עצמאיות ושכירות: כך תרוויחו עשרות אלפי שקלים בסוף השנה

סוף השנה מתקרב ועימו המועד האחרון לביצוע מספר מהלכים פשוטים שישאירו אצלכן אלפי ועשרות אלפי שקלים בהקטנת חבות המס. אם אתן שכירות בעלות הכנסה מעל לממוצע או אם אתן עצמאיות סביר שתוכלו לבצע אחד או יותר מהפעולות המפורטות מטה ולחסוך לא מעט. לירן זוהר, סמנכ"ל פנסיה וביטוח בחברת ROBIN, מסביר איך להתכונן לסוף השנה:

נתחיל בשכירות:
אם המעסיק אינו מפריש לכן לקרן פנסיה ואתן רוכשות ביטוח חיים באופן פרטי תוכלו לקבל הטבה מסוג זיכוי ממס, כלומר הטבת המס תקטין את המס שתשלמו בסוף השנה.
ניתן לקבל את הטבת המס עד 25% לזיכוי לפי סעיף 45 א' ונלקח לעניין זה גם ביטוח החיים במסגרת המשכנתא. כנ"ל לגבי ביטוח אובדן כושר עבודה שרכשתן באופן פרטי, ניתן גם לקבל הטבת מס בגובה עד 7% כזיכוי. חיסכון נוסף שניתן לבצע הינו באמצעות קופת גמל להשקעה שהינו כלי חיסכון שהושק בשנת 2016. קופת הגמל להשקעה מאפשרת לחוסכים למשוך את הכספים בכל שלב בכפוף למס רווח הון בדומה למכשירי חיסכון אחרים. אך בניגוד אליהם בקופת הגמל להשקעה ניתן לשנות את מסלול ההשקעה מבלי שהאירוע יחשב אירוע מס. לדוגמא באפשרותך כעת להעביר את הכספים ממסלול מנייתי למסלול סולידי יותר מבלי לשלם מס רווח הון על הרווחים. עם זאת, אם תחליטי למשוך את הכסף כקצבה לאחר הפרישה תוכלי ליהנות מהטבת המס שמקנה קצבת הפרישה.
כידוע, מומלץ להשאיר כסף בצד בחיסכון, להוצאות בלתי צפויות או לכל צרה שלא תהיה, אם אתן מחפשות תוכנית חיסכון עם אפיק השקעה נוח ופשוט שיכול להניב תשואה גבוהה יותר זהו בהחלט פתרון מספק. החיסכון בקופת הגמל להשקעה מוגבל בתקרה שנתית שעומדת השנה על 70,281 שקלים.
לסיום, אפשרות מעניינת וקלה ליישום שרלוונטית ביותר בעקבות הירידות החדות בבורסה בחודשים האחרונים. מדובר בניצול הפסדים במכירת ניירות ערך – במידה ומומשו נכסים במהלך השנה ושולם מס רווח הון ניתן לנצל עד סוף השנה את הירידות האחרונות לקבלת החזר מס. יש לבצע מכירה של נייר הערך ההפסדי ואת הקיזוז יבצע הבנק באופן אוטומטי.

עצמאיות, גם אתכן לא שכחנו:
ראשית, ודאו שהפקדתן את מלוא הסכום האפשרי לקרן השתלמות- אפשר להפקיד לקרן ההשתלמות עד לגובה 11,745 ₪ , או 4.5% מהשכר וזה מוכר כהוצאה בדוח השנתי.

שימו לב, עצמאיות חייבות להפקיד לעצמן חיסכון פנסיוני על פי חוק מדינה מינואר 2017, ואם לא יפקידו אף צפויות לקבל קנס מנהלתי. כך למעשה אתן מסייעות לעצמכם לחסוך בחיסכון הפנסיוני. בנוסף, ניתן להפקיד את הכספים העודפים לביטוח החיים עד לגובה של 25% מההכנסה השנתית. הפקדה זו מוכרת בדוח השנתי כהוצאה.

לגבי אובדן כושר עבודה- התקרה לרכישת ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאית לצורך הטבת מס היא 3.5% מההכנסה או 3.5% מפעמיים וחצי השכר הממוצע – התקרה הנמוכה מבניהם.
חשוב לציין, לא ניתן לקבל הטבת מס ברכישת אובדן כושר עבודה במסגרת קרן הפנסיה

כיום, כשרבים מהפנסיונריות לא באמת יוצאות לפנסיה, אלא הופכות לעצמאיות וממשיכות לעבוד כשעוד כוחם במותנן, ילידות 48' יכולות להנות מהטבת מס אותה ניתן לנצל, המאפשרת לקבל פטור מס רווח הון על רווחים של עד 13200 שקל בשנה ואף יותר לבני זוג. יש לפנות לחברת הביטוח ולבצע מכירה רעיונית של הפוליסה.

לגבי ניצול הפסדים במכירת ניירות ערך- במידה ומומשו נכסים במהלך השנה ושולם מס רווח הון ניתן לנצל עד סוף השנה את הירידות האחרונות לקבלת החזר מס. יש לבצע מכירה של נייר הערך ההפסדי ואת הקיזוז יבצע הבנק באופן אוטומטי. חשוב לציין, גם במידה ולא צברתן רווחים במהלך השנה באפשרותכן כעת לממש רווחים ולצידם לקזז הפסדים. חיסכון נוסף שניתן לבצע הינו באמצעות קופת גמל להשקעה שהינו כלי חיסכון שהושק בשנת 2016. קופת הגמל להשקעה מאפשרת לחוסכות למשוך את הכספים בכל שלב בכפוף למס רווח הון בדומה למכשירי חיסכון אחרים, אך בניגוד אליהם בקופת הגמל להשקעה ניתן לשנות את מסלול ההשקעה מבלי שהאירוע יחשב אירוע מס .לדוגמא, באפשרותך כעת להעביר את הכספים ממסלול מנייתי למסלול סולידי יותר מבלי לשלם מס רווח הון על הרווחים. עם זאת, אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה לאחר הפרישה תוכלו ליהנות מהטבת המס שמקנה קצבת הפרישה.

כידוע, מומלץ להשאיר כסף בצד בחיסכון, להוצאות בלתי צפויות או לכל צרה שלא תהיה, אם אתן מחפשות תוכנית חיסכון עם אפיק השקעה נוח ופשוט שיכול להניב תשואה גבוהה יותר זהו בהחלט פתרון מספק. החיסכון בקופת הגמל להשקעה מוגבל בתקרה שנתית שעומדת השנה על 70,281 שקלים.

ROBIN הינה חברת סטארט-אפ שהוקמה בשנת 2016 על-ידי יוסי ירקוני, אודליה כהן ודדי בן נתן במטרה להנגיש ולפשט את העולם הפיננסי לקהל הרחב. החברה פיתחה אפליקציה הפועלת בטכנולוגיה של פלטפורמת ענן ייחודית, המאפשרת לכל אחד לנהל את שני התחומים הפיננסיים החשובים ביותר- הפנסיה והביטוח, באופן קל פשוט ואינטואיטיבי מהטלפון הנייד.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות