קורונה 2020: התחלת הליך גירושין והסגר שינה הכל?

בימים בהם כל המדינה נמצאת בסגר, כל אחד משתף במר גורלו או מברך על המצב בו הסגר תפס אותו-  עם המשפחה המורחבת, עם המשפחה המצומצמת, לבד בביתו, רחוק מהוריו, עם הילדים. יש כאלה שהסגר תפס אותם בדיוק בתחילת הליך גירושין או בעיצומו של ההליך, ולפתע הם מוצאים עצמם סגורים באותו בית עם האדם ממנו כבר החליטו להיפרד.

מה עושים במצב בו אין ברירה אחרת וטכנית אי אפשר להיפרד, ופיזית נמצאים ביחד ואף אחד לא יודע לכמה זמן? קודם כל נשמו עמוק. לפני שעונים, לפני שמגיבים, לפני שמדברים ובטח ובטח לפני שיוצאים בהצהרות מרחיקות לכת.

ועכשיו לעצות הפרקטיות

המשיכו לגשר:

אם התחלתם תהליך גישור פרונטלי בקשו להמשיך אותו. אפשרי כיום לבצע אותו באופן מכוון בזום או בסקייפ ואפילו בשיחה משולשת בוואצאפ. אל תפסיקו תהליך גישור שכבר התחיל גם אם צריך לשנות אותו מעט. כמו כן,  ישמו בבית את כל מה שאתם לומדים בתהליך הגישור והמשיכו לנהל את התהליך ולא לתת לא לנהל אתכם.

שימו לב לאווירה בבית:

חשוב מאוד לשים לב למה שקורה בבית, ולזכור שכל מילה שנאמרת, אפילו מחווה גופנית או מבט ללא מילים ובטח כשמדובר בוויכוח או צעקה,  הילדים רואים ושומעים. הילדים שלכם, ככל הילדים היום, נמצאים במצב של כאוס ואי וודאות,  ברגע שהם יחוו את התפרקות הקשר שלכם זה יכול רק להוסיף ולהחמיר על המצב הקיים. שימו לב להתנהגות שלכם זה כלפי זו, אתם עדיין ההורים שלהם ועדיין באותו הבית לכן עשו ככל שביכולתכם שלא לריב לידם.

הפרידו כוחות ככל שניתן:

גם ככה קשה כשכולם בבית אחד סגורים ביחד- אז נסו להיות כמה שפחות זה עם זו. החליטו שכל אחד מכם מסתגר בחדר שעתיים וההורה  השני אחראי על הילדים, על הלמידה ועל התזונה. אם עדיין אין סגר מוחלט, צאו לשאוף אוויר לבד, הרחק מהילדים ומבן הזוג. לקיחת פסק הזמן הזו תעזור לכם להרגיע את המצב.

דברו עם הילדים:

בהתאם לגיל של הילדים ובהתאם למצב שלכם ובהחלטה משותפת- דברו איתם. זה בסדר להסביר להם שההורים נמצאים במשבר ומנסים לגשר עליו. זה הזמן לשתף אותם, לתת להם לשאול שאלות, ללמד אותם וגם לתת דוגמא אישית שאפשר לא להסכים ואפשר אפילו לריב אבל תמיד בצורה מכובדת ומכבדת.

שאלה חשובה שעולה בראש של כל הנמצאים בהליך- כמה זמן הכל ייקח?

בימים כתיקונם, תהליך גישור נמשך בין ארבע לשמונה פגישות, לאחריו עורך הדין המנהל את ההליך כותב את הסכם הגירושין ומגישו לבית המשפט לענייני משפחה. תהליך ההפרדה של הבתים יכול להיעשות תוך כדי התהליך. בימים אלו, ניתן להמשיך את הגישור כסדרו, לכתוב את ההסכם המחייב, אך הגשת המסמכים לבית המשפט תתעכב בשל העובדה שבתי המשפט עובדים במתכונת מאוד מצומצמת. מעבר לכך, ההפרדה הפיזית של הציוד והבתים תתעכב גם היא, בשל הקושי למצוא דירות פנויות ו/או לבצע מעבר בפועל ולרכוש רהיטים חדשים. לכן נדרש אורך נשימה גדול יותר מהמתוכנן.

נסו להסתכל על המצב מנקודת מבט אחרת:

זה הזמן לעשות חשבון נפש. באותם רגעים בהם תהיו לבד, נסו להפוך אותם לזמן שלכם עם עצמכם. הסתכלו על העתיד ועל היום שאחרי ונסו למצוא פתרונות שנכונים עבורכם ועבור ילדכם. זה הזמן לחשוב על ניהול תקציב נכון במשק הבית, המשותף או העתידי. זה הזמן לחשוב על ההתנהלות האישית שלכם מול עצמכם ולשאול שאלות נוקבות כמו: איך הגעתי למצב הזה?האם יש אולי משהו שאני יכולה לתקן בכל זאת בזוגיות שלנו?

מי יודע, אולי דווקא התקופה הקרובה תשנה את החלטתכם. אם יש לכם אפשרות, עשו זאת באמצעות אנשי מקצוע. היום מרבית אנשי המקצוע הפכו לנהל שיחות מקוונות והם נותנים מענה נרחב בתקופה זו.

הכותבת היא דגנית אלישיב, עורכת דין ומגשרת, דיני משפחה ומעמד אישי

קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות