מחזור ראשון: מה כדאי שתדעי לפני שיחה עם המתבגרת

אם יש לך ילדה בטווח גילאים 10-16 סביר להניח שהיא כבר קיבלה את המחזור החודשי או עתידה לקבל בקרוב את הביקור. רוב הבנות מקבלות מחזור סביב אותו הגיל בו אמא שלהן קיבלה את המחזור לכן אם הגיל הזה מתקרב, כדאי שתושיבי את הבת שלך לשיחה עליו.

במידה והבת שלך מרגישה נבוכה לשוחח איתך, אין מה להיעלב, חשוב לדאוג לה לדמות נשית אחרת שנוח לה לשוחח איתה, לשתף ולשאול שאלות- על מנת שתקבל את המידע הנכון בנושא.

רמת המוכנות הפיזית והרגשית והן רמת הידע משתנה בין אחת לאחת ולכן חשוב ביותר להעביר להן את המידע בצורה ברורה ונגישה על מנת קודם כל תדענה שהן מתפתחות בצורה תקינה ובריאה וגם בכדי שתדענה מתי יש צורך בפנייה לייעוץ רפואי.

מתכננת שיחה בנושא עם הבת שלך? אלו הנושאים החשובים שכדאי שתדברי איתה עליהם:

  1. הסימנים לכך שהמחזור החודשי עומד להופיע לראשונה הם ניצני שדיים, הופעת שיער בבית השחי ובערווה והופעתן של הפרשות נרתיקיות. זה הזמן להסביר לה מהו המחזור החודשי ושהוא הסימן שהגוף שלה מתפתח בצורה תקינה ובריאה ושהופעת המחזור מעידה על כך שהוא יוכל לשאת תינוק בהמשך. זה הזמן לברר כמה היא יודעת על הרחם, על יחסי מין והיכולת להיכנס להריון.
  2. מחזור חודשי ממוצע נמשך בין שלושה לחמישה ימים אך אורכו ועוצמת הדימום במהלך הימים משתנה בין אחת לאחת.
  3. לרוב המחזור אינו סדיר בחודשיים הראשונים אך מופיע בין 21-28 יום בממוצע
  4. ישנם מספר מוצרי היגיינה לשימוש במחזור, כולם מתאימים לשימוש בכל גיל וההעדפה היא אישית. חשוב מאוד להציג בפניה את כל מוצרי ההיגיינה הקיימים בשוק- תחבושת/פד, תחבושות רב פעמיות, טמפון וגביעונית/קאפ. הסבירי לה את היתרונות והחסרונות בכל מוצר ושהשימוש בהם תלוי בה ובנוחות שלה ואף יכול להשתנות בהתאם להרגשה הפיזית  והסיטואציה בה היא נמצא (לדוגמא טיול שנתי, בריכה וכדומה).
  5. הווסת עצמה הדימום מהרחם אינו כרוך בכאב. יש להסביר לה שהכאבים שהיא מרגישה נוצרים מהתכווצויות של הרחם שנועדו להוציא את רירית הרחם מתוכו (שיוצאת בצורת הדימום) ולאחר מכן מהתכווצות כלי הדם ברחם על מנת לעצור את הדימום. עם זאת, נערות סובלות מכאבים סביב הופעת המחזור החודשי יותר מנשים ולא צריך לסבול. ניתן ליטול משככי כאבים, לנוח, ולהיעזר ברפואה משלימה כמו דיקור סיני ורייקי. אם הכאבים חזקים מאוד ואף מונעים תפקוד תקין של הילדה- יש צורך להתייעץ עם רופא נשים.
  6. הופעת המחזור החודשי מלווה בתופעות לוואי פיזיות כגון חולשה, נפיחות בבטן, בחילות עד כדי הקאה ושלשולים. כמו כן ישנן תופעות לוואי רגשיות כמו שינויים במצבי הרוח- בעיקר עצבנות ועצבות ורעב פתאומי עם חשקים לטעמים מסוימים. תופעות הלוואי משתנות מאחת לאחת ואף ממחזור אחד לשני- אך כל תופעה קיצונית מצריכה התייחסות ופנייה לייעוץ רפואי.
  7. חשוב ביותר להדגיש את עניין ההיגיינה- ילדות רבות מתחילות לפתח דלקות ופטריות לאחר קבלת המחזור ומקשרות את זה לנושא הווסת כאשר הסיבה היא חוסר היגיינה. הסבירי לה על שטיפת ידיים, החלפה תדירה של הפד/טמפון ושמירה על אזור איבר המין נקי ויבש, עם תחתונים מכותנה, ולהימנע משטיפות אינטימיות שמשנות את הפלורה הטבעית של איבר המין ואף יכולות לעודד היווצרות דלקות. במידה והיא סובלת מגרד, אודם או תחושת צריבה בזמן המחזור יש לפנות לייעוץ רפואי.
  8. זה המקום והזמן לטיפים אישיים. הרבה נערות נבוכות ומתביישות סביב הנושא. ספרי לה על הפעם הראשונה שאת קיבלת מחזור, אם אתן פתוחות וקרובות תוכלי גם לשתף אותה במקרים מביכים שקרו לך, אם קרו לך. תני לה טיפים כמו שמירת מוצרי היגיינה בתיק ליתר ביטחון בכל ימות החודש, באיזה מוצר היגייני להשתמש ומתי, מה לעשות במקרה של דליפת דם לתחתונים.

המחזור החודשי אמנם יכול להיות מצב פיזי ורגשי לא נעים, אך חשוב להדגיש בפני הבת שלך שמדובר במצב טבעי המעיד על כך שהיא בריאה ומתפתחת בצורה תקינה, וכן לוודא שהיא מקבלת את כל המידע שהיא צריכה בנושא.

הכותבת היא מור קדר, עובדת סוציאלית, יועצת זוגית ומשפחתית ויועצת בתחום המיניות עם בני נוער. קליק לפייסבוק שלה 

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות