קורונה 2020: איך לריב נכון מול הילדים

הרבה הורים חוששים לריב מול הילדים שלהם באופן כללי. הם דואגים לשמור את הוויכוחים ואי ההסכמות לאחר שהילדים יירדמו או לא יהיו בבית. המצב בו אנו נמצאים כעת שינה מעט את ההתנהלות בבית, העובדה שכולם סגורים ביחד גם גורמת ליותר חיכוכים וגם לא מאפשרת להסתיר את הריבים. אבל כל העניין הוא שלא צריך להסתיר ריבים, מריבות הן חלק מההתנהלות שלנו כמבוגרים וכהורים, וזו הזדמנות ללמד אותם במילים ובעיקר במעשים- איך רבים נכון.

שימו לב למילים שנאמרות

אפשר ומותר לא להסכים ואפילו להתווכח אבל תמיד צריך להקפיד על שפה מכבדת. גם אם לא מדובר בקללות בהגדרתן- מילים מסוימות עלולות לפגוע וגם לא תמיד מתפרשות נכון אצל הצד השני לכן תמיד שמרו על שפה מכבדת ובחרו את המילים שלכם היטב.

הקפידו על טון דיבור

לפעמים זה לא מה שנאמר אלא איך שזה נאמר. גם דברים יפים כביכול יכולים לפגוע אם הם נאמרים בצורה צינית או סרקסטית. לכן הקפידו לשוחח גם בחוסר הסכמה בטון דיבור רגוע ומכבד. אל תרימו את הקול בטח שלא לצעקות, ואל תגיבו בצורה מזלזלת או פוגענית.

תקשיבו ורק אז תגיבו

תנו לצד השני לומר את מה שיש לו לומר ולסיים את המשפט לפני שאתם מגיבים. אל תשמעו את מה שנאמר ותחשבו מה אתם הולכים לענות אלא באמת תקשיבו. תנו להם להביע את דעתם ולאחר מכן תביעו את דעתכם מבלי להתפרץ אחד לדברי השני ובלי לקטוע דיבור של הצד השני- תרבות דיבור היא אחד הדברים הכי חשובים לבסס בוויכוח ובשיחה בכלל- אם לא תקשיבו לאחרים לא יקשיבו לכם, ואם לא תקשיבו לאחרים- תפספסו לא מעט דברים.

דעו להתנצל

גם אם טעיתם, גם אם הרמתם את הקול וגם אם התפוצצתם מולם זה בסדר. אתם אנושיים וזה טבעי. אבל זה הזמן ללמד אותם איך מסיימים ריב בצורה נכונה- איך מתנצלים, איך "יורדים מהעץ", אומרים סליחה, מסכמים מה הלאה ומשלימים. תיאום ציפיות קדימה מונע את הריב הבא.

שימו לב להתנהגות שלכם

סביר להניח שישנם ריבים על דברים שלא היו קודם לכן או שיש יותר ריבים מכיוון שכולם ביחד בבית בסיר לחץ. אם יש משהו שאתם יודעים שמשגע את הצד השני אל תעשו אותו! או לפחות השתדלו! עזרו זה לזה בבית, הישארו מאוחדים מול הילדים, אל תגרמו לריבים מיותרים על נעליים שנשארו בסלון או צלחת שלא נשטפה- מה שאפשר למנוע במעשה אחד קטן או במחשבה מראש- תמנעו!

אם הילדים שאתכם כמעט כל היום רואים אתכם רק כשאתם רבים או משלימים וכל שאר הזמן מתעלמים אחד מהשני זו גם לא דוגמא טובה במיוחד. שימו לב אחד לשני גם אם אתם בלחץ בבית מהעבודה מהילדים ומהמצב, הביעו חיבה במגע ובמילים מפרגנות, חייכו זה אל זה, פתחו וסיימו את היום בחיבוק ונשיקה ופרגנו גם על הדברים הקטנים. תשומת הלב הלא ברורה מאליו תלמד אותם גם להתנהג בכבוד ובהערכה בזוגיות בכלל, וגם תסייע במניעת ריבים ואי הבנות במהלך היום בפרט.

הכותבת היא מור קדר, טיפול, אימון וייעוץ אישי זוגי ומשפחתי. מחברת הספר "על הפעם הראשונה" המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה"

קליק לספר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות