למרות הקורונה: כיצד נגן על הקטנים ונמשיך בטיפולי שגרה שלהם

בימי הקורונה יציאה מהבית עם תינוק שרק נולד וביקור בקופת החולים או בתחנת טיפת חלב נשמעת לרבות מאיתנו כמו סיכון מיותר, אבל האם זה באמת ככה?

בביקור ראשון אצל רופא ילדים יכולות להתגלות בעיות שונות שחשוב לאתר אותן בזמן, החל ממצבים קלים ושכיחים שקל להתמודד איתם כמו צהבת הילוד וכלה בבעיות מורכבות ונדירות בהרבה כמו מומי לב. כך גם בדיקה של מפרקי הירך חייבת להתבצע בזמן שמא מאוחר יותר יהיה קשה לטפל בבעיה. בדומה, אין לדחות את המעקב אחר התפתחות התינוק לרבות מדידות של משקל, גובה והיקף ראש.

לעומת זאת, חלק מהביקורים שאינם נחשבים לדחופים, ניתן לדחות בהתאם להנחיות משרד הבריאות, וזאת במטרה להגן על בריאות התינוק. ברב המקרים ניתן להתייעץ עם רופא הילדים לגבי הצורך במעקב צמוד יותר.

מה נעשה במקרים שבהם לתינוק יש חום, או שהוא לא נראה כתמול שלשום? איך נדע כיצד לפעול? ד"ר אורי רובינשטיין, מומחה במחלות ילדים ומחלות זיהומיות, מסביר:

במקום להילחם במחלה – להימנע ממנה

אחד מהאמצעים החשובים ביותר לשמירה על בריאות ילדינו הם חיסוני התינוקות. שגרה זו נבנתה לאורך שנים כך שתתאים באופן הנכון ביותר לילדי ישראל והוכיחה את עצמה בהורדה של תחלואה בצורה משמעותית ביותר. כדי להעניק את ההגנה הראשונית המספקת חשוב להקפיד גם על הגעה בזמן לקבלת החיסונים וגם על קבלת כל מנות החיסון הדרושות.

על אף שמשרד הבריאות הנחה שיש להמשיך את שגרת החיסונים במועדם ובמתכונת הרגילה, הורים רבים נמנעים מלגשת לטיפת חלב מחשש להדבקות בנגיף הקורונה, ואת התוצאות הקשות אנו עלולים לראות בעתיד הקרוב.

לאחרונה היינו עדים לשני מקרים של ילדים מאזור המרכז שחלו בזיהום בחיידק המופילוס אינפלואנזה ומתן חיסונים במועד היה מונע את אשפוזם במחלה הקשה. בדומה להמופילוס אינפלואנזה רפיון במשמעת חיסונית עלול להסתיים בהופעה מחודשת של מחלות שכמעט ונעלמו מהעולם. הוכחות נוספות אנו מקבלים מדיווחים מהעולם על עלייה מדאיגה בזיהומים הניתנים למניעה על ידי מתן חיסונים.

לאחרונה אושר בישראל על ידי משרד הבריאות חיסון נגד חיידק המנינגוקוקוס מקבוצה B. חיידק אשר עלול לגרום למחלה קטלנית. איגוד רופאי הילדים בישראל המליץ לחסן תינוקות מגיל חודשיים עד שנתיים בחיסון זה, אם כי ניתן לתת גם אחרי גיל שנתיים. מחלה זו יכולה להתחיל כמחלת חום רגילה כשבהמשך מתפתחים תסמינים באיברים שונים בגוף ועלולה להסתיים בנכויות או מוות תוך 24 שעות. החיסון ניתן בשלוש מנות ומומלץ לקבל את המנה הראשונה כבר בגיל חודשיים. החיסון נמצא בשימוש מדינות רבות בעולם כדוגמת אנגליה, איטליה, אוסטרליה. בארה"ב החיסון ניתן החל מגיל 10 שנים בהתאם לאפידמיולוגיה המקומית. במדינות רבות הצליח החיסון להוריד את התחלואה בחיידק באחוזים גבוהים. מחקרים שנעשו באנגליה למשל, הראו ירידה של כ-75% בתחלואה בתוך שנתיים. מבחינת תופעות הלוואי, החיסון הראה פרופיל בטיחותי טוב מאד. החיסון טרם הוכלל בשגרת החיסונים, אך קופות החולים משתתפות עד 50% ממימונו.

לגלות ערנות לגבי שינויים בבריאות התינוק

בתקופה זו מתבקשים ההורים ליצור קשר עם רופאי הילדים דרך אמצעי רפואה מרחוק בשיחות טלפון או וידאו. אמצעים אלו קיימים שנים רבות אך רק כעת החלו להיכנס לשימוש תדיר, והם הביאו לאחריות כבדה יותר על הרופא וההורה.

בבדיקתו, הרופא חייב להעריך את מצבו של הילד ולבחון סימנים שונים, האם הילד חיוור? האם נשימתו תקינה? האם נראה סובל? האם הופיעה פריחה חשודה? בבדיקה הגופנית סימנים אלו מתגלים במהרה, אך באמצעי הרפואה מרחוק משימה זו הופכת לקשה יותר. ככל שהרופאים מתנסים באמצעים אלו יותר הם מפתחים את המיומנויות הנדרשות, עם זאת רפואה מרחוק לעולם לא תחליף את בדיקת הרופא, ואם לרופא יש ספק ולו הקל שבקלים עליו לזמן מיד את הילד לבדיקה.

בל לא נשכח את תפקידו של ההורה, על ההורה לדעת מתי נכון לפנות לאמצעי רפואה מרחוק ולגלות ערנות לדגלים אדומים, ביניהם ילד באי שקט הבוכה ללא הפסקה או להיפך, ילד שאינו מגיב לסביבה. כשהורה מתקשה להעיר את הילד ללא סיבה מיוחדת, כשהורה מתרשם שלילד קשה לנשום וכך גם הקאות מרובות או פריחה שאינה נעלמת במתיחת העור. בפניה לרופא באמצעי הרפואה מרחוק חשוב שההורה לא יסיים את השיחה עד שלא יקבל מהרופא את כל המידע על הסימנים שעלולים לסכן את הילד ומחייבים בדיקת רופא חוזרת מרחוק, במרפאה או בחדר המיון.

לסיכום, במציאות החדשה שבה אנו חיים, צריך להתייחס במלוא הרצינות לאיומים הבריאותיים החדשים כנגיף הקורונה, אבל אין להתעלם מהאיומים הישנים. מה שזה אומר, לא דוחים בדיקות, חיסונים וטיפולי שגרה. צריך לבצע זאת יחד עם שמירה על כללי מניעה מקורונה, מסיכה המכסה גם את האף, ריחוק ורחיצת ידיים.

הכותב הוא ד"ר אורי רובינשטיין, רופא בכיר במחלקת הילדים בבית חולים לניאדו

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות