תעשי סדר בבית

כמעט בכל מאמר העוסק בפנג שואי, מופיעה המלצה מאוד ברורה:
לסדר את הבית, לזרוק חפצים מיותרים, לדאוג לסדר ולארגון.
האם מישהו שאל את עצמו פעם – מדוע? מדוע סדר חשוב? האם בית לא מסודר הוא בהכרח בית עם פנג שואי גרוע? האם בית מסודר הוא בהכרח בית עם פנג שואי טוב?
במילים אחרות, האם סדר = פנג שואי טוב? האם יופי = פנג שואי טוב?
אנסה לענות על השאלה הזו בזהירות רבה, כדי לא להסתבך עם עמיתיי, יועצי הפנג שואי.

כשלמדתי פנג שואי, נאמר לי שיש לפַנות את הבית מחפצים מיותרים ולדאוג תמיד שהבית יהיה יפה, נעים, מזמין וכמובן – מסודר. לא התווכחתי. קיבלתי את הנושא כעובדה ברורה והגיונית ולכן, בייעוצים הראשונים שעשיתי, הקפדתי להדגיש ללקוחות, שעליהם לסדר את הבית.
התגובות היו מגוונות. ישנם לקוחות שעוד בטרם נכנסתי אל ביתם, כבר התנצלו על הבלגן. להפתעתי הרבה, דווקא בבתים האלו, היה בבית סדר מופתי!
בבתים אחרים, הלקוחות אמרו שהם סידרו את הבית לכבוד הביקור שלי, אבל שום רמז לא היה לכך בשטח. הבתים היו מבולגנים ועמוסים לעייפה בחפצים שונים ומשונים.
שמתי לב לכך שהפנג שואי לא הושפע ממצב הסדר או אי הסדר של הבתים. כלומר, היו בתים מסודרים עם פנג שואי גרוע ולעומתם, היו בתים מבולגנים עם פנג שואי מצוין.
המסקנה שלי הייתה שהפנג שואי של בית יכול להיות טוב גם אם הבית לא עומד למסדר.

האם זה אומר שלא צריך לסדר את הבית? האם אפשר לערום חפצים מיותרים ולהירגע ממירוץ הארגון המטורף? (אני רואה בדמיוני כמה נשים מחייכות בציפייה מתוחה)
מוקדם לשמוח.
היום, לאחר מאות ייעוצים שונים (וגם כמה משונים, האמינו לי), אני יכולה לסכם ולומר שפנג שואי טוב אינו נוצר מסדר, אבל הוא מתקלקל מאי סדר. למה אני מתכוונת?

לכל בית ישנה איכות פנג שואי נתונה, הנגזרת ממיקום הבית, זווית החזית לצפון, גיל הבית, מיקום החלונות, הדלתות, החדרים השונים, זרימת הצ'י בבית ועוד. כאשר הפנג שואי של הבית הוא טוב, אז החיים מחייכים אליכם, הכל זורם בנינוחות – הקריירה, הכספים, הבריאות, המשפחה, החברים. הכל מסתדר בקלות יחסית, על הצד הטוב ביותר.

אם תקחו בית עם פנג שואי טוב ותמלאו אותו באי סדר, אתם תקלקלו את איכות זרימת הצ'י בבית. הצ'י ינוע בבית וייתקל במהלך תנועתו בחפצים השונים. הוא יאט את זרימתו עד שייעצר לגמרי. כאשר הצ'י לא זז בבית, קשה גם לאנשים לזוז. הם כבדי תנועה ומחשבה, קשה להם להתרכז, קשה להיות החלטיים, ישנה הרגשה כאילו המוח סתום מרוב מחשבות.
כתוצאה מכך תהיה פגיעה בקריירה, ירידה בהכנסות ויצוצו גם בעיות בריאות ובעיות אחרות.
למה הדבר דומה? לאדם עם יכולת מוזיקלית מעולה, שאינו מנסה לממש את הפוטנציאל הטמון בו. חבל, לא?
הבשורה הטובה היא שלאחר עריכת סדר בבית, החיים ישובו להיות מבורכים.

מצד שני, אם לבית יש פנג שואי גרוע ונעשה בו סדר, הפנג שואי לא ישתפר בהרבה. אולי תהיה תחושה כללית טובה יותר, אבל החיים עדיין יהיו תקועים, קשים ומלאים מכשולים.
למה הדבר דומה? לאדם עם "שתי רגליים שמאליות", שלומד ריקוד. אולי הוא ישתפר מעט, אבל לעולם הוא לא יצליח להיקרא "רקדן".

ומה קורה בבתים שהפנג שואי בהם הוא בינוני? למעשה, זהו המצב ברוב הבתים – "החיים סבירים, ברוך השם". מדי פעם יש מריבות, מדי פעם קצת חולים ואיכשהו גומרים את החודש. מוכר לכם?
בבתים האלו סביר להניח שישנן כמה חסימות שמקשות על הצ'י לנוע. אי סדר, יקשה עוד יותר על תנועתו של הצ'י בבית. יועץ פנג שואי שיוזמן לבית, יתקשה לשחרר את החסימות ולערוך בו תיקונים, כי התיקונים מתבססים על צבע וצורה וצריכים להיות בולטים. בתוך הבלגן הכללי קשה מאוד לראות פריט בולט אחד ולכן התיקון יהיה לא יעיל.

בואו נסכם.
סדר הוא דבר חשוב, כיוון שהוא מאפשר לצ'י לזרום בחופשיות ברחבי הבית.
סדר אינו ערובה לפנג שואי טוב, אבל במינימום הוא ישפר את ההרגשה שלכם, אז אין לכם מה להפסיד. עשו סדר בכל אזורי הבית ובחנו מחדש את חייכם. מאוד ייתכן שזה כל הדרוש לכם לצורך שינוי חייכם לטובה.

הכותבת היא גליה לביא, יועצת פנג שואי בכירה והעומדת בראש המרכז ליועצי פנג שואי.
קליק לדרך הפנג שואי – אתר הבית
קליק לעמוד הפייסבוק של פנג שואי – גליה לביא

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

29 תגובות

 1. כל הכבוד לגליה על הכתבות העדינות, שלא מנסות למכור את השיטה ולפמפם אותה חזק " לפרצוף ". אני אישית לא משתמשת בייעו פנג שואי אבל בחיי שזה נותן פרספקטיבה יפה ועדינה על כל הנושא הזה

 2. אוקיי, קיבלתי זווית ראייה חדשה לגמרי אל עולם הרוחניות ונהניתי מהמילים החכמות. במיוחד התחברתי להקבלה ל "רקדן"

  1. מאיה, יעוץ פנג שואי משתנה ממקרה אחד לשני. לרוב, מספיק מפגש אבחון אחד ואח"כ ממשיכים לדבר במייל/טלפון. לפעמים, ישנם מקרים מורכבים יותר שדורשים יותר ממפגש אחד. כך או כך, מה שחשוב הוא לא כמה זמן לוקח היעוץ, אלא מה איכות היעוץ וההמלצות. במילים אחרות – התוצאה.

 3. מנסיון זה עובד! אתם תרגישו את השינויי מהיום הראשון. בהתחלה חשבתי שזה פסיכולוגי בלבד אבל התחושה היא אחרת וקצת קשה להסביר במילים אבל ממליצה.

  1. יקר זה ענין יחסי.
   יש לקוחות שחסכתי להם מאות אלפי שקלים בתכנון של שיפוץ או בניה, ואחרים שמצבם הכלכלי השתפר מאוד לאחר היעוץ. לאלו, מן הסתם, היעוץ אפילו היה זול :-)
   לאחרים, לא חסכתי שקל, אבל הם מרגישים היום טוב יותר בבית היותר רגוע שלהם או שבעיות הבריאות שלהם הוטבו. האם מחיר היעוץ עבורם היה זול או יקר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות