אל תמשכי! למה כדאי לשמור על כספי הפיצויים אחרי התפטרות

בואי נדבר על זה. עזיבת מקום עבודה. גם כשההתפטרות נעשית ביוזמתך, ברור שעזיבה מסוג זה היא אף פעם לא דבר קל, במיוחד אם את ממש צריכה את הכסף. טוב לדעת שיש ברירה טובה יותר.

כולנו היינו שם: החברה נקלעה לקשיים, התקן שלנו קוצץ או שחלילה לא היו מרוצים מהתפקוד המקצועי שלנו. את החשבונות צריך להמשיך לשלם, וברור שהפיתוי המיידי הוא למשוך את כספי הפיצויים, לפחות עד שיגיעו דמי האבטלה. אלא, שדווקא משיכת כספי הפיצויים היא אחת הטעויות היותר גדולות שניתן לעשות מבחינה כלכלית.
אם ההעסקה שלך התחילה בשנת 2008 ואחריה, המעסיק הפריש לך פיצויים לקרן הפנסיה בהתאם לצו ההרחבה. זה אומר שאת זכאית לקבל את רכיב הפיצויים לשימוש מידי, בלי קשר לאם התפטרת או פוטרת, כל זמן שלא עשית משהו חריג ששולל את הזכות לפיצויים (כמו מעילה, לדוגמא). אפשר למשוך את כל הכספים או רק חלק מהם, כשאת היתרה ניתן לייעד לקצבת הפנסיה החודשית או לרצף פיצויים, שבו תשלום המס על הפיצויים נעשה בעת סיום העבודה אצל המעסיק הבא או בפרישה.

יש שתי סיבות שבגללן משרד האוצר ממליץ לא למשוך את הכסף. קודם כל, בגלל שהם נכללים בביטוח הפנסיוני שלך, משיכה מכספי הפיצויים תביא להקטנת קצבת הפנסיה שתקבלי בגיל הפרישה, ואפילו להורדת גובה הטבות המס שתקבלי. אם לא די בכך, ייתכן שתתבקשי לשלם מס הכנסה על כספי הפיצויים שנמשכו. כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, פני ליועץ מס או פרישה שיוכל להבהיר באילו סכומים מדובר.
למרבה המזל, ישנה אופציה נוספת להשתמש בכספים שהמעסיק הפריש עבורך. אם הוא פתח עבורך קרן השתלמות לפני שש שנים ומעלה, את יכולה למשוך את הכספים שאת והמעסיק הפרשתם אליה לאורך השנים. הכספים פטורים ממס רווחי הון, כלומר מס על הרווחים שהצטברו בקרן, עד לתקרה הקבועה בחוק. אם חלפו פחות משש שנים, את יכולה לקחת הלוואה מהקרן. מדובר בהלוואה עם ריבית נמוכה, ומשום שקרן השתלמות היא אפיק חיסכון שממשיך להיות פעיל גם אחרי שההפקדות נפסקו, את יכולה לסמוך על כך שהכספים שנצברו ימשיכו להיות מושקעים בשוק ההון. במילים אחרות, אם הרווחים עולים על ההוצאות, זאת הלוואה שצפויה לכסות את עצמה.
קחי רק בחשבון שכל עוד רשומה הלוואה על קרן ההשתלמות, אי אפשר לנייד אותה. אבל אם את כבר זקוקה למקור כסף מיידי, טוב לדעת שיש חיסכון שממשיך לשרת אותך גם לאחר שיחסי עובד-מעביד הסתיימו.

הכותבת היא צליל זילברמן, מנהלת מוצר פנסיה וגמל במנורה מבטחים.
קליק למידע נוסף

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות