זומים, משפחה ועסק: הטיפים שיעזרו לך לנהל נכון את הזמן

מכירות את התמונה של האמא שעושה הכל בבת אחת? התמונה הזו של האמא שיוצאות לה המון ידיים מהגב ובכל יד היא עוסקת במשהו אחר? מולטי טאסקינג! אם יש משהו שההורים הבינו בעקבות הקורונה היא שיש להם מוטת כנפיים מאוד חזקה ורחבה שיכולה לשאת גם את העבודה, גם את הבית, גם את הזוגיות וגם את הלמידה מרחוק.  

אני חושבת שאם תשאלו אימהות מה הכי קשה להן בתקופה הזו, התשובה תהיה חד משמעית – מציאת האיזון בין הבית והעבודה. מכיוון ששני האחרונים שזורים זה בזה, נראה כי ניהול הלמידה מרחוק והשימוש בזום הפכו לעיסוק העיקרי שלנו, ההבדל היחיד הוא שבעיסוק הזה אנחנו לא מקבלים משכורת.

אם בעבר הייתה הפרדה מוחלטת בין לימודים ועבודה והיה מאוד ברור מה קורה מתי, הרי שהיום כשגם העסק עבר להתנהל מהבית – נראה ומרגיש שכולנו תקועות במערבולת שאי לצאת ממנה. אז לפני שאנחנו נסחפות אל לב ים או חלילה טובעות, בואי ננשום עמוק ונראה איך ניהול זמן נכון יכול לעשות שינוי משמעותי בניהול הבית ובהרגשה הכללית בכלל.

הקבוע החדש

אם טרום הקורונה היו שעות קבועות שהוגדרו כשעות עבודה, מה שנקרא תשע עד חמש, הרי שעכשיו אין אפשרות להגדיר שעות קבועות כי אנחנו צריכות להיות זמינות לילדים בהתחברות לזום, בהכנת אוכל או סתם בלהעביר איתם את הזמן מבלי שיהרגו אחד את השני. לא לכולם יש את היכולת להסתגר במשרד הביתי ולתת לילדים להסתדר לבד. אין יותר הגדרה של מתי לומדים ומתי יש הפסקה, אין יותר הגדרה של מתי עובדים ומתי לא. כאן – אנחנו צריכות לקבוע מחדש מהם השעות בהן נוכל לעבוד. הילדים מקבלים מערכת שעות לכל השבוע, תלמדי מהם ותכיני לעצמך מערכת שעות דומה לניהול העסק. שבצי בה את כל הנושאים החשובים לך לניהול העסק:

  • מעקב אחרי לקוחות
  • העלאת פוסטים לרשתות חברתיות
  • שיחות עם לקוחות
  • תשלומים
  • ניהול מלאי

כמובן שאם את תכשיטנית או מאמנת כושר הנושאים החשובים יהיו שונים. אבל ברגע שכל הנושאים החשובים שאת חייבת לטפל בהם יהיו לך "מול העיניים", תוכלי ליצור תעדוף ולהחליט כמה זמן להקדיש כל נושא. אם את אופה, הרי תצטרכי להקדיש יותר זמן להכנת העוגות מאשר לקניית מצרכים (שניתן לעשות און ליין). אם את מאמנת כושר, תכנון השיעורים ובניית רצף התרגילים ייקחו יותר זמן משיחות עם לקוחות. לכל נושא הקדישי זמן קבוע – שעתיים, ארבעים דקות או רבע שעה. הגבלת המשימה בזמנים תסייע לך להיות מפוקסת ולא להתפזר עם עוד משימות ברקע וכמובן להספיק יותר בעבודה.

לקום לעבודה

אומנם אנחנו מתעוררות פיזית לעבודה, אבל האם אנחנו מתעוררות נפשית? טרום הקורונה, היינו מתאפרות, מתלבשות, שרות עם הרדיו באוטו בזמן הפקקים, באות למשרד במצב רוח ופותחות את היום בכיף עם חברה, קפה וקצת רכילות משרדית. אבל היום? אנחנו מתעוררות, מאיצות בילדים להתחבר לזום ו…שוכחות את עצמינו. כדי להעיר בנו את המוטיבציה לעבוד מהבית, אבל לעבוד בכיף, בהתלהבות ובתשוקה – צריך לקום לעבודה כאילו היינו יוצאות מהבית. לא הייתי אומרת לעלות על עקבים, אבל בהחלט להתאפר ולהסתרק ולצאת מהפיג'מה.

לתכנן את העתיד

עד שימצא חיסון לקורונה, אנחנו נשב ונתכנן מה נעשה בחופשה הבאה. אבל נוכל גם לתכנן איך יראה העסק שלנו ומה הוא יעשה כשהקורונה תעלם ונוכל לתכנן את הצעדים שלנו כדי להגיע לשם. אני לא מדברת על בניית תוכנית עסקית או בקשת הלוואה מהבנק לצורך פתיחת סניף חדש. אני מתכוונת לבניית לוח חזון. זהו אחד מהכלים שעובדים בסינכרון מלא עם היקום, האנרגיות והתת מודע ובעזרתו אנחנו יוצרות את העתיד שלנו, אנחנו יוצרות מציאות לחלומות, למטרות ולרצונות שלנו. לפני שאת מתחילה בלבנות לוח חזון אני ממליצה לשבת עם עצמך, במקום שבו את מרגישה בנח, בלי הפרעות ותני לדמיון להתפרע. תרשמי לך את המחשבות שעולות, התמקדי בתחומים גם אישיים וגם עסקיים, גם אם כרגע זה נראה לא הגיוני, תני למחשבות מקום. תרשמי את כל מה שעולה, דייקי את המחשבות והפכי אותן לנקודות הפתיחה ליצירת הלוח. גם אם כרגע נדמה לך שאין לך כלום, כשתתחילי לחשוב על רעיונות, פתאום תגלי הרבה דברים ומה שנראה תקוע עכשיו מהר מאוד יקבל כיוון והרעיונות למימוש לא יאחרו להגיע. הראייה קדימה מאפשרת לך לשאוף ולחשוב על אפשרויות נוספות לקידום העסק – נהר, לא?

אומרים שאחרי כל ירידה באה עלייה, אבל אני לא אוהבת להתייחס לתקופה הזו כאל ירידה. אני מתייחסת אליה כאל האטת קצב בה כל אחת עושה את הכי טוב שהיא יכולה, בקצב שלה, בזמן שלה ובמגבלות שלה והיופי הוא שאין נכון או לא נכון. כל מה שתחליטי לגבי העסק יהיה נכון, בשבילך. אז קחי נשימה עמוקה, את לא חייבת להיסחף בזרם כמו כולם או להסתחרר במערבולת. את יכולה לקחת את הדברים בקצב שלך ולבחור את מה שטוב לך.

הכותבת היא הילה ברהון, ליווי עסקי לעצמאיות ובעלות עסקים להשגת תוצאות ויעדים.

קליק לדף הפייסבוק

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות