למה (דווקא) הורים צריכים להפסיק לעשן?

כולנו יודעות שהורים צריכים לתת דוגמה אישית לילדיהם על מנת שיגדלו להיות אנשים טובים ויחיו חיים בריאים. הדוגמה האישית צריכה לבוא לידי ביטוי גם בהימנעות מסיגריות. העישון לא משפיע רק על המעשן עצמו אלא גם על מי שבסביבתו, והילדים, בסביבה הקרובה מאוד. ההשפעה באה לידי ביטוי בכל כך הרבה היבטים.

לא מזמן ראיתי פוסט באחת מקבוצות האימהות בפייסבוק בו כתבה אמא כי הסיגריה הכי כיפית של היום היא מיד אחרי שהילדים הולכים לישון. אלפי לייקים ותגובות הזדהות.
בואו, הייתי שם, גם אני עישנתי בעבר, אני גם חשבתי זאת. אבל אנחנו כהורים מנסים לעשות את הכי טוב לילדינו, רוצים לשמור על בריאותם, דואגים לחנך אותם כראוי ואז מה? מגיעה הסיגריה שמרעילה גם את גופנו וגם את החינוך שלנו, וגורמת לנו להיות חסרי סבלנות לילדינו ולשנות את סדר העדיפויות שלנו. וזה לא רק פוסט בפייסבוק, באחד המחקרים שבוצעו בנושא, נמצא כי אימהות מעשנות מדווחות על כך שהן מאבדות את הסבלנות שלהן ומרגישות קוצר רוח במחיצת הילדים שלהן, ככול שמתקרב "זמן הסיגריה". גם ככה בעולם המודרני אנו עובדים שעות רבות ונמצאים עם הילדים כשעתיים אחה"צ, לא חבל לבזבז את הזמן הזה על חשקים בסיגריות ויצירת מתחים בין ההורים והילדים בשל כך?.

מלבד ההיבט הזה, יש כמובן את ההיבטים הבריאותיים – הן מבחינת השפעת העישון הפאסיבי על הילדים והן כי בגללנו, רוב הסיכויים שיהיו מעשנים גם הם ואז נכדינו ואז.

עישון פאסיבי, להיות באזור אדם המעשן משפיע באופן שלילי על הבריאות, וכשמדובר בילדים, ההשפעה השלילית הנה גבוהה יותר. ממחקרים עלה כי ילדים לאימהות מעשנות, נמצאים בסיכון הגבוה פי 2.1 לחלות באסטמה, בהשוואה לילדים לאימהות לא מעשנות. השפעת העישון הפאסיבי מתחילה עוד ברחם, כאשר נשים בהיריון מעשנות, הן לרוב יולדות תינוקות במשקל לידה נמוך יותר, מה שעלול להשפיע על מידת ההתפתחות הכללית של התינוק ועוד. גם אם הנך מקפידה לא לעשן בנוכחות הילדים, החומרים המזהמים עדיין ממלאים את הבית.

מלבד ההשפעה השלילית על בריאות הילדים שנאלצים להיות מעשנים פאסיביים, כאשר הורים מעשנים, הסיכוי שהם בעצמם יעשנו כשיגדלו גדול הרבה יותר בהשוואה לילדים להורים שאינם מעשנים, וזה הוכח מחקרית. למעשה נראה כי 40% מהילדים שנחשפים בבית לעישון, יתנסו בעישון בעצמם.

ואני לא ארחיב על הפחד והחרדות שגוברים אצל ילדים רבים ברגע שהם מודעים לסכנות הסיגריות ודואגים לשלומנו, ההורים.
אני יודעת שזה קשה מאוד, אבל תחשבו איזה שיעור מהמם זה, שילדיכם יראו אתכם נגמלים ומנצחים את ההתמכרות וההרגל הרע והמזיק, הם יראו בכם דמות מעוררת השראה ויוכלו לשאוב מכם כוחות, ולא לשאוב עשן.

הכותבת היא מרב נירן, מנהלת ההדרכה ברשת "אלן קאר", הרשת הבינלאומית לשחרור מהתמכרויות.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות