קיץ כמו פעם: פעילויות אוגוסט ברחבי הארץ

לפתור את קוד הכספת בבית ילין, לנווט בחצר בריחה ברחבי אתר הפרדסנות, לצאת לסיור עששיות לילי ומרתק בחצר כנרת ומשטרת נהלל, ולתצפת על ציפורים בגן הבוטני במקווה ישראל.

פעילויות חודש אוגוסט באתרי המורשת ברחבי הארץ.
כל הפעילויות הן בהרשמה מראש בלבד ובהתאם למגבלות התו הסגול

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל מנהלת ומפעילה אתרי מורשת בכל חלקי הארץ, ומציעה פעילויות קיץ מיוחדות ומרתקות, השופכות אור גם על מורשת המדינה, והקמתה. הפעילויות מתקיימות בקבוצות קטנות ומאפשרות בילוי אינטימי ומגבש במרחבים גדולים, כך שניתן לשמור על  הריחוק החברתי שמחייבת התקופה.

בחצר כנרת יתקיימו מדי יום סיורים, יוקרנו סרטים על רחל המשוררת ו"שיבת ציון", סיורי עששיות ופעילות ערב. במשטרת נהלל יוקרן הסרט "הציפור הכחולה" ויתקיים סיור עששיות חוויתי,  במוזיאון הרעות תיערך פעילות מיוחדת בה יצטרפו המשתתפים לפלמ"ח ויגלו סודות חשובים. ברכבת העמק ייהנו המבקרים מחוויית נסיעה כמו פעם ב "רכבת החופש הגדול", במחנה המעפילים עתלית יתקיימו סיורים, בהם סיור בדגש מיוחד על פריצת בפלמ"ח למחנה ויוקרנו סרטים. בבית ילין מוזמנים המבקרים לאמץ את המוח ולנסות לפצח את קוד הכספת, במקוה ישראל עורכים סיורי ערב, סיורי צפרות לכל המשפחה וסיורים לכרם העתיקה שבה ילמדו על הכנת יין. במכון איילון מקיימים סיורים בתיאום מראש. באתר הפרדסנות תתקיים כל יום פעילות אחרת כולל חצר בריחה, סיורי עששיות וסיורי ערב למבוגרים.

לפרטים נוספים והרשמה לפעילויות: https://shimur.org/events/קיץ-כמו-פעם/

צפון

מוזיאון הרעות – רמות נפתלי

המבקרים במוזאון הרעות יוכלו להשתתף בפעילות מיוחדת – "אנו אנו הפלמ"ח", בה הם יצטרפו לפלמ"ח, יגלו סודות חשובים אותם יצטרכו לשמור, יתכננו מבצעים וייקחו חלק במשימות מיוחדות.

במוזיאון, בו נחשפים לגבורת הלוחמים בקרבות נבי יושע במלחמת העצמאות ושומעים על סיפורי הרעות המופלאים שלהם, יתקיימו פעילויות לכל הגילאים: כתבי חידה, פעילות פלמ"ח, שחזור הקרב, סרט מרכזי ועוד.  למעוניינים, מחוץ למוזיאון ניתן לראות את המצודה הבריטית עליה לחמו, ובתוכה תמונות ומיצגים שממחישים את הסיפורים הרבים.  

שעות פעילות: א'-ה' ,9:00-16:00, ו' 10:00-14:00.

משחק "אנו אנו הפלמ"ח" – 10 באוגוסט בשעות 12:30; 15:00; 17:00

מחיר: מבוגר 24 ₪, ילד / אזרח ותיק / חייל / סטודנט- 17 ₪, ברכישת כרטיס משפחתי תינתן הנחה.

כתובת: מצודת ישע, צומת ישע

לפרטים: 04-6432810 או  [email protected]

משטרת נהלל

במשטרת נהלל יתקיימו סיור עששיות, בו מגלים את סודות הלילה של משטרת נהלל לאורן של העששיות, מתצפתים על כוכבים, לומדים איך לזהות את כוכב הצפון ונחשפים למה שקורה בטבע כשהחושך יורד וכולם ישנים.  יוקרן גם הסרט "הציפור הכחולה" אשר מספר את סיפורו של מטוס מיג 21 שהוטס על ידי עריק מהצבא העיראקי ונחשב לאחד המבצעים המוצלחים של המוסד. במהלך הסרט נחשפים הצופים לתהליך ניהול המבצע, לאיסוף המודיעין,  לגיוסו של הטייס העיראקי והבאתו של המטוס ארצה.

מצודת נהלל ההיסטורית נחנכה בשנת 1936 בעיצומם של מאורעות הדמים שהתרחשו בארץ. היא הוקמה במטרה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק יזרעאל ועל אנשי השלטון הבריטי. תוך כדי שהם כביכול עסוקים בפעילות משטרתית, עזרו שוטרי התחנה לפעילי ההגנה בפעולות מבצעיות רבות.

שעות פעילות: א'-ה' בתיאום מראש, סיור עששיות – יום שלישי, 04.08 בשעה 20:00. הקרנת הסרט הציפור הכחולה – יום שלישי, 28.07 בשעה 19:00

מחיר: 20 ₪

כתובת: כביש 75 ליד נהלל

לפרטים: 04-6415073

חצר כנרת

במהלך השבוע יתקיימו סיורים מודרכים באתר חצר כנרת המספר על חלוצים וחלוצות שתרמו רבות להקמת המדינה שבדרך. במהלך הסיור יעברו המבקרים בחדרים היסטוריים, ישמעו סיפורים מרתקים, יצפו בסרט "מחלונה של רחל" על רחל המשוררת ויתלבשו ויצטלמו ממש כמו בימים ההם. בנוסף, ייחשפו המבקרים לכמה מה"כוכבים" של התקופה כמו ברל כצנלסון, רחל המשוררת, חנה מייזל המורה, א.ד. גורדון – הזקן והמעדר ועוד. בחלק מהסיורים יתקיימו סדנאות בחצר המתחם למשתתפים בתוספת תשלום.  

בנוסף, יתקיימו פעילויות מיוחדות, בהן השקת ספרו של מוקי צור "100 שנה לעלייה השלישית"  בשילוב סיפורים ושירה, סיור עששיות מרתק, ישמעו על סיפורי החלוצים והחלוצות, על הביצה שיובשה ועל שיבת התמר לארצנו, שבסופו יצפו בסרט על רחל המשוררת ובוקר תרבות עם הקרנת הסרט "שיבת ציון" וסיפורו של אבי הסרט העברי יעקב בן-דב, וגלגוליו המרתקים של הסרט. 

שעות פעילות: א'-ה' 09:00–16:00, הסיורים המודרכים יתקיימו בימים א'-ה' בשעות 11:00 ו-13:00, פעילות ערב לקהל ברחב – יום חמישי 6.8 בשעה 20:30, סיורי עששיות – ימי חמישי 13.8 ו-20.8 בשעה 20:00, בוקר תרבות – יום שישי 14.8 בשעה 9:30.

מחיר: החל מ-17 ₪ לילד, ו20 ₪ למבוגר (משתנה בהתאם לפעילות)

כתובת: בכניסה למושבה כנרת

לפרטים: 04-6709117 / [email protected]

רכבת העמק – כפר יהושע

במהלך חודשי הקיץ, מדי יום חמישי אחה"צ, תתקיים באתר "רכבת החופש הגדול". חגיגה לכל המשפחה, בה יושבים על אדני רכבת מקוריים, צופים בנסיעה של העתק מוקטן ומדוייק של רכבת העמק ההיסטורית ורואים את פעולתו של מנוע קיטור אמיתי, הממחיש את פעולת שאיבת המים ששימשו ל"תדלוק הרכבת".

קרדיט צילום רכבת העמק

במשך קרוב ל-50 שנה פעלה במקום תחנת אל–שמאם – אחת התחנות הראשיות והמרשימות של רכבת העמק המיתולוגית. הרכבת נסללה בראשית המאה ה-20, ושלוחתה של הרכבת בארץ ישראל כונתה רכבת העמק.
במקום יחכו גם משחקי הרכבה של רכבות, סרט אודות ההיסטוריה המיוחדת של המקום, תצוגה מרתקת של חפצים היסטוריים ועוד.

שעות פעילות: ימי חמישי בשעות 17:30 ו18:30.

מחיר: 20 ₪ למבוגר 25 ₪ לילד

כתובת: רכבת העמק, כפר יהושע

לפרטים: 04-9866196

מחנה המעפילים  עתלית

במהלך הקיץ בימי רביעי מחנה המעפילים עתלית יהפוך למעין בית קולנוע מיוחד בו יוקרנו הסרטים
"צדיק כתמר יפרח", "הבריחה הבייתה" וסרט קצר המתאר את פועלו של משה סנה, בדגש על תרומתו הרבה למפעל ההעפלה. בימי שלישי, יתקיים סיור מיוחד אשר שם דגש על פריצת הפלמ"ח למחנה לפני 75 שנה. במהלך הסיור המשתתפים יתכננו את המבצע באמצעות מפה ותצלום אוויר ויתמודדו עם הדילמות שהיו ללוחמי הפלמ"ח. בסיום הפעילות יצפו בסרט המתאר את פריצת הפלמ"ח לעתלית.

במהלך השבוע, בימים א'-ה' יתקיימו סיורים מודרכים במחנה אשר נודדים בין הצריפים המקוריים והמשוחזרים, בין גדרות התיל ומגדלי השמירה, כניסה אל צריף החיטוי וצריף המגורים, צפייה בסרט המתאר את פריצת הפלמ"ח למחנה באוקטובר 1945, כניסה לצריף  "בנתיבי העפלה" –  מאגר מידע ממוחשב המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים, בנוסף למידע מקיף הנוגע לתקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ, וביקור מרגש וחווייתי באנייה המדמה מסע בים וממחישה את תלאות ההפלגה והתקווה הגדולה של המעפילים בדרכם לארץ ישראל.

שעות פעילות: א'-ה' 9:00-17:00 ו' וערבי חג 9:00-13:00,

הסיורים המודרכים יתקיימו בשעות 10:00, 12:00, 15:00, הסיורים המיוחדים יתקיימו בימי שלישי בשעה 10:00.
מחיר:
החל מ- 15 ₪ לילד ו-20 ₪ למבוגר (משתנה בהתאם לפעילות) בהרשמה מראש.

כתובת: מחנה המעפילים עתלית

לפרטים:  04-9841980  

ירושלים

בית ילין במוצא

בימי רביעי בחודש אוגוסט המבקרים באתר מוזמנים לאמץ את המוח ולנסות ולפצח את קוד הכספת של ילין, וגם לפתור תשבצי ענק וסודוקו בחצר. וכדי לשפר את החשיבה, במקום יחולקו גם גלידות מצננות.

בית ילין במוצא הוא המקום בו הקימה בית המשפחה היהודית הראשונה במרחב הכפרי שממערב לירושלים, וממנה צמחו ועלו כל הישובים בסביבה. בימי ראשית החקלאות בארץ ישראל, כאשר החל היישוב הישן לצאת מגבולות ירושלים, המשפחה נטעה באזור כרם ובוסתן, ניסתה את מזלה בייצור רעפים ורכשה אדמות להמשך ההתיישבות במוצא.

שעות פעילות: א'-ה' בתיאום מראש, שבת קבוצות של מינימום 20 איש.

פעילות קוד הכספת – ימי רביעי, בתאריכים 12.8, 19.8, 26.8

מחיר: 35 ₪, למשפחה: הורה – 30 ₪  ילד – 20ש"ח

כתובת: בית ילין,סיבוב מוצא (כביש 1)

לפרטים: 02-5345443  ,052-2534776

מרכז

מקוה ישראל – חולון

בימי שני של חודש אוגוסט, ייערך סיור צפרות מודרך בגן הבוטני, בו פותחים את העיניים לסביבה ומחדדים את כל החושים, מגלים דברים חדשים בטבע, סוגים שונים של ציפורים בעזרת מגדירי ציפורים ואפילו מתצפתים עליהן. בימי שלישי של חודש אוגוסט, יצאו המבקרים לסיור בעקבות סיפורה של הכרם העתיקה, בו יכירו מקרוב את שלבי הכנת היין, ילמדו על חשיבות המים בחקלאות ואיך נעזרו תלמידי בית הספר בעבר בבורות ובארות המים. בביקור בכרם הענבים הגדול, יתנסו המטיילים בתהליך הפקת היין. במהלך חודשי הקיץ יתקיימו בערב טיולים רגליים במקוה ישראל, בהם יעברו המבקרים במבנים מהמאה ה-19, ליד שער ירושלים בו יש פסלים חדשים המספרים את סיפורי פגישת הרצל עם הקיסר הגרמני וילהלם השני, שדרת הדקלים המפורסמת, פיקוס בנגלי ליד בית הכנסת הבולט בייחודו הארכיטקטוני וסדנת מכניקה משוחזרת שבה הומצאה המרגמה הישראלית הראשונה.

קרדיט צילום מרכז מבקרים מקווה ישראל

מקווה ישראל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל. הוא הוקם בשנת 1870 על ידי קרל נטר במטרה לשמש כמוסד חינוכי בו ילמדו את עבודת האדמה ולאחר מכן יצאו להקים יישובים חקלאיים בכל רחבי הארץ. בית הספר לקח חלק חשוב בכל תחומי העשייה הציונית: בחינוך, בחקלאות, בהגנה, בעלייה ובקליטה. 
שעות פעילות: א'-ה' 8:00-16:00, ו' 8:30-12:00, סיור צפרות – 10.8, 24.8, בשעה 17:30, סיור בכרם – 4.8, 11.8, 18.8, 25.8  בשעה 17:30, טיולים רגליים בימים א'-ה' בשעה 17:00.
מחיר: החל מ- 35 ₪ למבוגר ו-25 ₪ לילד מגיל 3 (משתנה בהתאם לפעילות) בהרשמה מראש.

כתובת: כניסה דרך רח' קראוזה, חולון

לפרטים: 03-5030489

מכון איילון – רחובות

במהלך יולי אוגוסט יצאו סיורים מודרכים בתיאום מראש. בסיורים יכירו המשתתפים את אחד הפרקים המרתקים והמסתוריים בתולדות המאבק על הקמת מדינת ישראל. ממש מתחת לאפם של הבריטים, הקימו מפעל לייצור כדורי 9 מ”מ המפעל נמצא בעומק של שמונה מטרים מתחת לאדמה וגודלו כמגרש טניס. המקום פעל בסודיות גמורה מ-1945 עד 1948, ובמהלך שנים אלו ייצרו למעלה מארבעה מיליון כדורי תחמושת.

שעות פעילות: הסיורים מתקיימים כל יום ב – 11:00 וב – 13:00, בהתאם להנחיות התו הסגול.

מחיר: מבוגר 30 ₪, אזרח ותיק: 22 ₪ , ילד (מגיל 6) 22 ₪, מומלץ מגיל 10 ומעלה.

כתובת: פארק המדע, דוד פייקס 1, רחובות

לפרטים: 08-9406552 שלוחה 1

אתר הפרדסנות – רחובות

בחודש אוגוסט בימים א'-ה', יקיימו באתר הפרדסנות ברחובות "חצר בריחה", חוויה לכל המשפחה הכוללת ניווט ברחבי הפרדס תוך כדי פתירת חידות וביצוע משימות.

קרדיט צילום עמליה זאבי-קובו

בימי ראשון ושני בערב, בנוסף, יתקיימו באתר סיורי עששיות ובימי רביעי – פעילות יצירה שבה כל משתתף מקבל ערכת יצירה עצמית. בימי חמישי מתקיים סיור מבוגרים הכולל סיפורי מושבה, טיול ברחבי הפרדס והצצה אל חיי החלוצים,

אתר הפרדסנות נקרא על שם זלמן מינקוב, שעלה לארץ בעלייה הראשונה בשנת 1904 ונטע את הפרדס הראשון ברחובות. האתר מספר את סיפורה של משפחת מינקוב ואת סיפור מפעל הפרדסנות בארץ כולה. ניתן לצפות באתר בשחזור של תהליך הקטיף, המיון והאריזה בימי ראשית הפרדסנות, איך היו משקים את הפרדסים בעבר ועוד.

שעות פעילות: בוקר 9:30-12:30, צהריים 16:30-19:30

מחיר: החל מ-15 ₪, משתנה בהתאם לפעילות.

כתובת: אבינועם נחמני, רחובות

לפרטים: 08-94691970 קליק לפרטים נוספים והרשמה לפעילויות

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות