זה רע, אל תתנו להם לצפות בפורנו

פרסומת במדיה הדיגיטלית שנתקלתי בה צדה את עיניי דווקא עכשיו, ובה דובר שעקב המצב יפתחו את ערוצי הפורנו השונים כולל מסלולי פרימיום ללא עלות לכל המשתמשים. בשורה משמחת לגברים באשר הם (לרובם לפחות), אבל פחות משמחת וגם קצת מדאיגה אם יש לכם בנים מתבגרים בבית.

הדגש שאני שמה הוא דווקא על בנים, למרות שגם בנות צופות בפורנו, בגילאי ההתבגרות וגם לאחר מכן בתור בוגרים זה נפוץ יותר אצל בנים. ודווקא עכשיו, כשכולנו בהסגר ובני הנוער מבלים יותר ויותר שעות סגורים בחדרים שלהם ויותר שעות במסכים, זה בדיוק הזמן לדאוג למה הם רואים- ומה הם עושים.

למה לצפות בפורנו זה רע?

מרגיש קצת מגוחך להסביר את זה אבל אסביר בכל זאת. בתור מבוגרים, רובנו יודעים לעשות את ההפרדה- שפורנו נועד בשביל לעורר מינית ולרגש אבל לא קשור כלל למציאות ולא משקף יחסי מין תקינים או נורמליים ( ואני יודעת שיש שיקומו ויגידו שיש גם פורנו לא מזיק ויש גם שיגידו שלפורנו גם צדדים חיוביים), אבל נערים לא יודעים את זה. בייחוד אם צפייה בפורנו זו הגישה היחידה שיש להם לנושא מיניות. הם צופים, מתגרים, מתעוררים מינית ולומדים שזה מה שתקין, ככה זה מתנהל וככה זה צריך להיות. מה גם שבחלק מערוצי הפורנו יש סרטונים אמיתיים שזוגות מצלמים את עצמם ומעלים לרשת- ואם הם חושפים ומשתפים, והאישה נהנית מזה אז זה בסדר, לא? אז לא! פורנו זו ממש לא דוגמא ליחסי מין תקינים בטח ובטח בגיל בו הם עוד לא מקיימים יחסי מין או רק התחילו לקיים. הם צריכים להבין מה זה אמון, הדדיות, כבוד, להכיר את הגוף שלהם, להבין מה זו משיכה- ואת זה לא לומדים בפורנו.  אז המלצה שלי, למרות שזה נשמע קשה ביותר, כדאי שתחסמו ערוצים במסכים בבית ותבדקו להם את הניידים ואם זה ממש ממש לא אפשרי אז לפחות תדברו איתם על יחסי מין בריאים, שיקבלו גם מידע אחר מנגד.

זה הזמן לדבר

נכון, כולם תקועים כבר כמה שבועות בסיר לחץ ועוד נהיה תקועים לא מעט זמן במצב הזה והדבר האחרון שהם ואתם רוצים זה שיחה על מין. אבל זה בדיוק הזמן! זה הזמן לשבת איתם לשיחה בגובה העיניים על כל מה שחשוב שהם ידעו, יכירו, יראו ולא יראו.  גם אם זה מביך זו חובתכם. הם חשופים לרשת גם בהסגר ויכולים לדלות מידע שהוא לאו דווקא נכון. אז נכון שהם לא פוגשים עכשיו את בני המין השני אבל זה מצב זמני שיעבור, נצלו אותו ללמד אותם, להסביר להם, לתת להם מענה לשאלות. טיפ חשוב- אל תכפו עליהם את השיחה. גם כשכולם בבית ואין תוכניות, קבעו איתם שיחה בזמן ובמקום שנוח לכולם ונהלו אותה ברגוע ובנינוחות, ככה יש יותר סיכוי שהם ישתפו פעולה.

נורות אדומות

נכון, נערים (ונערות) נוהגים להסתגר בחדרם במצב רגיל אז בהסגר כשכולם בבית זה מתבקש. אבל שימו לב מה קורה איתם (עם ובלי קשר לנושא אגב תמיד תהיו ערניים). זה גיל שהם מתנסים ובודקים וזה טבעי ומותר אבל- יש כזה דבר התמכרות לפורנו ויש כזה דבר גם התמכרות לאוננות. אם הם מעדיפים לראות פורנו בתדירות גבוהה מדי, אם הם מאוננים במקום לעשות דברים אחרים- אם נדמה לכם שהם בקשר עם מישהו חדש בתקופה הזו שהם הכירו ברשת ונראה לכם שהם בחשאיות יתר בנושא- אם זה מעסיק אותם יותר מדי ביום יום- אלו נורות אדומות שצריכות להידלק אצלכם ומשהו שמצריך עזרה מקצועית.

יש חסרונות למצב הנוכחי אבל יש גם יתרונות ואחד מהם הוא שהם תחת ההשגחה שלכם ותחת קורת הגג שלכם ואתם בבית בשביל לפקח. פיקחו עיניים, הטו אוזניים, בדקו אותם, התחברו אליהם, ראו מה הם רואים ומה הם עושים ותשמרו עליהם, יש גם לא מעט סכנות בתוך הבית ולא רק בחוץ

הכותבת היא מור קדר, עו"ס, יועצת ומאמנת אישית זוגית ומשפחתית. כותבת הספר "על הפעם הראשונה, המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה"

קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות