הטעויות שאת עושה כשנולד לך ילד – ויכולים להרוס את הזוגיות

אין ספק שתוספת של תינוק חדש במשפחה היא שינוי משמח ביותר אבל גם כזה שטורף את כל הקלפים. כל אחת מתמודדת אחרת עם השינוי במערך המשפחתי, אבל יש דברים שכמעט כל אחת עושה כשנולד לה ילד- ועלולים להרוס לה את הזוגיות. במקום ליפול לבור הזה שרק מחכה לך, כדאי שתדעי מהן אותן טעויות ואיך להתמודד איתן.

הטעות: לתת להורות לבוא במקום הזוגיות
ילדים הם באמת שמחה וילדים הם באמת ברכה אבל הם גם בולען זוגיות לא קטן בכלל. ההורים הטריים עסוקים כל כולם בתינוק שרק נולד ובלי להתכוון ובלי לשים לב הזוגיות נבלעת בתוך ההורות ונדחקת הצידה. באופן טבעי, בהתחלה לפחות, ישנה ירידה משמעותית בקרבה הזוגית אבל אסור לתת לזה להמשיך לאורך זמן אחרת תמצאו את עצמכם עם ילד בן שנה ויותר כאשר הפער בזוגיות רק גדל וגדל.
הפתרון? מארגנים דייט קבוע- עם או בלי מגע מיני, זמן זוגי רק שלכם, גם בבית כשהתינוק ישן. כל דבר שהוא נטו שלכם בלי לעשות משהו נוסף כמו לטפל בתינוק לנקות את הבית או לקפל כביסה ולהתעסק בענייני עבודה. זמן קרבה, אינטימיות משותף.

הטעות: לאפשר לעייפות לנצח
כמעט כל אמא טרייה שתשאלו מה היא הכי רוצה היא תענה: לישון. וזה די הגיוני. בחודשים הראשונים התינוק לא ישן לילות שלמים, וכשהוא ער צריך להאכיל ולחתל ולאחר מכן גם לסדר את הבית לנקות לבשל לעשות כביסה… ובתוך זה גם לנוח. יש האומרים 'כשהתינוק ישן את ישנה' אבל לא כולם רוצות או מצליחות להתמיד בזה.
הפתרון? נכון את עייפה, אבל אם תתני לעייפות לנצח את תישאבי לתוך זה ומהר מאוד תמצאי את עצמך במצב רוח ירוד בפיג'מה בבית פשוט יושבת עם התינוק. סדרו את הלילה בצורה כזו שהאבא גם יקום חלק מהפעמים בהתאם ליום העבודה שלו ושיבקש לצאת מוקדם יותר או להגיע מאוחר יותר בחלק מהימים בשביל לאפשר לך לישון. ארגני לעצמך זמנים לישון במהלך היום כשמישהו שומר על התינוק או כשהוא ישן וגם אם את קצת עייפה- אל תבטלי תוכניות עם חברות ועם עצמך ואל תוותרי על הזמן הזוגי.

הטעות: להפוך את התינוק למאהב
אהבה בין אם לתינוק היא אהבה מיוחדת שאין לתאר ולא ניתן להגדירה במילים- אבל היא לא באה להחליף את האהבה בין בעל לאישה. יש נשים שממקדות את כל היחס וכל הקרבה שלהן לתינוק- נשיקות וחיבוקים ללא סוף, שימוש במילים כמו "אהוב שלי" "מאהב קטן" ועוד, עד שהבעל נדחק הצידה ומרגיש דחוי. במקרים מסוימים האמא אפילו מתעקשת לישון לבד עם התינוק במיטה או עם מיטה נצמדת והאבא מוצא את עצמו בחדר אחר או על הספה.
הפתרון? לזכור שאהבה לילד לא תלויה בכלום ועומדת בפני עצמה- אבל גם לא באה להחליף אהבה וקרבה זוגית. התינוק החדש הוא לא "מאהב קטן" ותשומת הלב שהוא מקבל לא אמורה לבוא על חשבון תשומת הלב שהעל מקבל- זכרי תמיד שלא לבד עשית את התינוק והשכיבי אותו לישון במיטתו וכנסי למיטה עם הבעל שלך.

הטעות: לחשוב שהוא קורא את המחשבות שלך
בחופשת הלידה האמא היא זו שמתמודדת עם רוב הקשיים והשינויים כאשר היא חווה את השינויים של הגוף ומסתגלת לסטטוס החדש, לרוב היא זו שאחראית על הנקה ועל טיפול בתינוק במהלך היום. למרות שהבעל לא עובר בדיוק את מה שהיא עוברת- הוא לא יכול לנחש מה קורה לה ומה עובר עליה, מה קשה ואיך היה היום שלה- מבלי שהיא תשתף. נשים רבות חוות תסכול כשהבעל לא מבין כמה זה קשה להישאר לבד עם התינוק בבית יום שלם, ומצפות שהוא יקרא את המחשבות שלהן וידע בדיוק איך לעזור להן.
הפתרון? אולי בעתיד אבות טריים יוכלו לקרוא מחשבות אבל עד אז- תשתפי! תספרי לו מה עובר עלייך , לא בתלונה או בטענה אלא בשביל שיבין ויעזור לך להתמודד. אל תצפי ממנו לנחש מה את צריכה- ספרי לו ובקשי עזרה כשאת צריכה.

הטעות: לא לתת לאבא מקום
נכון שאת האמא ואת האחראית הראשית אבל גם האבא שותף מלא להורות. אל תיקחי ממנו את התפקיד ואל תיקחי הכל על עצמך. ברגע שאת משתלטת על כל מה שקשור לתינוק מהאכלה דרך הלבשה ועד קימה בלילה- את מהר מאוד תמצאי את עצמך יוצרת מציאות בו את המטפלת היחידה, התינוק רוצה רק אמא וגם כשאת תרצי רגע לעצמך- זה לא יהיה אפשרי שלא לדבר על כך שאי אפשר לעשות הכל לבד ואז לבוא בטענות לבן הזוג כשמשהו לא מסתדר.
הפתרון? שתפו פעולה וחלקו ביניכם את המעמסה. יש בטוח משימות שאחד שונה והשני מעדיף – וקחו תורות במה שאתם שניכם לא אוהבים. עשו פעולות ביחד ולא לבד ועבדו בצורה שעוזרת אחד לשני ולא כל אחד בנפרד, ככה גם תפתחו שגרה נוחה לכולם וגם תחזקו את הקשר שלכם ואת תחושת המסוגלות הזוגית.

הכותבת היא שרה זלוף, מטפלת זוגית ומשפחתית.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

4 תגובות

  1. כתבת בצורה כל כך ברורה ומדוייקת
    חבל שזוגות לא עושים הכנה לשלב שאחרי הלידה
    כל כך הרבה תסכולים היו נפתרים
    תודה על עצות זהב שרה יקרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות