בואו נעשה סדר בבית

קוביות לגו וצעצועים בכל פינה, עבודות מהגן שמסתירות את המקרר, בלאגן בכל הבית ותחושה של חיים בג'ימבורי הם חלק משגרת יומן של אמהות רבות. לפניכן כמה פתרונות פרקטיים שיעשו לכן סדר בבלאגן היומיומי.
"הילדות שלך מסדרות אחריהן?" זו אחת השאלות הכי נפוצות שאמהות שואלות אותי, לאחר שהן שומעות שאני אמא ל 4 בנות. הן תמיד מרימות גבה כשאני מוסרת תשובה חיובית. אם גם אתן מרימות גבה מול המסך כעת, שאלו את עצמכן: למה?
הילדים שלנו לומדים בגן, בו הם רגילים שאחרי שמסיימים לשחק מחזירים את הצעצועים למקום וזאת הם עושים זאת מדי יום. אם נחליט שסדר בבית חשוב לנו ונקפיד על כמה חוקים וטריקים שיעזרו לנו לשמור עליו, הילדים ילמדו ליישם את הכלים שנרכשו בגן גם לטובת סידור הבית.
אף אחד לא יופתע לקרוא שילדים לא אוהבים לסדר, ושיותר כיף להם לשחק ושמישהו אחר יסדר אחריהם. אם נהיה כנות עם עצמנו, גם אנחנו היינו מעדיפות שגמדים קטנים יסדרו אחרינו את הבית, אבל מכיוון שזה לא קורה, אנו נאלצות לקבל החלטה ולסדר. את ההחלטה הזו ניתן להחיל גם על הילדים שלנו אם רק נצליח לקבוע ולהטמיע מערכת הנחיות וחוקים עקביים.

איך גורמים לילדים לסדר אחריהם?
אם ביליתן אי פעם יום שלם בגן, ראיתן בוודאי שהילדים לא מתלוננים כאשר הם נדרשים להחזיר את הצעצועים למקום, ויש מספר סיבות לכך. הסיבה הראשונה היא שהגננת לא קוראת להם לסדר בנימה של כעס ותוכחה אלא בנימה עניינית, שמראה שסדר הוא חלק משגרת היומיום בדיוק כמו שעת סיפור או אכילה.
הסיבה השנייה, ואולי אף החשובה יותר היא שהילדים מחזירים את הצעצועים למקום משום שהם מבינים את הסיבה העומדת מאחורי פעולה זו. הגננת מסבירה להם שעל ידי החזרה למקום הם יוכלו למצוא בקלות יותר היכן הצעצוע נמצא ובכך נותנת לילדים מוטיבציה לסדר.
דרך נוספת שבה משתמשות הגננות היא הפיכת סידור הצעצועים לחוויה. שאלות כמו "מי מסדר הכי יפה?" ומחמאות למסדרים המצטיינים יוצרים מוטיבציה אצל הילדים, וגורמים להם לשתף פעולה עם סידור הצעצועים בהתלהבות. גם בבית נוכל ללמד את הילדים לסדר בצורה חווייתית בהתאם לגילם. נוכל להציע להם לתלות איתנו כביסה, לרוקן את המדיח ולשים במקום, ובאמצעות פרגון ויצירת תחושת "כמו גדולים", נלמד אותם לסדר.
אחד הדברים החשובים ביותר בהקניית הרגלי סדר לילדים הוא לתת דוגמא אישית טובה. אם אנחנו נוטות לזרוק את המפתחות על המדף הראשון שנקרא בדרכנו, לחפש כל בוקר היכן הנחנו את המשקפיים, ולפלס את דרכנו בין ערימות הבגדים שלנו שזרוקים בכל מקום, יהיה לנו קשה ללמד את הילדים על חשיבותו של סדר וסידור חזרה במקום.

אם הצעצועים שלהם מפוזרים במטבח, בסלון, במסדרון ובכל חלקי הבית, וכל צעידה בחושך מהווה סיכון לנפילה או דריכה על קוביות לגו, לפני שאתם קוראות לילד ומוכיחות אותו על הבלאגן, קראו קודם את עצמכן לסדר, על שנתתן למצב הזה לקרות, ואז החליטו על תוכנית פעולה משפחתית, שמטרתה להחזיר לכל חדר את היעוד שלו ואת הסדר לבית.

מכניסים סדר בצעצועים
שאלו את הילד מדוע יש צעצועים בכל מקום בבית. אם הוא יאמר לכן שאין לו מקום בחדר עבורם, פירוש הדבר הוא שהגיע הזמן לעשות פרוייקט סידור ומיון משפחתי.
בכל בית יש עשרות צעצועים שסר חינם אך הם תופסים מקום במגירות ובארונות. נצלו שבת קרירה כדי לשבת עם הילד בחדר, לעבור על הצעצועים ולמיין מה נשאר ומה הולך. את הצעצועים שנמאסו תוכלו לתרום לאחרים וכך לפנות מקום בחדר.
לאחר המיון, כדאי לחלק את הצעצועים לקטגוריות. כך למשל, את כל הפאזלים נשמור יחד במקום ייעודי, ובמידת האפשר אף נדביק על המגירה תמונה של חלק פאזל, שתזכיר לילד ולנו שזה מקום האחסון שלהם. נעשה זאת עם כל קטגוריות הצעצועים, וכך נוכל להגדיר למעשה את מקומות האחסון הייעודים לכל קטגוריה. כאשר המקומות מוגדרים, הילד לא צריך לפשפש בכל המגירות בחיפוש אחר הצעצוע איתו מתחשק לו לשחק, אלא הוא נגש למגירה הייעודית ומוצא אותו שם.
כדאי גם להצטייד בקופסאות בגודל המתאים עבור צעצועים בעלי חלקים קטנים, כמו למשל חלקי לגו, חרוזים או מדבקות, ובכך למנוע את הפיזור שלהם ברחבי הבית.
במהלך תהליך המיון והסידור חשוב להקשיב לתלונות של הילד. אם הוא אומר שהמגירות הגדולות של הארון לא נוחות לו, סביר להניח שהוא לא ישתמש בהן. לכן מומלץ לחפש פתרונות חליפיים שיהיו נוחים ונעימים עבורו ולאחסן במגירות הללו את הפריטים שאותם הוא לא צריך לשלוף לבד.

אם אתם מתכננות להחליף לילד את החדר בקרוב, הקצו מקום לדברים החשובים לו כדוגמת הספרים, המשחקים, היצירות וכו'. ככל שתנגישו יותר את הצעצועים, כך יגדל הסיכוי שהוא ישחק איתם ויחזיר אותם למקום בתום המשחק. זכרו שילדים לא מגיעים לגובה בגילאים הצעירים ולכן נצלו את השטח שמתחת למיטה לטובת ארגז אחסון.
השתמשו ביצירתיות בסידור החדר
ניתן להשתמש בפרטי ריהוט בצורה יצירתית כדי להפיק את מקסימום מקומות האחסון. כך למשל, כוורת שמורכבת לרוחב ולא לגובה, יכולה לשמש לאחסון ארגזי צעצועים, כמקום לנעילת נעליים וספסל ישיבה וכן כמקום לאחסון בובות גדולות וצעצועים אלקטרוניים. כשהילד גדל, ניתן לסובב את הכוורת בחזרה ולהשתמש בה לאחסון ספרים ומחברות.
בבתים רבים יש מאות עבודות אומנות אותן עשה הילד בגן. אם אנחנו כבר עושות סדר, זה הזמן לבחון גם מה נשאר ומה הולך מביניהן. כך למשל, נוכל להחליט עם הילד שנשמור רק יצירות שהוא עשה ולא הדבקות, נקנה לוח נעיץ ונשים עליו עבודות נבחרות ל"תערוכה מתחלפת", או אם נרצה לשמור אותן לנצח, נוכל לסרוק אותן לתיקייה ייעודית במחשב או נצלם את אלו בעלות הנפח מביניהן, וכך נחסוך את המקום המיותר. אצל ילדים גדולים יותר, נוכל ליישם את השיטה הזו על תעודות סיום כיתה, או מחברות מיוחדות. סריקה תחסוך לנו מקום ותאפשר לנו לשמור את כל מה שקשור לנושא במקום אחד.
לשמור לאחים הקטנים
במשפחות בהן מתוכננים עוד ילדים עולה סוגיה נוספת של סידור – היכן מאחסנים את כל הדברים שיעברו לאחים הקטנים? כדי למנוע בלאגן בחדר של הילד, כדאי לאחסן אותם בחלקים העליוניים של הארון שלו או במחסן / בוידעם. אפשרות נוספת היא להשאיל למישהו שנזקק להם ויחזיר אותם במצב טוב ובכך לחסוך את מקום האחסון.
גם בגדים קטנים אותם נרצה לשמור לאחים, צריכים אחסון נאות. מיון הבגדים, הכנסת הנבחרים מביניהם לקופסאות אחסון שעליהם כתובים טווח הגילאים והעונה, ואחסונם במחסן או בחלקים העליוניים של הארון יספקו אף הם את פתרון האחסון הרצוי.

שימוש נכון בחלל האחסון בחדר, מיון הצעצועים אחת לתקופה ויצירת שגרת סדר יאפשרו לכן להשוויץ גם כן בילדים שמסדרים את הבית אחריהם, וזה רק הבונוס. היתרון האמיתי הוא שעל ידי הקניית הרגלי סדר כבר מגיל צעיר, תוכלו לתת להם הרגלים טובים בעתיד, שווים זמן וכסף.

הכותבת הינה שרית גושן, מנכ"ל סידורים, המתמחה בשירותי סידור בתים ועסקים.
קליק לאתר סידורים

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

30 תגובות

 1. גם אם זה מעבר הדירה הראשון שלכם מבית ההורים אל העולם הגדול וגם אם כבר עברתם מספר דירות בחייכם, מדובר…

  גם אם זה מעבר הדירה הראשון שלכם מבית ההורים אל העולם הגדול וגם אם כבר עברתם מספר דירות בחייכם, מדובר בתהליך מורכב שדורש הרבה בחירות, הכנות, תיאומים ויכול להיות כרוך בהרבה אי ודאות ובלאגן.

  כדי שהמעבר יהיה פשוט וקל, אנחנו ב- LaMoov נסייע לכם בכל שלבי התהליך. צרו קשר ובואו לפגישה בה נעשה סדר בבלאגן ונלמד כיצד לשלוט במעבר הדירה ולעשות זאת בדרך הנכונה והקלה ביותר.

  אנחנו מציעים לכם במקום אחד את כלל השירותים למעבר דירה:
  שירותי אריזה, הובלה, פריקה, סידור ואחסנה
  ניקיון וצבע
  התקנת סורגים, רשתות ועוד
  תאום עם אנשי מקצוע ועבודת פיקוח במקום

  למעבר קל, לחצו כאן:

  https://lamoov.com/

 2. רוזי
  כתבה משובחת

  כתבה משובחת

 3. רותי של אוריין
  בחיי אנחנו נקדיש את הסופ"ש הקרוב לזה בדיוק!

  בחיי אנחנו נקדיש את הסופ"ש הקרוב לזה בדיוק!

 4. אלה תבורי
  נפלא נפלא! המון תודה

  נפלא נפלא! המון תודה

 5. פנינית
  מדהימים אתם!! כל הכבוד על היוזמה

  מדהימים אתם!! כל הכבוד על היוזמה

 6. עידית
  מצויינים!! תודה רבה

  מצויינים!! תודה רבה

 7. חן סימון
  התעייפתי רק מלחשוב על כל הפעולות שצריך לעשות כדי שיהיה סדר

  התעייפתי רק מלחשוב על כל הפעולות שצריך לעשות כדי שיהיה סדר

 8. הילה קליין
  יפה באתם לי בדיוק בזמן

  יפה באתם לי בדיוק בזמן

 9. ליאורה
  הכל נשמע טוב על הנייר, אבל לא עומד במבחן המציאות

  הכל נשמע טוב על הנייר, אבל לא עומד במבחן המציאות

 10. ניבה קורח
  יפה תודה

  יפה תודה

 11. ליאת שמולביץ
  מצוין כל הכבוד!!

  מצוין כל הכבוד!!

 12. מיקי
  אצלי שומכלום כבר לא יעזור ..כלום.

  אצלי שומכלום כבר לא יעזור ..כלום.

 13. יפית
  מעולה !!! אבל מעניין אם זה יעבוד על החבלנים שלי

  מעולה !!! אבל מעניין אם זה יעבוד על החבלנים שלי

 14. מרים נבון
  מעניין מאוד. אשמח לשמוע עוד עצות

  מעניין מאוד. אשמח לשמוע עוד עצות

 15. ענבל טנא
  דיברת על שימוש בכוורות אבל הן פתוחות בדר"כ האם יש לך טיפ איך לכסות ? אפילו חלקית

  דיברת על שימוש בכוורות אבל הן פתוחות בדר"כ האם יש לך טיפ איך לכסות ? אפילו חלקית

  • הי ענבל, יש באיקאה לקנות וילונות עם טבעות ברזל שכבר תפורות לוילון עצמו. מדובר על בד כבד כמו פשתן שאני…

   הי ענבל, יש באיקאה לקנות וילונות עם טבעות ברזל שכבר תפורות לוילון עצמו. מדובר על בד כבד כמו פשתן שאני משתמשת בו לכיסוי הכוורת שלי. היתרון, שזה קצת מגן מאבק, ניתן לכסות והכי חשוב – קל להזיז. הטבעות מחליקות בקלות על המוט עליו יושב הוילון וזהו פיתרון חלקי אך מעשי.
   ממליצה בחום. אגב, שימוש בוילון בצבע בהיר, יטשטש גם את המראה ולא יתפוס את העין אליו
   בהצלחה
   שרית

 16. ליאת רווח
  מכירה את שרית ומצטרפת לממליצים

  מכירה את שרית ומצטרפת לממליצים

 17. תאיר שלמון
  אני מגדלת ילדים שהם כמו חיות כלום כבר לא יעזור אבל מבטיחה לנסות

  אני מגדלת ילדים שהם כמו חיות כלום כבר לא יעזור אבל מבטיחה לנסות

 18. אלה דויד
  יופי של כתבה

  יופי של כתבה

 19. שירה פלינטון
  לפני חצי שנה עברנו ונעזרנו בכותבת שרית גושן ממליצה עליה בחום !!!

  לפני חצי שנה עברנו ונעזרנו בכותבת שרית גושן ממליצה עליה בחום !!!

 20. רוני גדליה
  מתחילה לבדוק אם יעבוד אצלינו

  מתחילה לבדוק אם יעבוד אצלינו

 21. טוני הראל
  זה מתחיל בחינוך כבר מהרגע הראשון

  זה מתחיל בחינוך כבר מהרגע הראשון

 22. עדי קרן
  באמת לא חשבתי על זה שבגן היא מסדרת ואוספת ובבית זה המזבלה שלה

  באמת לא חשבתי על זה שבגן היא מסדרת ואוספת ובבית זה המזבלה שלה

 23. טלי שטרן
  אהבתי

  אהבתי

 24. לילי שחם
  וחשבתי שרק אצלי הבית נראה כמו ג'ונגל.

  וחשבתי שרק אצלי הבית נראה כמו ג'ונגל.

 25. ענת טובים
  לשמור לאחים הקטנים לדעתי זה הטיפ הכי חשוב כאן. תמיד אמרתי נקנה חדש אבל מסתבר שהחומרים הישנים הם הטובים ביותר

  לשמור לאחים הקטנים לדעתי זה הטיפ הכי חשוב כאן. תמיד אמרתי נקנה חדש אבל מסתבר שהחומרים הישנים הם הטובים ביותר

 26. חני אהרוני
  בהחלט עושה סדר

  בהחלט עושה סדר

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק