מכונת ההנשמה לא הופעלה. איבדנו את אחי

יש לכם תמונה של ילד יפה בראש? לי יש, קוראים לו אבישי והוא אחי הקטן. הרבה דברים אפשר לכתוב עליו, שהוא יוצא שייטת, שהקים מיזם מבריק, שטיפל במסירות בבתו המתמודדת עם בעיה רפואית, שמאז שאשתו לקתה באירוע מוחי ואז בעוד אחד: הוא לא עזב את צידה לשנייה. על איך הרים את המשפחה בשתי ידיו, בישל את ארוחות הערב, ניקה, סידר, עשה שמח (כן! תמיד זה היה הוא שמצא את המצחיק, את המשפחתי), על איך עזר לגדולה להיות עצמאית ככל האפשר, דאג לבן בקורס טייס, ולכל הטייסת לשניצלים, ולקטנה (שהיא כבר לא כל כך קטנה) ללמוד לקראת לימודי הרפואה. הרבה אנשים יראו באבישי "מלח הארץ" אבל עבורי הוא אחי הקטן. כי הוא גדל איתי. כי לימדתי אותו את כל מה שאני יודעת. כי הייתי איתו ביום בו נולד, בבר מצווה שלו, בחתונה שלו, כשהילדים נולדו, הייתי שם כשיצק בחייו משמעות. אז בשבילי הוא לא "מלח הארץ" גנרי כזה, הוא המלח שלנו. אבישי הוא אחד שסומך עלינו שנעשה כשצריך. ועכשיו צריך.

איבדנו אותו. אחי, שנזקק לטיפול רפואי מציל חיים, לא קיבל אותו. מכונת ההנשמה נשארה לחכות גלמודה לחולה הקורונה שאולי אולי להגיע, ולא הופעלה לטפל בו. עבר חודש, ומכונת ההנשמה הזו עדיין ממתינה. חשוב לנו לשתף אתכם כדי למנוע מקרים דומים, כדי לקרוא למערכת הבריאות לחזור לטפל בחולים, ולשמור על בריאות הציבור.
בימים אלו, הבריאות של חבר קרוב שלך, בת משפחה, או שכן, איננה מטופלת כראוי. ולא, אלה לא בהכרח חולי קורונה, אלא חולי לב, חולי סוכרת, אנשים שמתמודדים עם אירוע מוחי, גידול סרטני או עם בעיה נפשית מסכנת חיים. אתם מכירים מישהו כזה? בואו נקרא היום לרופאים לטפל בהם.

על פי מדיניות משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, מאז ה-16 במרץ בתי החולים וקופות החולים הונחו לבטל ביקורים אצל רופאים מומחים ולבטל את כל הטיפולים האלקטיביים בארץ. אלו הם לא טיפולים קוסמטיים בהכרח, אלא טיפולים אבחנתיים ומניעתיים, מצילי חיים, מאפשרי חיים.

– בארץ ישנן 45,000 מיטות אשפוז, שבממוצע מטפלות בימים כתיקונם בכ-41,400 מטופלים ויותר- רבות ממיטות האשפוז הללו צומצו או נסגרו.
– אף שרבע מ-47,000 הנפטרים בארץ מדי שנה מתים מסיבוכי מחלת הסרטן, ניתוחים שעשויים להציל חיים, כמו ניתוחים אונקולוגיים, מבוטלים.
– בדיקות כמו קולונוסקופיה העשויה להציל מגידולים קדם סרטניים, אינן נערכות
– זימונים למעקב של חולים במחלות כרוניות- כמו סוכרת, מבוטלים.
– כמות הצינתורים ירדה ב 50%
– אנשים שפונים לקבלת טיפול בחדרי מיון, נידחים.
אנשים אלה הם אנחנו והיקרים לנו.
אסור לתת לזה יד!! כל אחד מאיתנו יכול וצריך להשמיע את קולו כדי שזה ישתנה.

כן- ישנם אנשי בריאות הדואגים יפה לחולים, ותודתנו להם. אך ישנם רבים, רבים מדי, שאינם מטפלים בחולים כבר מספר שבועות, ישנם בינינו עשרות אלפי חולים שחייהם יכולים להינצל, שיכולים היום להרגיש טוב יותר. מחיר המתנה נוספת הוא חיי אדם.

מתוך הפייסבוק של רוני גבע

התמודדות עם נגיף הקורונה מחייבת מדיניות בריאות אחראית לכלם: לחולים בקורונה ולחולים האחרים שבינינו. בתום התקופה, הצלחתו של משה בר סימן-טוב לא תימדד רק במיגור מחלת הקורונה, אלא בעיקר בשמירה על בריאות הציבור.

ביום העצמאות הקרוב, יטוס מטס חיל האוויר מעל לבתי החולים בישראל כמחווה לצוותים הרפואיים. מעבר למחווה, חשוב שנקרא כל אחד מאיתנו ברשתות החברתיות, בתקשורת, בשיחות עם חברים, הפיצו ודירשו:
– השיבו את מערכת הבריאות בישראל לפעולה!
– השיבו את הרופאים למחלקות!
– אפשרו למרפאות לעבוד במלואן!
חשוב שכל אחד מאיתנו יקרא לטפל בנו, בקרובים וברחוקים לנו. בריאות כולנו מוטלת על הכף. שתפו, וספרו לנו על מקרים שקרו למשפחתכם, ניתוחים ובדיקות שנדחו, עיזרו למנוע את המוות הבא. מחזירים את מערכת הבריאות לתפקוד, כי מתים לנו, ולא מקורונה.

רוני גבע
אמא, בת, אחות, חברה, פרופ', וראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן

דרך הפייסבוק של @Ronny Geva

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

תגובה אחת

  1. כעס על חוסר ההתייחסות של הממשלה לדברים שבאמת חשובים במקום להשקיע בבריאות מוסיפים שרים וסגנים ועוד דירות שרד ואחר כך אין כסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות