מתי ואיך צריך לדבר עם הילדים על כסף

רוב ההורים מתקשים לדבר עם ילדיהם על חינוך פיננסי מסיבות שונות ומגוונות. אולם, לחינוך הזה עשויה להיות השפעה רבה על עתידו של הילד ורווחתו הכלכלית כאדם בוגר. לילך לוי סדוביץ', מנהלת מטה פיתוח עסקי בקבוצת מנורה מבטחים פנסיה וגמל, מסבירה איך אפשר ללמד ילדים על כסף וחיסכון ולצאת נשכרים. לא רק כלכלית

חינוך פיננסי לילדים הוא כלי בסיסי וחיוני לחיים, שהרי בסופו של דבר עולמנו בנוי על כסף. לכן חשוב לדבר עם ילדים על כסף כבר מגיל צעיר, ברמת ההבנה המתאימה לגילם. אמא שיוצאת עם ילדיה לקניון ופותחת את הארנק בלי לעשות חשבון- גם ילדיה ינהגו כמותה בעתיד. לעומת זאת, ילד שיודע שהוריו חסכו במשך שנים למסיבת בר המצווה שלו, ילמד לחסוך.

"כסף לא גדל על העצים", נהגו הורינו לומר, אבל מעולם לא למדו אותנו איפה כן מגדלים כסף. האמת היא שאנו, ממש כמו הורינו, לא משקיעים בחינוך ילדינו בנושא כסף וחיסכון.

לרוב אנחנו מחנכים את הילדים לנימוסים נאותים. מדגישים בפניהם שהשקעה בתחומי הלימודים והספורט לצד התמדה, יכולה להוביל אותם להישגים; ומכוונים אותם להצלחה. אלא שאם הצלחתם חשובה לנו, מדוע רובינו לא מעניקים לילדים חינוך פיננסי?

יתכן שהתשובה לכך נעוצה בקושי לערב את הילדים בעניין שנתפס בעולם המבוגרים כמקור לדאגה. יש הורים שמקיימים לעיתים שיחה על דמי הכיס, אבל ככלל הנושא כמעט ולא קיים בשיח המשפחתי. כתוצאה מכך ילדים מתקשים להבין איזו משמעות יש לכסף, למה חשוב לחסוך ומה קורה לכסף שנמצא בתכניות חיסכון.

"חינוך פיננסי לילדים הוא כלי בסיסי וחיוני לחיים, שהרי בסופו של דבר עולמנו בנוי על כסף. לכן חשוב לדבר עם ילדים על כסף כבר מגיל צעיר, ברמת ההבנה המתאימה לגילם", אומרת לילך לוי סדוביץ', מנהלת מטה פיתוח עסקי בחברת מנורה מבטחים פנסיה וגמל. "הגברת המודעות של הילדים לערך הכסף ולחשיבות החיסכון לטווח ארוך, תסייע לילדים באופן ישיר ויתכן שתועיל גם לתא המשפחתי להוציא פחות כספים באופן שוטף".

איך הדבר בא לידי ביטוי?

"ילד שמבין את חשיבות החיסכון, עשוי להעיר להוריו כשיראה שהם מבזבזים כסף שלא לצורך. מפתיע לגלות שלפעמים דווקא הילדים הם אלה שיותר מקפידים על הוצאות כספיות מאשר המבוגרים".

באיזה גיל נכון להתחיל לדבר איתם על כסף וחיסכון?

"אפשר לעשות זאת כבר מהשלב שהילד לומד לעשות פעולות חשבוניות פשוטות. אם קיבל מאה שקלים, חשבו יחד אתו מה כדאי לו לקנות, והסבירו לו שיש באפשרותו לחסוך את הכסף או חלק ממנו, כדי שבפעם הבאה שיקבל כסף יוכל אולי להשתמש בו כדי להשיג משהו גדול יותר".

הילד רוצה משחק או בגד חדש ואין לכם יכולת לקנות אותו? לדברי לוי סדוביץ', כדאי לנצל את הסיטואציה כדי להסביר לו שהכסף אינו משאב אינסופי. "אל תהססו לומר לילדכם שאין באפשרותכם לקנות החודש את המשחק או בגד שהוא רוצה. אם הילד בכל זאת רוצה ויש לו כסף שחסך בצד מדמי הכיס או ממתנות, תדגימו לו כיצד החיסכון עוזר בשעת הצורך. חשוב שילדים יבינו שכסף הוא משאב מוגבל ועליהם ללמוד להתנהל אתו נכון".

לתכנן את העתיד

לא רק על החיסכון חשוב לדבר עם הילדים, אלא גם על הרווחים שמאפשר החיסכון. "ילדים צריכים לדעת שניתן לשמור כסף בבנק או בקופות חיסכון וחשוב גם להסביר להם את המושג 'ריבית דריבית', כלומר להסביר להם כיצד כסף 'עובד' בשביל הכסף".

איך מפתחים בילדים מודעות לנושא?

על ידי ניצול סיטואציות בחיים שאנו חווים יחד איתם וכולנו נתקלים בהן. למשל, כשאתם נוסעים לסבא וסבתא (בפנסיה), זו הזדמנות להסביר לילדים שמכיוון שהם חסכו כל חייהם, כעת הם יכולים לא לעבוד ולהמשיך לשלם את ההוצאות וגם לפנק את הנכדים. כדאי מאוד להראות לילדים את הדו"חות השנתיים הכספיים שבה חוסכים עבור הילד פעם בשנה, או ביום הולדת; לשתף ולהראות להם את הסכום ההתחלתי לעומת הסכום הנוכחי וללמד אותם לשים כל חודש כסף בצד למען מטרה מסוימת.

פרט חשוב נוסף בחינוך לחסכון קשור להתנהגות ההורים. "הילדים מפנימים את התנהגותנו ומחקים אותה", קובעת לוי סדוביץ'. "אמא שיוצאת עם ילדיה לקניון ופותחת את הארנק בלי לעשות חשבון- גם ילדיה ינהגו כמותה בעתיד. לעומת זאת, ילד שיודע שהוריו חסכו במשך שנים למסיבת בר המצווה שלו, ילמד לחסוך". 

גם עבור ההורים שיכולים לפתוח חיסכון קטן עבור הילד יש עצה. "כיום הביטוח הלאומי חוסך עבור כל ילד 50 ₪ בחודש בתוכנית 'חיסכון לכל ילד'. כדאי להגדיל את הסכום בעוד 50 ₪, לפתוח לכל ילד קופת גמל להשקעה בחברת מנורה מבטחים, ולהראות לילדים החוסכים את הדו"ח השנתי ואת הסכום שהצטבר בתכנית החיסכון במשך השנה. עם הזמן  הם יבינו שככל שעוברות השנים, מצטבר בחיסכון עוד ועוד כסף".

חינוך פיננסי לילדים צריך להיות חלק בלתי נפרד מחינוכם להיות בני אדם בוגרים העומדים בזכות עצמם. עליהם לדעת להתנהל בעולם בצורה שקולה ונבונה כך שלא יקלעו חלילה למצב בו יזדקקו לעזרה כספית מהסביבה הקרובה או מהחברה בכלל.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות