למה כחול ולא ירוק? 12 דברים מעניינים שלא ידעת על הדרכון שלך

למה אסור לחייך בתמונת פספורט, מי המדינות שלא מסכימות שניכנס אליהן, איזו משמעות דתית יש לצבע הירוק, למה למלכת אנגליה אין דרכון ומי המדינה שאין לה בכלל חותמת. 12 דברים מעניינים שלא ידעת על דרכונים מסביב לעולם.

#אז ככה, עם הדרכון הישראלי אנחנו לא יכולות להיכנס ל-16 מדינות בעולם: סוריה, סודן, עיראק, תימן, איראן, לוב, אלג'יריה, בנגלדש, ברוניי, כווית, לבנון, מלזיה, עומאן, פקיסטאן, איחוד האמירויות וערב הסעודית. יותר מזה, יש 8 מדינות שלא מאפשרות בכלל כניסה גם עם דרכונים זרים שיש בהם חותמת ויזה לישראל. אלו עיראק, איראן, לבנון, ערב הסעודית, סודן, סוריה, תימן ולוב.

#הפעם הראשונה ראשונה שתעודת מסע הוזכרה אי פעם היא בתנ"ך בספר נחמיה, כשהמלך הפרסי הראשון הנפיק אישור מעבר כדי לעבור טריטוריה בדרך לממלכת יהודה.

#אזרחי גרמניה מחזיקים את הדרכון החזק ביותר בעולם, לפי מחקר שפורסם לאחרונה. המחקר הזה בעצם בדק את מספר המדינות שאפשר להיכנס אליהן עם דרכון מסוים בלי וויזה. בעלי דרכון גרמני יכולים לבקר ב-176 מדינות ללא ויזה (מתוך 218).

#אגב, הדרכון הישראלי נמצא במקום ה-48 בדירוג החמוד הזה.

#לפעמים יש לצבע הדרכון גם משמעות דתית. למדינות עם רוב מוסלמי כמו פקיסטן, מרוקו וערב הסעודית, יש דרכון ירוק, שהוא צבע עם חשיבות מיוחדת באיסלאם.

#לדרכון הנורבגי יכולים להיות 3 צבעים (לבן, טורקיז או אדום) והוא כולל פטנט מיוחד: כשמאירים בתאורת אולטרה-סגול על הדפים שלו (כמו שעושים לדוגמא בעמדות ביקורת הגבולות), רואים אפקט מדהים שנראה כמו הזוהר הצפוני.

#לא רק הדרכון הנורבגי מעניין. אם מאירים באור אולטרה-סגול על דפי הדרכון הקנדי, הוא מתעורר כולו לחיים והדמויות האפרוריות בפנים נצבעות בגוונים זוהרים מגניבים.

#רוב הדרכונים של האיחוד האירופי הם בצבע בורדו ומקור הצבע הוא העבר הקומוניסטי שהיה בחלק מהמדינות החברות. דרכונים כחולים לעומת זאת מסמלים את העולם החדש.

#בגלל מחלוקת דיפלומטית בין ארמניה לאזרבייג'ן בעלי דרכון ארמני לא יכולים להיכנס לאזרבייג'ן, אבל אזרחי אזרבייג'ן מוזמנים לארמניה מתי שרק ירצו, אפילו בלי צורך בוויזה. תלמדו מהארמנים, הם יותר קלילים, לא נוטרים טינה.

#כל הדרכונים הבריטים הם תחת שמה של המלכה אליזבת אבל היא עצמה לא צריכה דרכון, כלום! זו פריבילגיה שקיבלה יחד עם המלוכה, רק היא ולא אף אחד מבני משפחתה.

#כולנו יודעות, אי אפשר להשתמש בתמונת פספורט עם חיוך. הסיבה הרשמית: חיוך מקשה על טכנולוגיות זיהוי הפנים. גם שיער ארוך שמכסה חלק מהפנים לא מתאים בצילומי פספורט.

#בגלל שהם קטנטנים? לוותיקן אין חותמת. המבקרים במדינת האפיפיור הקטנה לא יכולים להנציח בדרכון את החוויה שעברו

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות