מה צבע הזוגיות שלך?

בני האדם נולדו לאהוב. בבואנו לעולם כתינוקות רכים וטהורים, אנחנו מלאות אהבה ואין בנו ולו גם זכר יחידי למרירות, אכזבה, חוסר אמון או קנאה, רכושנות, ומניפולציות. ילדים צעירים המקבלים ונותנים אהבה ללא תנאי חווים חוויה זו אולי בפעם היחידה בחייהם. כשאנחנו מתבוננות בחברת ילדים, אנחנו רואים אותם משחקים, רבים ומיד מתפייסים ועוברים הלאה. לא נשארים מטענים עודפים. רגע אחרי מריבה הם שוב חברים.
איך הצלחנו ל"קלקל" חוויה כל כך טהורה ונעימה ולהפוך אותה למשחק כוחות? ככל שאנו מתבגרים, אנו מבינים מהמסרים שמועברים אלינו מהורינו, מורינו, התקשורת, סדרות טלוויזיה ואקטואליה וכיוצא באלה שהעולם הוא מגרש משחקים מאוד כוחני ובדרך כלל רק ה"חזק" שורד ומצליח. ה"חלש" לא יתקדם בסולם הערכים הקיים היום בתדמיתנו, ויחיה באיזו שהיא התפשרות מתסכלת.

היעד: אהבה ונתינה
אם נבין שאותה אהבה טהורה, אותה תמימות, אותה נתינה ללא תנאי שקיבלנו בהיותנו תינוקות רכים עדיין קיימת בתוכנו, נבין שבאחריותנו לבטא אותה- גם אל מול תגובותיה של הסביבה. אם נפעל באומץ ונשים את האהבה והנתינה כערך וכיעד אליהם אנו רוצים להגיע במערכות היחסים שלנו, אזי בדיוק לשם נגיע.

זהירות בונה, זהירות הורסת
כולנו מחפשות מערכות יחסים בריאות ומאוזנות בהן יש כבוד הדדי, תקשורת מכבדת, הקשבה והכלה. כך עם המשפחה שלנו, בני הזוג שלנו, חברים וכמובן מערכות יחסים בעבודה.
הדרך לייצר אותן היא להניח את משחק הכוחות המונע מאגו והרצון להיות צודקת על חשבון שלום הבית הפנימי והחיצוני שלנו, החשדנות שמייצרת עוד חשדנות, ואכזבות העבר. אם חוויות העבר יכתיבו את מערכות היחסים בהווה שלנו או העתידיות נהייה בדיוק באותו מקום ו"נשרוף" עוד מערכת יחסים. היכולת להבין ולסלוח לעצמנו על טעויות שעשינו, ובמקום חשדנות לייצר תקשורת פתוחה ומוגנת, להיפרד ממטעני רגש שליליים ולהשאיר את העבר בעבר כי לשם הוא שייך, ולאפשר התקדמות להווה ועתיד טובים יותר מבחינת מערכות היחסים שנייצר. להיות ערניים, לשאול שאלות, להקשיב, אם נשכיל ללמוד להבחין בין חשדנות מעכבת לבין זהירות לגיטימית, נוכל לבנות מרחב בטוח לקיום מערכת יחסים.

מערכת יחסים מחבקת ומחזקת
דרך האורה סומא אנו רואות היכן בדיוק "התקלקלנו" ואיבדנו את אותה תמימות וכיצד אנו יכולים להיפרד מחוויות כואבות ומאכזבות מאנשים שהיינו איתם במערכת יחסים כלשהי.
איך ממקום לא בוטח ובטוח אפשר לעבור למקום בטוח, מחוזק ובעיקר ערני לעצמנו.
כך מערכות היחסים הרבות שיש לנו בחיים יהיו איכותיות ואפקטיביות הרבה יותר. הבנת משמעות הצבעים במערכות היחסים שלנו מאפשרת את הזיהוי של איזה צבע מאפיין אותי במערכת היחסים, והלמידה שאפשר לשנות ולתקן.
במערכת יחסים זוגית נהיה בצבע אחד וכאמהות נפעל מצבע אחר כך שבכל מערכת יחסים נשתמש בצבע שמתאים לנו.
יש בנו הרבה יותר מצבע אחד במערכות היחסים שלנו והחכמה היא למתן ולהכניס מינונים בריאים של כל הצבעים שמאפיינים אותנו.

מערכת יחסים ורודה כוללת חום ומגע, מערכת יחסים אדומה מצביעה על תשוקה ומערכת יחסים צהובה מייצגת שמחה מתפרצת.

אפשר לתקן מערכת יחסים בעזרת צבעים
ואלו משמעויות הצבעים במערכות היחסים המשפחתיות, הזוגיות והחברתיות –

זוגיות ורודה
מי שנמצאת במערכת יחסים ורודה חווה נתינה ללא תנאי, אכפתיות רבה, חום ומגע, רצון להעניק ולסייע, רגישות ופתיחות. יש לה כתף וגב להישען עליהם.
הצל בזוגיות ורודה –
יש להיזהר מוויתור עצמי וחוסר גבולות כדי לרצות את האדם איתו נמצאים במערכת יחסים.
לשים לב לא להיות קורבן של מערכת היחסים ולקחת אחריות שווה עליה. לא לחשוש לדבר בקול רם ולוודא שקולכם נשמע והובן.

זוגיות אדומה
מי שנמצאת בזוגיות אדומה חווה סערות, חושניות, תשוקה מתפרצת, נהנתנות אינסופית, חיפוש אחר ריגושים חדשים כל הזמן, הרפתקאות וכל דבר שהוא לא שגרה.
הצל בזוגיות אדומה –
יש להיזהר מרדיפה אחר תענוגות במקום לגעת ברגש ולחוות אותו. יש להיזהר מחוסר יכולת לחיות בשגרה ומתינות, ולא לתת לחיפוש אחר ריגושים לבוא במקום בניית קשר רגשי עמוק.
לא לשמור בבטן ואחר כך להתפוצץ כי זו רעידת אדמה, לא להתחשבן ולנהל פנקסנות אלא להגיב "אונליין" במתינות ורוגע. בעיקר לא לייצר דרמות, כי מערכות יחסים אדומות מלאות בהן, ולזהות איך הדרמה נבנית כדי להימנע ממנה.

זוגיות ירוקה
מי שנמצאת בזוגיות ירוקה חווה מערכת יחסים פתוחה ומאפשרת, ישרה וכנה, מצמיחה ומלמדת. מערכת יחסים השומרת על המרחב האישי ובגובה עיניים. חברות לאורך שנים ונאמנות. מערכת יחסים המאפשרת נשימה עמוקה, ושווה לכל מי שנמצא במערכת יחסים זו.
הצל בזוגיות ירוקה –
יש להיזהר מפתיחות יתר שתוביל לאיבוד המרחב האישי ואמירת שקרים כדרך מניפולטיבית להישארות במערכת היחסים (זוגית או חברית) צמצום מערכת היחסים ע"י הבעת חוסר אמון ללא בדיקה, הכנסת מרירות וצרות עין, תלות וחוסר עצמאות שיובילו לקושי בקבלת החלטות.

זוגיות סגולה
מי שנמצאת בזוגיות סגולה חווה מערכת מכילה, שיש בה הרבה עניין והיא מאתגרת שכלית ורגשית. מערכת יחסים סגולה עמידה לשינויים כי יש בה תקשורת זורמת ומדויקת, בדיקת צרכים תמיד והקשבה להם. היא מערכת יחסים עדינה ורגישה אך איתנה ועוצמתית. יש בה ראייה לטווח הרחוק ותכנון.
הצל בזוגיות סגולה –
יש להיזהר מבריחה במקום להישאר מקורקעים ולקחת אחריות, כשיש אכזבה היא עמוקה מאוד עד לתחושת אובדן ולכן צריך להיות עדינים ורגישים למי שנמצא שם.

זוגיות צהובה
מי שנמצא במערכת יחסים צהובה יחווה שמחה מתפרצת, ספונטאניות, הרפתקנות, חגיגה של החיים, צחוק והנאה, יכולת לזרום עם האירועים מתוך קלילות ולא לייצר דרמות. במערכת יחסים צהובה יש אכפתיות גדולה האחד לשני וזהות עצמית שנשמרת ולא הולכת לאיבוד במערכת היחסים. יש המון בטחון במערכת יחסים צהובה והתנהלות חכמה ונלמדת.
הצל בזוגיות צהובה –
צריך לזכור שלפעמים החגיגה נגמרת, החיים הם לא שמחה ופאן, לכן יש להיזהר ממלחמות אגו כוחנות וצדקנות, להשתמש בחכמה ולא ב"אני צודק". להיות ערניים לחוסר אחריות ודחיינות "כי יש זמן ועכשיו חוגגים. יש להיזהר שלא החגיגה היא מערכת היחסים אלא יש שם עוד תכנים

הכתבה באדיבות הדס יוספוביץ, מאבחנת ומטפלת באורה סומא. אימון אישי ועסקי. חיים בצבע מלא

קליק לאתר של הדס
קליק לעמוד הפייסבוק של הדס

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

16 תגובות

    1. דנה יש לנו את צבע הבסיס שלנו ובמהלך השנים אנחנו נפתחים לצבעים נוספים. הצבעים משתנים בהתאם למערכות היחסים שלנן,
      ככל שניפתח לצבעים נוספים נוכל לשכלל את מערכות היחסים שלנו, והן יהיו איכותיות יותר

  1. אני אוהבת את הרעיון של הצבעים ואיך שהם מגדירים אותנו. לא ידעתי שאפשר לשנות ולתקן איתם. אשמח לקרוא עוד בנושא. כתוב יפה קצר ומעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות