כוכב נולד: התכנית שמזניקה את ילדי הפריפריה | אמא של

כוכב נולד: התכנית שמזניקה את ילדי הפריפריה

תכנית "סטארטק" של המרכז לחינוך סייבר, מיסודן של קרן רש"י ומשרד הביטחון, היא תכנית טכנולוגית מהפכנית. תכנית לימודית מסובסדת דו שנתית (מתחילה בכיתה ח'), המאפשרת לילדי הפריפריה להתמקצע בלימודי מחשב ובכך פותחת להם אפשרויות קדימה – ומבטיחה את עתידם!

"סטארטק הפכה להיות החוזקה שלו. זו יוזמה חשובה ומבורכת שאין לי ספק שתלווה אותו בעתיד הרחוק": התכנית שעושה מהפך אצל תלמידי החטיבות הפריפריה.

כשבנה לירז החל להביע עניין במחשבים, שרי מרדכי, אם לארבעה מעמק המעיינות, חששה מאוד. "אין אצלנו בחטיבות הביניים או בתיכונים מגמת מחשבים", היא מספרת. "היה לי ברור שזו התשוקה של הבן שלי, שזה מה שמעניין אותו באמת. מערכת החינוך הקונבנציונאלית לא באמת מאתגרת אותו- אבל באיזור שבו אנחנו גרים אין יותר מדי אפשרויות עבורו ואין את הכלים לפרוץ".

לכן, כששרי שמעה על תכנית "סטארטק" של המרכז לחינוך סייבר, היא הבינה מיד שמדובר בפתרון המושלם עבור לירז, אך עוד לא היה לה מושג אז עד כמה מעצים ומלמד יהיה השינוי שתחולל בו התכנית. "לא רק שנתנו לבן שלי הזדמנות ללמוד על התחום שבאמת מרתק אותו, אלא גם אפשרות לחוות הצלחה שמגיעה מעבודה ואתגר, והעניקו לו מסגרת עוטפת, מחבקת, מלאה בערכים של חברות ועזרה לסביבה. לא יכולתי לבקש תכנית טובה יותר עבורו".

אכפתיות, השקעה, טיפוח העתיד

זה כמעט בלתי נתפס, אך גם בשנת 2020, כשברור שהעולם מתקדם בצעדי ענק אל עבר עתיד שרובו ככולו דיגיטלי, ערי הפריפריה בישראל עדיין סובלות מפער לימודי משמעותי. ברוב בתי הספר מחוץ לערים הגדולות כמעט ולא תמצאו מגמות להגברת לימודי מחשב וחוגי העשרה בנושא שכן זמינים בסביבה, הם יקרים ולא רלוונטיים עבור משפחות רבות. הפער הזה הולך ומעמיק בבגרותם של הילדים ובחוסר יכולתם להשתלב במקצועות ההייטק ולמעשה להבטיח את עתידם הכלכלי.

כך קמה בשנת 2015 יוזמה שהיא לא פחות ממרגשת – תכנית "סטארטק" של המרכז לחינוך סייבר, בשיתוף עם קרן רש"י, משרד הביטחון, מערך הסייבר הלאומי וקרן חוסידמן. סטארטק היא תכנית התנסות חווייתית בתחומי הטכנולוגיה והמחשבים המיועדת לתלמידי חטיבות ביניים בערי הפריפריה.

התכנית המהפכנית מאפשרת לתלמידים המשתתפים רכישת מיומנויות בעולמות המחשב והטכנולוגיה – תכנות, פיתוח משחקי מחשב ואפליקציות, פיתוח פרויקטים גרפיים, פיתוח מוצר טכנולוגי, פיתוח מיומנויות למידה וחשיבה ועוד ועוד.

מדריכי התכנית הם סטודנטים ובוגרי לימודי מחשבים ותוכנה, שעוברים הכשרה מקיפה. הלימודים מתקיימים במתכונת שבועית, שלוש שעות בשעות אחה"צ, בבתי הספר עצמם, באופן שמקל מאוד על התלמידים וגם על ההורים.

בשנת הלימודים תש"פ השתתפו בתכנית סטארטק כאלף בני נוער מכל הארץ, ב-70 כיתות המכילות 15 תלמידים בכל כיתה. גם מגפת הקורונה לא עצרה את התכנית ובשנה הקרובה צפויים לקחת בה חלק מעל 1,300 בני נוער, במתכונת לימודים מקוונת המותאמת להנחיות משרד הבריאות. 

מטרת התכנית היא חשיפה איכותית ומתמשכת המותאמת לגילם של בני הנוער המשתתפים בה, לסייע להם בהכנה לקראת תוכנית "מגשימים" (תכנית מצוינות ללימודי סייבר, גם היא מבית "המרכז לחינוך סייבר" המיועדת לתלמידים מצטיינים מכיתות י'-י"ב), ולהשתלב ביחידות טכנולוגיה מובחרות בצה"ל ביחידות 8200 וחיל תיקשוב. משם הדרך לקריירה משגשגת בתחום המחשוב, הטכנולוגיה וההייטק, פרושה עבורם.  

התכנית היא בעלות מזערית, באמת, של 700 ₪ בשנה (!), מה שמאפשר בעצם לכל תלמיד שנמצא מתאים, לקחת בה חלק. "אני ובעלי לא קשורים לעולם הזה, של המחשוב והתכנות, ופתאום לראות גוף שמשקיע ומטפח את העתיד של לירז בכל כך הרבה אכפתיות והתחשבות, כי זה מה שהוא רוצה לעשות וזה מה שהוא אוהב, בצורה כזו איכותית ועוד בעלות כל כך נמוכה – אין מספיק מילים כדי לתאר עד כמה אנחנו מעריכים את זה", אומרת שרי, שמספרת גם על ההשקעה הניכרת של צוות המדריכים וההנהלה של התכנית. "המדריכים בתכנית הם מדהימים והמנהלת היא בכלל עילוי. יום אחד לירז איחר להתנדבות שלו שהתחילה ממש אחרי שהסתיים השיעור בסטארטק, והמנהלת בעצמה הסיעה אותו לשם. עד כדי כך הם לטובתם ואכפת להם".

כמו לראות קסם

"הבן שלי סיים את בית הספר היסודי עם תחושה של "ליד", תחושה שחסר אתגר והיה רוצה לקבל עוד מהלימודים. לקראת העלייה לכיתה ח', מאוד התלבטנו לאיזו מסגרת לרשום אותו. אין המון אופציות פה באיזור וידענו שפנימייה או משהו דומה פשוט לא בא בחשבון", מספר קרן פרג'ון מנתיבות, שבנה ניר הוא חניך בתכנית "סטארטק". "בסופו של דבר החלטנו על בית ספר מסוים שאליו נרשמו רוב החברים שלו, אך עם לא מעט חששות. ואז יצרו איתנו קשר ואמרו שניר התקבל לתכנית סטארטק שאפילו לא ידענו שהוא נבחן אליה. אחרי שביררנו את כל הפרטים, היינו מאושרים. היינו מאוד גאים בו וגם הוא ממש שמח ורצה את זה. זו לגמרי תכנית כישרונות לילדי הפריפריה ומאוד מרגש לגלות שהאפשרות הזו קיימת".

אין ספק שלתכנית יש ערך מוסף, שהוא הרבה מעבר ללימודי המחשבים והתכנות: "פתאום ראיתי איך הבן שלי מושקע כולו במשהו", מספרת קרן. "הוא לא פספס אף שיעור, תמיד שמר על נוכחות מלאה אפילו כשהלימודים בבית הספר הסתיימו בארבע ורבע והשיעור בסטארטק התחיל בארבע וחצי. הוא לא התלונן אפילו פעם אחת. אני מרגישה שהתכנית הזו פשוט העצימה אותו וביגרה אותו. יש לו קשר מדהים עם המדריך שלו, יש שם כל כך הרבה סיוע ופירגון. אני רואה את זה גם עכשיו, בלמידה מרחוק. לא היה לו שום קושי עם השיעורים בזום. אין לו בכלל קשיים טכנולוגיים בזכות סטארטק. אני עצמי מורה ואני נעזרת בו היום לקראת הלימודים מרחוק. הלכנו לקנות לו מחשב חדש והוא שאל את המוכר שאלות מקצועיות, עמדתי שם מהצד וחייכתי! זה היה מדהים לראות את הבן שלי מפגין ידע שהתעלה אפילו על זה של המוכר בחנות המחשבים. זו תכנית מבורכת וכל כך חשובה שאין לי ספק שתלווה את ניר בעתיד הרחוק".

אתגר וערכים חברתיים

"בסוף התכנית יש מפגש הורים וילדים, וכשאת נמצאת בתוך הדבר הזה, את פתאום רואה תהליך מטורף של שנה שלמה, שבו הילד יושב ומראה לך משחק מחשב שהוא יצר, ובגלל שאני לא מגיעה מהעולם הזה, זה כמו שמישהו מראה לך איזשהו קסם ואת קולטת שזה בא מהילד שלך. זה כל כך מרגש", מוסיפה שרי, שבנה לירז מתחיל את שנתו האחרונה בתכנית. "צריך להבין, לירז הוא ילד מחונן, זה אומר שהמסגרות החינוכיות הרגילות לא באמת מספקות איזושהי חידוד אינטלקטואלי בשבילו. מצד שני, החלום שלו הוא להיות ב-8200 ובעצם נוצר פה איזשהו חוסר – אין כאן חוגי מחשבים, אין מגמות מחשבים, שזה משהו שהוא מאוד קריטי למי שזו החוזקה והאהבה שלו. בעצם, סטארטק נותנת לו מקום שבו הוא גם מאותגר וגם עוסק במשהו שהוא מאוד אוהב. אם בהמשך הוא ינסה להתקבל ללימודי מחשבים, הוא מגיע עם יתרון משמעותי. סטארטק הפכה להיות החוזקה של לירז".

שרי וקרן מספרות על יתרון משמעותי נוסף של תכנית סטארטק. הפן החברתי. "פתאום הבן שלי בא ומספר לי שהוא עשה שני פרויקטים במסגרת סטארטק וגם עזר לחבר שלו בפרויקט", מספרת קרן. "לראות אצל הילד שלך את הרגישות לסביבה, את הרצון לעזור למי שזקוק – זה מרגש מאוד ואלה ערכים נוספים שהתכנית מעניקה לו".

"צריך להבין שרוב תכניות ההעצמה שמגיעות לפריפריה מתמקדות בקשיים", מסכמת שרי. "סטארטק היא תכנית שמסתכלת קדימה. תכנית שרואה את הילד ומבינה את החשיבות של מובילות חברתית. הילד יצליח בהמשך חייו, לא בגלל המקום שממנו הוא הגיע, אלא בזכות היכולות והכישרון שלו. כשהוא ירצה להתקבל למסגרת כלשהי בחייו, הוא יתחיל מאותה נקודת זינוק כמו ילד שגדל במרכז הארץ ולי, כאמא, זה מאפשר לישון בשקט בלילה".

לחצי כאן למידע נוסף באתר התכנית

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מפגשי חשיפת התכנית בכיתות בשנת הלימודים הנוכחית, יתקיימו במהלך חודשים ספטמבר ואוקטובר.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

17 תגובות

  1. איזה יופי אשמח לשמוע פרטים.
    כרגע הילדים שלי מקבלים עזרה מחברת לייטנר שיעורים פרטיים עם מורים פרטיים עד לבית. זה ממש עוזר הבן שלי עכשיו עלה לט' ואני רוצה לתת לו עוד וזה נשמע מדהים איפה זה מתקיים בארץ ?

  2. חבל שזה לא היה בזמני.. בחיי איזה פספוס יכל לשנות לי הכל, אמיתי כל החיים היו משתנים

    1. בחודשים ספטמבר-אוקטובר יתקיימו חשיפות לתלמידי כתה ח ברשויות בהן התכנית פעילה. יישלחו גם חומרי הסברה להורים. לאחר החשיפה מתקיים מבחן התאמה לפי מועד שביס קובע. מוזמנים להצטרף!

    1. באתר שלנו מופיעה רשימת הרשויות בהן סטארטק פעילה. יש לנו 90 קבוצות בכל הארץ (מקרית שמונה ועד אילת). מוזמנים להצטרף!

    1. תכנית סטארטק מיועדת לתלמידי כיתות ח'-ט'. בימים אלו אנו נמצאים בחשיפות לתלמידי כתה ח' ברשויות בהן אנו פועלים. מוזמנים להצטרף! לפרטים נוספים אפשר ליצור קשר בכתובת: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות