יום השוקולד הבינלאומי: כמה עובדות על הממתק הפופולרי

"בסוף רמת גן יש מקום מיוחד שם אפשר לעמוד ולהריח שוקולד" [מתוך שיר של יהונתן גפן, הכבש השישה עשר]. מפעל השוקולד המיתולוגי של עלית כבר איננו ועם היעלמו נמוג גם "הריח בחינם" שם בסוף רמת גן. אז מה יש בשוקולד שהכניס אותו לשירים, לסרטים ולתחום של אמנות קולינרית ופיסולית של השוקולטרים?
מקור הקקאו באזורים הטרופיים של דרום אמריקה. ועם גילוי אמריקה ע"י הספרדים העולם גילה גם את הקקאו. האינדיאנים נהגו להכין מפולי הקקאו המותססים משקה שנחשב לממריץ ומעורר. עדויות מלמדות על כך שפולי קקאו שימשו אז בתרבויות מרכז אמריקה כמטבע עובר לסוחר, נחמד לדעת שכסף גדל על עצים!
טעמם של פולי הקקאו מר ועם ההגירה שלו לאירופה התווספו למשקה גם וניל,סוכר וחלב. רק לקראת סוף המאה ה19 יוצרו טבליות השוקולד הראשונות כפי שאנו מכירים ומתענגים עליהם.

איך מייצרים שוקולד?
פולי הקקאו שהם למעשה הזרעים הנמצאים בפרי הקקאו עוברים בשלב הראשון קלייה ובהמשך טחינה שמפרידה את מוצקי הקקאו מהחלק השומני שנקרא חמאת קקאו.
השוקולד שאנו אוכלים מכיל בעיקר: מוצקי קקאו, חמאת קקאו או שמנים אחרים כמו שומן דקלים וסוכר. איכות השוקולד הינה נגזרת של זן הקקאו וסך מוצקי הקקאו. ככל שריכוז מוצקי הקקאו גבוה יותר כך איכותו התזונתית נחשבת לגבוהה יותר. שוקולד שנחשב איכותי יכיל לפחות 70% מוצקי קקאו.
שוקולד חלב מכיל אבקת חלב ופחות מוצקי קקאו. שוקולד לבן מבוסס על חמאת הקקאו ולא מכיל מוצקי קקאו כלל.
למה אחוז מוצקי הקקאו חשוב?
מוצקי הקקאו מכילים חומרים נפלאים כמו פוליפנולים שהם רכיבים הפועלים כנוגדי חמצון וכך שומרים על כלי הדם.
חומר נוסף שמצוי במוצקי הקקאו הוא טיאוברומין. הוא חומר ממריץ, יש לו השפעה על הרחבת כלי הדם הכליליים [כלי דם המובילים דם ללב עצמו] והשפעה על הורדת לחץ הדם.
עוד בשוקולד- אננדמיד [אנדדה בסנקסריט משמעותו אושר] ופנילתילאמין אשר מעלים את מצב הרוח שלנו.
הקקאו עשיר באשלגן, מגנזיום ומכיל גם וויטמין A.

נראה שהקקאו הוא אכן מזון האלים אבל השוקולד עשיר גם בשומן וסוכר וכאן חשוב להביא לידי ביטוי מידתיות. 4 קוביות של שוקולד יכילו 100 קלוריות כך שאוהבי השוקולד יכולים לשלב את השוקולד במינון מושכל בתפריט היומי. החיבור הזה בין שוקולד למידתיות נשמע מופרך עבור אוהבי השוקולד. מסיבה זו בסדנאות התזונה הנערכות במאוחדת אני מקדישה מפגש שלם לשוקולד. מפגש שבו אוכלים יחד שוקולד תוך כדי מדיטציה מונחית ומגלים עוד רבדים של הנאה וסיפוק. השוקולד מקפל בחובו חוויות של זיכרונות מוקדמים, רגשות, אפילו סודות קטנים. עולם שלם של שוקולד שלא הבחנו בו.
השורה התחתונה: תתענגו, תיהנו, תאכלו לאט, ממש לאט! נסו לבדוק איפה בדיוק מורגש הטעם. תוכלו לגלות שהוא לא נמצא על הלשון. בהיותו ארומטי מאוד, הטעם הוא בריח (נסו לאכול שוקולד כשאתם סוגרים את האף ולא נושמים שלושה רגעים..).
"בסוף רמת גן יש מקום מיוחד
שם אפשר לעמוד ולהריח שוקולד.
שוקולד קטן ושוקולד גדול, שוקולד יקר ושוקולד בזול, שוקולד אגוזים ושוקולד סתם,
לעשירים ולכולם והריח בחינם". כל הזכויות שמורות ליהונתן גפן, הכבש השישה עשר.

הכותבת היא איזבלה שני, דיאטנית קלינית במאוחדת, מרפאת שפרינצק ת"א

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות