משחקים מיניים בגיל הגן

ונפתח בידיעה מרעישה, אך די ידועה –
ילדי גן הם מיניים מאוד!
מגיל שלוש עד גיל חמש, ילדכם יתחיל לפתח תחושה עזה של זהותו כבן או כבת ויתחיל להבין מהי משמעות הזהות הזו לגביו ולגבי האנשים הסובבים אותו. הם נגמלים מהחיתולים ואם הם הולכים לגן, הם לבטח צפו בילדים אחרים ולמדו בעצמם שלבנים ולבנות איברי גוף שונים. הם סקרנים מאד לגבי גופם ולגבי הגוף של אנשים אחרים. זהו הגיל שבו ילדכם ישאל לראשונה: "מאיפה באתי?" וזה הזמן שבו ילדכם יתחיל לשחק במשחקים מיניים עם השכנה או עם האחות.
מיניות היא תהליך מתמשך. ילדיכם לא ילמדו זאת מיד.

בגידול והחינוך המיני אין חוקים ברורים; כמו רבות מהסוגיות הללו, תלוי הדבר בערכים המשפחתיים שלכם ובתגובות הלא מילוליות שאתם מקבלים מילדיכם.
מסרים לילדי גן על גופם:
* לכל חלק בגוף יש שם ומטרה.
* רוב איברי הגוף של הבנים והבנות דומים חוץ מכמה איברים.
* לבנים יש פין ושק אשכים.
* לבנות יש פות, נרתיק .
יש לקרוא לאיבר בשמו ולא "בולבול" וכו'….

משחקים מיניים
הילדים בגיל הגן סקרנים לגבי גופם ולגבי הגוף של האחר. הם סקרנים במיוחד לגבי הגוף של בן
מין השני. בגיל זה הם גם מחקים התנהגויות של אנשים מבוגרים כאשר הם משחקים באמא ואבא, בכבאי וברופא. הם מנסים תפקידים והתנהגויות. כאשר מחברים סקרנות עם משחקי תפקידים מגיעים פעמים רבות למה שאנשי המקצוע קוראים לו "משחק מיני של ילדים”. סקרנות זו מובילה למגע וילדים יכולים לגלות שסוג זה של מגע הוא נעים.
יש סקסולוגים המאמינים שמשחק מיני מוקדם בילדות מלמד ילדים מיומנויות חשובות. הם לוקחים דוגמא ממחקרים על קופים: אצל קופים, משחק מיני מוקדם (כשהם גורים) מהווה את היסוד לרבייה מוצלחת בבגרות. קופים הגדלים לבד ואין להם הזדמנות כזו, אינם מזדווגים ואינם מתרבים, גם כאשר מנסים לזווג אותם עם בן זוג מנוסה. למרות שאיני מאמין שילדים זקוקים לסוג זה של התנהגות כדי להפוך למבוגרים בריאים מינית, רוב ההתנהגות הזו היא בלתי מזיקה. אבל כאשר היא חריגה…יש כמובן לתת את הדעת על כך!

אמבטיה משותפת
אתם צריכים לשאול את עצמכם (ואת בני זוגכם) מהם הערכים המשפחתיים שלכם לגבי עירום. האם אתם עירומים רק במקלחת? האם אתם נוטים להסתובב ללא בגדים? האם אתם חשים בנוח להחליף בגדים או להתקלח כשילדיכם בחדר? אילו מסרים אתם רוצים להעביר לילדיכם על עירום ועל גופם? האם חשוב שילדיכם יחושו בנוח זה עם זה כאשר הם עירומים, כך שתוכלו להחליף להם בגדים ולקלח אותם בקלות יחד, או האם חשוב לכם שהם יעשו זאת בפרטיות? זכרו לא להסתכל דרך עיניים של מבוגר כאשר אתם מתלבטים בעניין המקלחת. הילדים שלכם לא יתעוררו מינית ממקלחת משותפת. זכרו שאלה אינם שני מבוגרים עירומים באמבטיה. אך דעו שטבעי שיהיו סקרנים לגבי גופם ולגבי ההבדלים ביניהם.
שימו לב לרמזים של ילדיכם. אם הם נראים רגועים ונוח להם להתקלח יחד, אין סיבה להפריד ילדים בגיל גן בזמן המקלחת. זו יכולה להיות דרך נוחה להראות להם שגוף של בנים וגוף של בנות דומה מאד, אלא שלבנים יש פין ולבנות יש פות. אך אם ילדיכם מתחילים לחוש שלא בנוח או שהם נוטים לצחקק, הם כנראה מעבירים לכם מסר שהגיע הזמן להפסיק עם האמבטיות המשותפות.
אותו הדין כאשר שני ילדים מאותו מין או ממגדר שונה מתקלחים יחד.

פרטיות – גבולות
כבר בגיל שלוש או ארבע ניתן ללמד ילדים את נושא הפרטיות. כשילדכם מגיע לגיל הגן, תרצו אולי מאד ללכת למקלחת לבד- זה מה שאני רציתי. תתחילו לחוש שלא בנוח שילדכם יראה אתכם במצבי עירום שונים. תרצו למצוא זמן בשבילכם ובשביל בני זוגכם לבד. תוכלו גם להסביר שיש התנהגויות, כמו נגיעה באיברי המין שלך, שמתרחשות רק בפרטיות.

מגע באיברי המין – אוננות
טבעי מגיל צעיר, יש לבטא את הגישה לאוננות ולא את דעתנו האישית. כמובן שיש לתעל את זה לפרטיות.

יש לכם שאלות נוספות? רוצים לקבל טיפים? המומחים של המרכז הרפואי ת"א מחכים לכם כאן

הכותב הינו הסקסולוג עידן מיליצ'ר, המרפאה לטיפול מיני, המרכז לבריאות האישה ליס, המרכז הרפואי ת"א (איכילוב).

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

18 תגובות

  1. צריך להקשיב גם לילדים ולא רק מה נכון בעניינו. אצלנו למשל לא הייתה מניעה ממקלחת משותפת אבל שמנו לב למבוכה שזה יצר אצל הקטנה כבר בגיל קטן לעומת הבכור שעד גיל 7 התקלח עם אבא שלו. הסוד הוא להיות קשובים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות