזהה את הקודים החברתיים הנוגעים למגדר שהם מאמצים לעצמם, כלומר- האם גבר ששינה את מגדרו לאישה, מזוהה כאישה, והאם אישה ששינתה את מגדרה לגבר, מזוהה כגבר.

כאשר עוסקים בשאלת הרגישות שיש לנקוט כלפי אוכלוסיית הטרנסג'נדרים, ישנם מספר אלמנטים אליהם כדאי לשים לב:
יש להתייחס לטרנסג'נדר באופן שבו הוא מתייחס לעצמו, ללא קשר למה שמצוין בתעודת הזהות שלו או למה שמשתקף מהמראה או מהקול שלו. כמובן שטעויות מתרחשות, אבל חשוב לתקן אותן ברגע שמבינים שהן נעשו. באם יש ספק – תמיד ניתן להקדים ולשאול כיצד יהיה נכון לפנות.
כמו כן, חשוב להימנע משאילת שאלות אישיות וחודרניות, לכבד ולהתחשב ברצון לפרטיות.

כמי שמסייע לאנשים לקדם אורח חיים אותנטי, אדגיש שעיסוק בשאלות זהות ושייכות הוא דבר אשר מעסיק את כולנו בתקופות שונות בחיינו. מתוך כך, אני מוצא שרבים מאיתנו חיים בארונות, גם ללא קשר לזהות מינית או מגדרית. הסיבות כך מגוונות, אך ניתן למצוא מכנה משותף ביניהן – הרצון לחוות שייכות מחד, והחשש שמתן מענה לצורך כזה או אחר ירחיק אותה, מאידך.

מכאן, היכולת לחיות חיים מלאים ומספקים, כמו גם היכולת לגלות אמפתיה כלפי האחר, עוברת דרך היכולת שלנו להכיר ולתת אישור לחלקים שונים בתוכנו.

הכותב הוא אסף שמילוביץ, יועץ ומאמן לאורך חיים אותנטי, מטפל בפלטפורמת Somebuddy.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות