על מרחב אישי והגוף הפרטי: איך לדבר עם הילדים על מיניות

כשמדברים על מיניות ועל נושאים הקשורים, הורים רבים עדיין מובכים מהנושא או מעדיפים לא ליזום שיחות עם הילדים, וגם כשהילדים שואלים, עונים להם תשובות עמומות ודוחים את השיחה הרצינית כמה שיותר. דווקא בתקופה בה הילדים חשופים לרשתות חברתיות והמידע בכל הנושאים וגם בנושא זה זמין מאוד, חשוב שיהיו אלה ההורים שיספקו את המידע הנכון האמין והמהימן ביותר.
כבר מגילאי גן צריך להסביר לילדים על מרחב אישי, פגיעה מינית וגוף פרטי וכמובן להתאים את השיחה לגובה העיניים ולגיל של הילדים עם שימוש בביטויים ברורים ומובנים לילד.

מרחב אישי:
מהו מרחב אישי? המרחב האישי הוא המרחב הפיזי שמקיף כל אחד ואחת. הוא המרחב שלנו ששייך רק לנו ומקנה לנו שליטה על מי שמתקרב אלינו. כשמישהו חוצה את המרחב האישי, מתעוררת תחושה של אי נוחות והגוף שלנו מגיב במיידית. אצל מבוגרים קל לנו יותר להבין מתי מישהו מתקרב יותר מדי ולהגיב בהתאם, בעוד ילדים בעיקר יגיבו פיזית אך לא יבינו שיש לעצור את אותו האדם גם אם לא נגע בהם פיזית.
איך להסביר לילדים? העמידו את הילד מולכם במרחק מספיק וציירו עיגול סביב הגוף עם הידיים שלכם. הסבירו להם שעד לאן שמגיעות הידיים בעיגול הדמיוני שציירתם- זהו המרחב האישי שלכם. לאחר מכן בקשו מהם לחצות את העיגול הדמיוני ללא אישור והגיבו בהתאם- שילוב ידיים, הפניית הגוף, אי יצירת קשר עין והתכנסות בתוך עצמכם- בכדי שיזהו תגובות של אי נעימות וחוסר נוחות. לאחר מכן בקשו מהם לצייר את העיגול שלהם ונסו אתם להיכנס להם למרחב האישי ושאלו אותם תוך כדי מהי ההרגשה.

הגוף הפרטי שלי:
מהו הגוף הפרטי? נהוג להסביר לילדים בגן על האיברים הפרטיים שלהם ועל מגע מותר ומגע אסור. אך בעצם כל האיברים של הגוף הם פרטיים. גם היד וגם הרגל ואפילו השערות בראש. לאף אדם אסור לגעת בילד- בכל איבר שהוא אם מדובר במגע שהוא אסור. ולכן חשוב להדגיש קודם כל שכל האיברים הם פרטיים ושייכים לילד, ולאחר מכן להתמקד במה הוא מגע אסור ומהו מגע מותר.
איך להסביר לילדים? עברו עם הילדים על איברי הגוף שלהם וודאו שהם מכירים את כולם, כמובן בהתאם לגיל שלהם. עם ילדים גדולים אפשר פשוט לוודא שהם יודעים שגם הנחת יד על הכתף היא נגיעה בגוף הפרטי ולא חייבים להסכים לה. הסבירו להם שרק להורים ולאנשי רפואה מותר לגעת ולראות את הגוף שלהם- רק באישור שלהם לצורך היגיינה וטיפול רפואי. הדגימו להם נגיעה נעימה ומותרת ונגיעה שאינה מוסכמת ללא בקשת רשות. עם ילדים גדולים יש צורך להזכיר שבכל בדיקה רפואית הם זכאים לאדם נוסף נוכח בחדר.

מהי פגיעה מינית?
מה היא פגיעה מינית? פגיעה מינית או תקיפה מינית היא כל דיבור או מעשה בעל אופן מיני שנעשה ללא הסכמה. זו יכולה להיות פגיעה בילד על ידי ילד אחר, גבר או אישה. לרוב כאשר מדברים על פגיעה מינית נוטים לחשוב על אונס אך ישנן פגיעות מיניות נוספות וחשוב להיות מודעים להן- ולעבור עם הילדים על כל הסוגים הקיימים בכדי שהם ידעו שגם אלימות מילולית בעלת אופן מיני היא סוג של פגיעה מינית ועליהם לעצור אותה.
איך מסבירים לילדים? גם כאן, בהתאם לגיל חשוב להסביר לילדים את המושגים הקיימים במילים פשוטות בגובה העיניים- מהו אונס, מהו גילוי עריות, מהו מעשה מגונה, אלימות מילולית בעלת אופן מיני, איומים בעלי אופן מיני ואפילו צילום והפצה של תמונות אישיות ופרטיות. עם ילדים גדולים אפשר לדבר על סיטואציות יום יומיות ולהסביר להם בפתיחות מתי צריך לעצור או לבקש שיעצרו על מנת לא להיות הצד הפוגע או הנפגע.

התנהגות בטוחה ברשת:
פעילות במדיות החברתיות, ווטסאפ, חשיפה לשיחות ולסדרות של מבוגרים- כל אלה מאפשרים לילדים שלנו לצפות ולקבל מידע שלאו דווקא מתאים לגילם ולאו דווקא ברור להם. לעיתים מועברות תמונות בין ילדים והם אינם יודעים שהם עושים עבירה של ממש כאשר הם מעבירים אותה הלאה. כמו כן מילים שנכתבות ברשת יכולות להוות פגיעה מינית ויש לדווח עליהן בדיוק כמו כל פגיעה מינית אחרת.
איך מסבירים לילדים? עוברים איתם על כללים נכונים להתנהלות ברשת- אפשר אפילו להדפיס ולתלות על המקרר. מסכמים איתם מה מותר ומה אסור- אילו תכנים מתאימים לגילם ומה אתם בתור הורים לא מאשרים להם לראות. כמו כן חשוב להדגיש את ההתנהגות במקרה של מילים לא במקום, תמונות שמופצות וכדומה- כל אלה מחייבות הפסקה של המעשה ודיווח מיידי.

חשוב לנהל את השיחה ממקום חיובי ומסביר ולאפשר לילדים לשאול שאלות ולענות בהתאם. במידה ואתם לא בטוחים במענה או שהילד לא מרגיש בנוח לשתף- אל תעלבו ואל תסיימו את השיחה בכך. הבהירו לו שכדאי שיהיה לו מבוגר אחד בחייו איתו הוא מרגיש בנוח לשתף לספר ולפנות אליו בעת הצורך, גם אם זה לא אתם. זו יכולה להיות מורה, יועצת או מנהלת בית הספר, הורה של חבר או קרוב משפחה אחר- העיקר שידעו שיש להם למי לפנות וכמובן לחזור ולהסביר להם שאתם פה בשבילם בנושא הזה ולאפשר להם להרגיש חופשי לפנות אליכם כאשר מתעוררת בעיה בתחום.

הכותבת היא מור קדר, עו"ס, יועצת ומאמנת אישית זוגית ומשפחתית,
כותבת הספר "על הפעם הראשונה" המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה". קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות