חינוך מיני: מה להסביר למתבגרים על מיניות

גם אם את ממש לחוצה מהשיחה הזו, גם אם את נבוכה ממנה אפילו יותר מהילדים שלך (לא בטוח בכלל אגב), זו שיחה סופר חשובה. השיחה הראשונה על מיניות. להבדיל מהשיחה על 'איך באים ילדים לעולם' שהיא לעיתים מביכה לא פחות, את השיחה הזו רצוי שאנחנו ההורים ניזום כדי לבדוק קודם כל את רמת הידע של הילדים ואת המוכנות המינית שלהם, אם בכלל. בנוסף, כדי להוות עבורם את מקור המידע הכי אמין והכי מהימן שיש בנושא הזה ובכל נושא בפרט. מה שלא נספר, הם ימצאו במקום אחר ממקור אחר אז כדאי שאנחנו נהיה אלה שיוזמים, משתפים ומספרים, ועל הדרך גם נבדוק איפה הם נמצאים בשלב המיני בחייהם.

מה חשוב לעשות בשיחה הראשונה?

 1. לרוב לבנות יהיה יותר נוח להקשיב ולהיפתח לאימהות ולבנים לאבות. המצב הזה לא תמיד מתאפשר, לעיתים כי אין אמא או אבא בבית או הקשר אינו קרוב מספיק. במצב כזה- מצאו עבורם את הדמות הכי קרובה אליהם שהם יקשיבו לה ואתם סומכים עליה.
 2. מצאו זמן שמתאים לכולם לשיחה. אל תכריחו אותם לנהל שיחה אם הם לא רוצין או מוכנים באותו הרגע. אם הם ירגישו שכופים עליהם שיחה הם לא ישתפו פעולה.
 3. התחילו בשיחה קלילה בשביל לשבור את הקרח. אל תקפצו ישר לנושא ובטח אל תתחילו בלתחקר אותם. שאלו שאלות תוך כדי וכך תוכלו לגלות את רמת הידע שלהם משיחה משותפת.
 4. ספרו את כל האמת ורק את האמת! אל תשקרו, אל תעלימו מידע. אם הם שואלים תענו- זה שוב המקום להזכיר שאת המידע הם ישיגו ממקור אחר שאין לכם שליטה עליו. על מה כן יש לכם שליטה? על מה שאתם תספרו להם ולכן, ספרו להם כמה שיותר בהתאם לרצון שלהם לדעת וליכולת שלכם להסביר.
 5. אם יש נושא שקשה לכם לדבר עליו או שאתם מרגישים לא מספיק בקיאים- מצאו מקור מהימן כתוב ותנו להם לקרוא מידע או לשוחח עם אותו אדם בכדי לקבל את המידע הנכון. כדאי שתקשיבו גם תמיד אפשר ללמוד!
 6. אפשרו להם לשאול הכל. כל מה שקשור לתחום או לתחום אחר- אם השיחה הזו פותחת להם את האפשרות לשאול אתכם שאלות ולהרגיש חופשי להתעניין- אז תנו להם את המקום הזה ואל תזלזלו באף שאלה.
 7. ספקו להם מידע חוקי וחשוב- מה מותר ומה אסור בגיל שלהם, כמו למשל מאיזה גיל חוקי לקיים יחסי מין בארץ, מהי הטרדה מינית מהו אונס ומהו מעשה מיני שלא בהסכמה ומתי צריך לדווח ולמי. חשוב שיהיה להם למי לפנות גם במידה שהם יתביישו לפנות אליכם, העיקר שייפנו וישתפו.
 8. חברו את נושא המיניות למילים כמו- כבוד, הדדיות, נוחות, הרגשה טובה וביטחון. העבירו להם את התחושה וחדדו את ההרגשה שמין צריך להתקיים בהסכמת שני הצדדים מתוך רצון ומוכנות ואינו משהו מלוכלך או רע שיש להסתיר או לפחד ממנו.
 9. דברו איתם על אמצעי מניעה של גברים ושל נשים, על סוגי מחלות מין קיימות, על בדיקות  שצריך לבצע. דברו איתם על מחזור חודשי, הריון לא רצוי, בדיקות גניקולוגיות, ועל חשיבות ההיגיינה.
 10. חזרו הדגישו את המשמעות הכל כך חשובה של שמירה על מרחב אישי, הגוף הפרטי, המוכנות המינית האישית של כל אחד ואחת והעמידה בפני לחץ חברתי.
 11. דברו על נטיות מיניות ועל סוגי יחסי מין קיימים אצל כולם. לא תמיד בגילאים האלו נערים ונערות יודעים מהי הנטייה המינית שלהם ולכן חשוב להם לקבל מידע על כל מה שקיים ואפשרי ולדעת במה הם עלולים להיתקל. במידה והנטייה המינית כן ידועה, דברו עליה בפתיחות ובקבלה. לא רק על הפן המיני אלא גם על הפן הרגשי.
 • אם הם לא מדברים על עצמם באופן ישיר, אז גם אתם אל תדברו עליהם באופן ישיר. הם ישתפו במה שהם רוצים לשתף וזכותם לשמור את חיי המין שלהם בפרטיות. באותה מידה- אל תשתפו אותם בפרטים אינטימיים מדי על חיי המין שלכם, בטח שלא עם ההורה השני שלהם מה שעלול להיות מאוד מביך בכל גיל עבור כל ילד.
 • הדגישו וחזרו והדגישו שמין הוא הדדי. לא רק הם חשובים אלא גם בן או בת הזוג שאיתם, מכל הבחינות.

נכון, רוב ההורים לא מחכים בכיליון עיניים לשיחה הזו וגם רוב בני הנוער לא, אבל זו שיחה חשובה וכדאי שהיא תתבצע בהתאם להתפתחות הרגשית והפיזית של הילד ולא רק בהתאם לגיל. יכול להיות שתופתעו לגלות דברים וללמוד מהם ולא תשמשו רק כצד המחנך והמלמד.

הכותבת היא מור קדר, עו"ס, יועצת ומאמנת אישית זוגית ומשפחתית, כותבת הספר "על הפעם הראשונה" המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה"

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות