העלאת גיל הפרישה לנשים: רשות או חובה?

כבר לפני למעלה מעשור דובר על הצורך בהעלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 64 באופן מדורג ואף התקבלו מספר החלטות בוועדות הכספים של הכנסת בנושא זה, אולם כל ההחלטות נדחו.
בחודש יוני השנה פרסם משרד האוצר תזכיר חוק להעלאת גיל הפרישה לנשים באופן הדרגתי למשך 11 שנים החל מאפריל הקרוב, זאת על מנת להביא את גיל הפרישה לנשים לגיל 65.
לאחר מכן (החל משנת 2037) יעלה גיל הפרישה בהתאם לעדכון העלייה בתוחלת החיים אך לא יותר מאשר גיל הפרישה לגברים.
תזכיר החוק עדיין לא עבר את אישור הממשלה והצבעת הכנסת ויועלה לאישור רק לאחר כינון ממשלה חדשה.

בעקרון, מטרת האוצר בהעלאת גיל הפרישה הינה בעיקרה שיפור המצב הפיננסי של המוסד לביטוח לאומי ודחיית הקיצוץ בקצבאות הזקנה מקרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, קיצוץ שהיה מביא לירידה של כ-1.3% מהקצבאות המשולמות כבר היום.
מצד המדינה נושא העלאת גיל הפרישה ברור והאינטרסים לגמרי מונחים על השולחן. יחד עם זאת, צריך להבין שנשים בכלל בכל הנוגע לפנסיה הצפויה שלהן, נמצאות בעמדת נחיתות משמעותית לעומת גברים.
נכון להיום, נשים מקבלות קצבאות בפרישה הנמוכות בכ- 38% לעומת קצבאות הגברים.

ישנם מספר גורמים המשפיעים על גובה הקצבה ועל הפערים בין המגדרים השונים:
1. הפער בין הכנסה של גברים לעומת הכנסה של נשים עומד על כ-19% לטובת הגברים.
כמו כן אחוז הנשים הבלתי מועסקות גבוה מאחוז הגברים הבלתי מועסקים.
2. רציפות החיסכון הפנסיוני – נשים אשר יוצאות לחופשת לידה ומאריכות אותה מעבר לקבוע בחוק, אין להן תקופת חסכון רציפה למוצר הפנסיוני שלהן ולכן תקופת החיסכון בפועל קטנה. מספר חופשות לידה משמעותן תקופות ארוכות יותר של אי חיסכון פנסיוני שבא ליידי ביטוי בהקטנת החיסכון לפנסיה שלנו.
3. גיל פרישה – נשים פורשות היום בגיל 62 לעומת גברים אשר פורשים רק בגיל 67. כלומר לגברים יש עוד 5 שנות חיסכון פנסיוני לעומת נשים מה שמביא לגידול בפנסיה שלהם. יש לזכור כי בדר"כ השנים האחרונות בתעסוקה – הן השנים בהן השכר הינו בשיאו לעומת העבר ושנים אלו משמעותיות מאוד עבור הפנסיה.
4. מקדם קצבה – הינו פקטור אשר מבטא בתוכו אלמנט של תוחלת חיים. את סכום החיסכון הנצבר בפרישה, מחלקים בפקטור זה ואז מתקבלת הקצבה שתשולם בפועל. היות ונשים חיות יותר מגברים, מקדם הקצבה שלהן גבוה יותר מאשר אצל גבר באותו הגיל בדיוק ולכן גם אם גבר ואשה פרשו באותו הגיל וצברו בדיוק את אותו החיסכון הפנסיוני – הרי שהקצבה של האישה תהיה נמוכה יותר מאשר של הגבר.
מקדם הקצבה הולך וקטן ככל הפורשים בגיל מאוחר יותר (פחות שנים לחיות) ואם ניקח בחשבון את ההבדל בין גברים לנשים מבחינת מקדם ונוסיף לזה גם את גיל הפרישה המוקדם יותר של נשים – הרי הפער גדל עוד יותר משמעותית.

אם כך, כפי שנוכחנו לראות, אכן קיים פער משמעותי בין גברים לנשים וישנם מספר כלים בהם ניתן למזער את הפער הזה.
הדרך בה נוקטת המדינה הינה העלאת גיל הפרישה ומובן היטב כיצד זה ישפיע על צמצום הפער בין המגדרים, ומה החשיבות הרבה של זה.
יחד עם זאת גם בידינו הנשים לדאוג להגדלת הפנסיה העתידית שלנו:
1. שמירה על רציפות החיסכון הפנסיוני גם בעת חופשות לידה או חופשות בכלל.
2. לא למשוך כספי פיצויים בעת מעבר בין מקומות עבודה על מנת שלא לפגוע בצבירה ובפטורים המגיעים בעת פרישה.
3. הגדלת תגמולי העובד שלנו בתכניות הפנסיוניות ל-7% במקום 6% . כל אחוז משפיע!
4. קרנות השתלמות – הינו אפיק חסכון יחידי הפטור ממס ריווחי הון (עד תקרה) ולכן חשוב לשמור עליו עד לפנסיה. בעתיד שימוש בקרן באופן חלקי או מלא, יכול לסייע להגדלת הפנסיה שלנו במידת הצורך.
5. חיסכון פרטי שוטף באמצעות קופת גמל להשקעה כך כשבעתיד ניתן יהיה להעבירה למטרת קבלת קצבה – לא יהיה מיסוי על הרווחים והכל יהיה קצבה פטורה ממס.
6. בעת היציאה לפרישה – חשוב מאוד לקבל הכוונה מקצועית המשלבת בתוכה ולוקחת בחשבון את צרכי התא המשפחתי, המוצרים הפנסיוניים הקיימים והתאמתם לצרכי הפורש, היבטי מיסוי לצורך מזעור עלויות נמס ומקסום הפנסיה וכמובן מצבו הבריאותי של המבוטח.

לסיום, תכנון נכון ומוקדם של הפרישה שלנו, הינו הכרחי ויקנה ביטחון מקסימלי לשליש האחרון של חיינו תוך מתן מענה הולם לאריכות תוחלת החיים ולצרכים המשתנים שלנו בפרישה.

באדיבות מירה בר, מנהלת תחום פרישה וגיל שלישי מנורה מבטחים ביטוח.
קליק לאתר למידע נוסף

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות