אמאאא, תקני לי!

אם יש לך ילדים מעל גיל שלוש אני מניחה שאת שומעת את המשפט "אמא, תקני לי!" לפחות פעם בשבוע, אולי לפעמים יותר. גלית זמל, מנטורית, מסבירה:
לרוב אנחנו פוטרות את הילדים באחת מהתשובות הבאות-

לא עכשיו,
אולי מחר,
יש לך כזה בבית,
אתה לא צריך כזה,
אין לי כסף עליי,
נשאל את אבא ונראה..
האם אי פעם חשבתן לענות לילד- בוא נבדוק כמה כסף יש לנו? אולי נקנה משהו זול יותר? בוא נראה מה זה בדיוק ונחליט אם כדאי לקנות את זה?
מעניין איך הם היו מגיבים. אולי היינו חוסכות לעצמנו טנטרום באמצע הקניון.

כולנו גדלנו על הביטוי "כסף לא גדל על העצים". את ההבנה מהיכן מגיע הכסף ומה עושים איתו, איך מחלקים אותו אנחנו מבינות באמת ובתמים רק בחיינו הבוגרים. כשאנחנו מתחילות לנהל משק בית עצמאי לאחר שעזבנו את הבית של אבא ואמא, לאחר שהפסקנו לקבל את תמיכתם הכספית.
הדגימו להם דברים שקשורים בכסף:
כל דבר שאתן עושות שקשור בכסף- תדגימו ותסבירו לילדים. במילים שלהם וברמה שלהם אבל אל תזלזלו בהבנה וביכולת קליטה המהירה שלהם. תוציאו כסף מהכספומט ותסבירו להם איך הוא עובד, תחתמו על צ'ק ותסבירו להם איפה ומה חותמים ושזה נייר ששווה כסף, בכל מקום שאתן משלמות תראו להם את השטרות והמטבעות עם הסבר מה זה כל דבר.
הסבירו להם סדרי עדיפויות:
ככל שהגיל עולה- ההסבר צריך להיות ברור ומדויק יותר. אבל גם בגילאים צעירים אפשר להסביר ולהראות להם שאבא ואמא עובדים בכדי לשלם על הבית- שיהיה לנו איפה לגור ולישון, על החשמל- שלא יהיה לנו חשוך, על המים, האוכל, הדלק. לא צריך לחשוף אותם ליתרה בחשבון הבנק אבל כן להבין סדרי עדיפויות. גם אם סירבתן לקנות צעצוע או ארטיק או משהו קטן שעולה "רק" חמישה שקלים, תסבירו להם שזה לא רק אלא זה עוד חמישה שקלים.

למדו אותם לחסוך:
אנחנו חושבות שאם נתנו לילדים דמי כיס, אנחנו מלמדות אותם מהי אחריות כלכלית. אבל בפועל לימדנו אותם לקבל כסף בקלות, ללא מאמץ וגם לחסוך אותו. דמי הכיס זו הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים על דחיית סיפוקים וחסכנות. אם בכל זאת הם רוצים לבזבז את כספם, כדאי לשבת איתם על בעד ונגד, השוואת מחירים, ואפילו ללמד אותם איך לרכוש ואיפה- בחנות או ברשת?
תנו להם להתנסות:
כשילד מתאמץ ומצליח, ולא משנה אם מדובר בהכנה למבחן, או רכיבה על אופניים או קשירת שרוכים הוא מרגיש שהוא הרוויח את ההצלחה. ילד שמתאמץ ומצליח לומד לחזק את תחושת המסוגלות, הערך העצמי וכמובן את הביקורת העצמית. ילד שיעבוד עבור הכסף שלו, יבין כמה זמן צריך כדי להרוויח כמה שקלים, יכיר את המושג לבזבז זה קל ולהרוויח זה קשה. הוא ילמד לחשוב לפני שיבזבז. אז נכון שבגיל שלוש אי אפשר לשלוח אותם לעבוד (ותודה לאל אנחנו לא במדינות שכאלה..) אבל כן אפשר לתת משימות בבית בעד תשלום סמלי. אל תמעיטו בערך שלהם! ילדים יכולים לעשות הרבה מאוד אם רק נותנים להם את האפשרות.
כמו מה למשל? לעזור יותר בבית, לנקות את הרכב, להוציא את הכלב של השכנים לטיול, למחזר בקבוקים, להקים דוכן לימונדה בגינה השכונתית או למכור יצירות או סליים מעשה ידיהם. אם נבחן את הנושא נראה שקיימות עבורם אפשרויות רבות להרוויח כסף בכוחות עצמם.
.
ילד שהוטמעה בו האחריות הכלכלית, יגדל להיות ילד שחושב ושוקל את האפשרויות העומדות בפניו ולא יפעל בצורה פזיזה ונמהרת. המיומנות הזו תועיל לו בכל תחומי החיים, לכן חשוב שנתחיל להטמיע אותה וליישם אותה כבר היום.

הכותבת היא גלית זמל, מנטורית, מאמנת Nlp לילדים ומתבגרים- גילאי 6 ומעלה

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות