לראות את העולם מהעיניים שלה: על נשיות ומבנה העין

מה מיוחד בראייה של נשים, אילו מחלות עיניים שכיחות יותר אצלן והאם יש בדיקות שאנחנו צריכות לשים אליהן לב במיוחד?

יום האישה הבינלאומי שנחגג השבוע, הוא הזדמנות נהדרת להתעמק בעולם רפואת העיניים הנשית ולבחון במה אנחנו שונות מגברים, גם בהיבט הזה:

יום האישה הבינלאומי מוקדש בכל שנה לחגיגת המין והמגדר הנשי והישגיו. גם עולם הרפואה משתדל להשלים פערים ולהבין את הייחודיות של מי שמהוות קצת יותר מ-50% מאוכלוסיית המטופלים בעולם. בעוד שבעבר מחקרים וקווים מנחים רפואיים היו מתבססים על מדגמים מהאוכלוסייה הכללית ולעתים אפילו על זכרים בלבד, בעידן הרפואה המותאמת-אישית של ימינו, מתגברת ההבנה שההבדלים בין גברים לנשים יכולים להיות מהותיים בכל מה שקשור לאבחנה ולטיפול במחלות. ברפואת עיניים ההבדלים האלו יכולים להיות חשובים במיוחד, שכן נשים נוטות יותר למצבים רפואיים עיניים מסוימים כגון יובש בעיניים.

מה בין מבנה העין לבין ההורמונים הנשיים

למה בעצם מחלות עיניים מסוימות שכיחות יותר אצל נשים? יש כמה תשובות אפשריות חלקן סביבתיות וחלקן גנטיות, לדוגמה עיוורון צבעים המופיע פי 8 בגברים מאשר בנשים, ומחלות שמופיעות בשכיחות גבוהה יותר בנשים. לדוגמה, יובש כרוני בעיניים, מצב רפואי שמופיע בשכיחות גבוהה יותר פי 2-3 בנשים מאשר בגברים, בפרט לאחר גיל המעבר, יכול להוביל לסיבוכי ראיה משמעותיים ביניהם שינויים במבנה העין, גרד, הפרעות בראיה ואף התכייבות (פציעה) של העין.

ד"ר אלונה פטרוב, מנתחת עיניים בכירה במרכז הרפואי 'שבע עיניים' מקבוצת דנאל, מסבירה: "מחקרים מצאו ששטח פני העיניים מושפע מההורמון הנשי החשוב אסטרוגן ולכן רמות משתנות של ההורמון לאורך החודש יכולות להוביל ליובש בעיניים. בנוסף, מחקרים אחרים הראו שהשינויים ההורמונליים שנשים חוות במהלך ההיריון גורמים גם הם לשינויים בראייה".

נשים חשופות יותר למצבים שקשורים למחלות עיניות

נשים נוטות לחיות 4 שנים יותר מגברים בממוצע, מה שמגדיל את הסיכון של נשים ללקות במחלות עיניים שקשורות לזקנה כמו ניוון מקולרי תלוי-גיל (AMD), גלאוקומה וקטרקט.

"סיבה נוספת לשכיחות המוגברת של מחלות עיניים בנשים קשורה לעובדה שמחלות אוטואימוניות" מסבירה ד"ר פטרוב. "אלו מחלות בהן הגוף תוקף את עצמו כמו זאבת (לופוס, SLE), תסמונת סיוגרן או טרשת נפוצה- שהן שכיחות יותר אצל נשים. למרות שמדובר במחלות שונות, בכולן ניתן למצוא מעורבות של העיניים במחלה שנעה בין יובש בעין ועד דלקת כרונית (אובאיטיס)".

לא רק יובש בעיניים: נשים סובלות יותר מהפרעות בטווח הראיה

מלבד מחלות עיניים כמו גלאוקומה או ניוון מקולרי, נשים סובלות יותר גם מהפרעות ראיה לא מטופלות מסוג קוצר ראיה, רוחק ראיה ואסטיגמטיזם. ד"ר פטרוב, שמתמחה בין היתר בניתוחי הסרת משקיים בלייזר, מסבירה: "מדובר בהפרעות נפוצות במיוחד שניתן לתקן בקלות בסיוע של עזרי ראיה כמו משקפיים, עדשות ראיה או בעזרת ניתוחי לייזר כמו LASIK. למרות זאת, מחקרים מצאו שנשים נטו לסבול יותר מהפרעות ראיה לא מתוקנות, בפרט בגילאים המבוגרים שבהם הפרעות אלה נפוצות יותר. "

מה כדאי לך לעשות כדי להפחית את הסיכון למחלות עיניים? ד"ר פטרוב, מנתחת מסבירה:

  • ראשית תגבירי מודעות! מחקר אמריקאי מ-2015 מצא שפחות מ-10% מהנשים יודעות שהן נמצאות בסיכון מוגבר למחלות עיניים – ושאחת מכל ארבע נשים לא מבצעת בדיקת עיניים מדי שנתיים.
  • תבררי את הרקע המשפחתי שלך
    מחלות עיניים רבות נמצאות בשכיחות גבוהה יותר אצל קרובי משפחה. לדוגמה, סיפור משפחתי של גלאוקומה מגביר את הסיכון שלך לחלות בגלאוקומה פי 4-9.
  • תשמרי על אורח חיים בריא
    השמנה, סוכרת, עישון ותזונה דלת ויטמינים וחלבונים נמצאו כולן כגורמים שמעלים את הסיכון למחלות עיניות, ולכן אורח חיים בריא שכולל פעילות גופנית ותזונה מאוזנת יעזור לך לשמור על העיניים שלך בריאות.
  • תגני על העיניים שלך
    משקפי שמש שמגנות מפני קרני UVA ו-UVB מהשמש עוזרות מאד לשמור על בריאות העיניים שלך במיוחד במדינה שטופת-שמש כמו ישראל. בנוסף,  אם את נחשפת הרבה לכימיקלים או לחומרים מסוכנים אחרים שיכולים לפגוע בעינייך הקפידי להרכיב משקפי מגן.

ארגון האקדמיה האמריקאית לאופתלמולוגיה (ה-AAO) ממליץ לכל אישה לעבור בדיקת עיניים מקיפה בגיל 40. סימנים מוקדמים לשינוים עיניים יכולים להופיע כבר בגיל זה אפילו ללא תסמינים מורגשים. בעזרת איתור מוקדם של סימנים אלה על ידי רופא עיניים תוכלי להימנע מסיבוכים מאוחרים של המחלות.

אז איך את חוגגת את יום האישה? חוץ ממסעדה טובה או סרט עם החברות, כדאי גם לקבוע תור לרופא עיניים לבדיקה שגרתית ולוודא שתחגגי ראיה טובה עוד שנים רבות.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות