רדו ממני! יש לי רק ילד אחד וזה ממש בסדר

יש משהו מאוד אופטימי בצמד המילים 'בן בכור'. מאוד אופטימי. כי הרי בן בכור זה אומר המשך לבאות. זה אומר שהוא רק הראשון ויבואו אחריו. זה אומר שהוא הכוח הפותח. ההתחלה. שאחריו יגיעו עוד כוחות. שעם הזמן הוא יהיה הותיק והם הצעירים.
יש משהו מאוד לא אופטימי בלקלוט שאולי הצמד 'בן בכור' לא מתאים אצלכם ואולי צריך להתחיל לשנות את זה ל 'בן יחיד'. פשוט בן יחיד. נקודה. בלי פסיק.
ואני יודעת שאני רק בת 36. ואני יודעת שאנחנו כאילו רק בתחילת הדרך. ואני יודעת שהעולם השתנה וזה לא כמו פעם שהביאו ילדים מוקדם. כן, שמעתי כבר הכל. אני יודעת שאני נחשבת צעירה. שהכל עוד יכול להשתנות. שאולי זה יותר טוב הפרש גדול בין הילדים.
ועדיין, אני כבר בת 36. לא רק. עברתי כבר אי אילו עניינים ודברים.

אני מרגישה את זה.
הוא הבן היחיד שלי.

כשהוא רק נולד, בעודו פיצפון ורך, אמרתי לחברה שהודיעה לי שהיא מתחתנת שאני מאמינה שבחתונה שלה, שתוכננה אז ל 8 חוד' קדימה, אני כבר אהיה בהריון שני. הרי לא כדאי לחכות יותר מדי אחרי הצלחה בטיפולי פוריות. צריך לנצל את ההזדמנות. לנצל את המומנטום. לתקתק 2 ילדים בבת אחת כדי שיהיה פשוט יותר בעתיד.
אז בחתונה שלה לא הייתי בהריון. לא. וגם לא אחרי שנה. וגם לא אחרי שנתיים. ושלוש.

 

כשסבתא שלי הייתה בימיה האחרונים, עם כאבים איומים ומצוקה גדולה, היא אמרה לי "עכשיו תביאי לי בת". ואני הסתכלתי עליה בחיוך ועניתי "בטח, הא.." ככה. פשוט. בלי מחשבה מיוחדת.
עכשיו תביאי לי בת. היא אמרה לי. ואחרי יומיים היא נפטרה.
ואז חשבתי שזה הזמן. שאולי זה סימן. אני חייבת להגביר הילוך, להיכנס לטיפולים ברצינות, להיות מכוונת מטרה ולהביא ילד שני. בתקווה שזו תהיה בת. כדי שסבתא תסתכל עליי מלמעלה, תשלח לי נשיקה ותהיה מרוצה.
אבל זה לא קרה. הזמן עבר ועבר ועבר. והמשיך לעבור. וזה לא קרה.
ועכשיו הוא בן 5 פלוס, הגור אוצר המהמם שלי. הוא בן 5 פלוס וזה משתנה. לפעמים אני מסתכלת עליו ואני מאושרת שהוא בן יחיד. מקבל את כל תשומת הלב המגיעה לו, לא צריך להתחרות על האהבה לה הוא ראוי, לא צריך להתחלק בצעצועים ובמתנות, חי כמו מלך. אבל לפעמים אני מסתכלת עליו והלב שלי מתכווץ. מתכווץ מהמחשבות על כל הפעמים שראינו ילד/ה מהגן ברחוב והוא שאל אותי בלחישה "זה שלידו זה אח שלו הגדול?" או "זאת שהוא נותן לה יד, זאת אחותו?". מתכווץ מהמחשבות על כל הפעמים שהוא יילך לחברים שיש להם 2 או 3 או 6 אחים. מתכווץ מהמחשבות על כך הפעמים שהוא ירצה חברה בת גילו בבית, מישהו לשחק איתו מחבואים, למשוך לו בשיער, לנעול אותו באמבטיה, להרביץ לו, לעצבן אותו, לריב איתו על הזמן בשירותים. ולא יהיה לו אחד כזה.

אבל אני מרגישה את זה.
הוא הבן היחיד שלי.

אבל היי, בוא'נה, לפחות תהיה לי זכות מלאה לא לחתום לו על שירות קרבי, כשיגיע הזמן! וגם זה סוג של יתרון.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

90 תגובות

 1. כיום ממרום גילי 42, אחרי שהבן הבכור שלי התגייס והקטן היה בן 12. פתאום הבית נעשה שקט ומשעמם.
  אז כן, מתחיל להתעורר החשק והרצון. ונכון שזה קשה יותר, כי כבר לא צעירים… אבל, הפעם לא ויתרתי על החלום שלי לבת, ולמרות גילי החלטתי שלפני שהזמן שלי יעבור, להביא לפחות בת זקונים.
  אז גם שניים זה לא מספיק. שלושה זה כבר משפחה ♥.
  והיא פשוט נסיכת הבית. וזה כיף ואושר ענק.
  ילד אחד לדעתי זה לא טוב כי, הכל סובב סביבו והוא פשוט גדל לבד. חשוב שיידע לחלוק עם אחרים.
  כמובן שכל אדם זה לשיקולו האישי בלבד, כי בסופו של דבר, את היא זו שצריכה לעבור את הטיפולים הקשים, ואת זו שצריכה לגדל – כלכליים.
  בכל אופן בכל מה שחליטי שיהיה לך בהצלחה.

   1. צודקת מסכימה איתך
    גם אני באותו מצב לא מבחירה
    אולי כשיגדל יבין שעשינו מה שיכולנו להביא עוד אחד/ת

  1. איזה חוסר רגישות זה לכתוב ךמישהי אחרת שילד יחיד זה לא טוב, לזרוק את הסטריאוטיפים על זה, בלי להתחשב בכך שהיא כץבה שהחא לא מצליחה להכנס להריון נוסף.

   חמלה? אמפתיה? טקט? שמעת עליהם פעם?

  2. שמחה בשבילך שהשגת את מבוקשך.
   אבל בשביל מי שטרם השיגה ובשוק מתגובתך הבלתי רגישה בעליל:
   רוב הילדים מבקשים עוד אח או אחות, בגלל פנטזיה שלהם של איך הדברים יראו כרגע, לא בגלל העתיד. הרבה פעמים מדובר בפנטזיה שלא קשורה למציאות, כי לא מדובר בהכרח ב"יצירה" שלהם וגם לא ב"חבר נפש" שלהם.
   אני רואה להאיר מעט את העיניים לתפיסות שונות משלך.
   חנוך לוין במחזה "ההולכים בחושך", העמיד קבוצת אנשים המציינים כל אחד את המשפט : "אני, אם היה לי זה וזה – כבר מזמן הייתי ככה וככה", מבלי שאף אחד מהם מפרט מהו "זה וזה" עבורו ומהו "ככה וככה" עבורו. אם את בריאה וילדך בריא, יש ביכולתך להבין שהחמצה היא תחושה שנובעת מהאמונות שלך שצריך להיות לך ולבנך X או Y כדי שתהיו שלמים.
   לי יש בן יחיד מבחירה, כי מלכתחילה לא היה ברור לי האם בכלל אני רוצה ילד. נשמע מוזר, אבל אמיתי. אני שמחה מאד על החלטתי ללדת, אך במשך תקופה לא קצרה "מצאתי" משהו אחר לדאוג לגביו: "למה אני לא ממשיכה לעסוק במה שבניתי עצמי אליו מקצועית?". זה עבר לי, למדתי "לשחרר".
   אינני מנסה לשכנע אותך בהיגיון, כי רגש של אם חזק מכל היגיון !
   לכן לרגע איננני מזלזלת ברגשותיך, אני מבינה אותם היטב. חוויתי רגשות אלו אצל אחותי. היא, שהחלום שלה ושל בעלה היה "4 ילדים" -עם ילדה אחת היום. היא מתכווצת כולה כשהבת שואלת "תעשי לי אח או אחות?".
   אני, כשאני נשאלתי זאת ע"י בני, אמרתי לו שזה רצוני ומניתי לו יתרונות וחסרונות של כל דבר. עזר גם שבעלי בן יחיד לא מבחירת הוריו, שהוא עצמו דווקא מרוצה מכך.
   הבן שלי עם עוד 2 ילדים יחידים בכיתה, כך שהיום זה כבר לא הזוי כל כך כמו בדור שלנו. יש לנו גם תאומים לאם חד הורית מטיפולי פוריות ואנחנו לא גרים בתל אביב…
   הוא גם מקבל פרופורציות מחברתו לכיתה, שהיא תאומה כתוצאה מטיפולי פוריות ולה עוד שתי אחיות תאומות מטיפול נוסף. נשמע כמו אושר גדול, אבל היא כרגע מתלוננת… צרות של "עשירים".

 2. גם אני כבת יחידה מלאת אהבה וחיבוקים. זאת שכל החיים סביבה והחברות רק מקיפות אותה. לא הרגשתי לעולם מלאה כי היה חסר לי את השותפות עם אחים\יות. ניסתי להתחלק עם מישו. קינאתי במשפחות המלאות והרב גווני שבהם. ילדים מכל סוגי היבשת ומכל גווני הקשת. והיום כשאני נשואה ואמא ל3 מתוקים אני עדין רצה במטרה להביא עוד. לפצות אותי על העבר.כי גם ביתי הקטנה שחוזרת מידי יום מהגן ושאלה תמימה בפיה: "מתי כבר אחזור הביתה ויפתיעו אותי במתנה על הולדת אח\ות חדש-ה למשפחה. כי אין כמו משפחה. זה בית ספר לכל החיים!!!!!! ומי שיכולה מצעידה לה. ומי שמתנסה שתדע כי אלוקים מנסה רק את אלה שיכולים! "כי את אשר יאהב ה' יוכיח"!

 3. אם כל זוג יוליד בן אחד, העולם יקטן בחצי… אל תחשבו רק על עצמכם! הנה עוד משהו טוב שאפשר לעשות לעולם…

 4. אני בת יחידה, שלא מבחירת הוריי אלא מכוח הנסיבות.
  נתנו לי הכל ומכל הלב, אבל…
  תמיד היה חסר לי עוד מישהו/י. כבת יחידה הבטחתי לעצמי שלא אעשה זאת לילד שלי
  ואכן אני בת 38 + ויש לי 2 בנות (4 ו -1) ועכשיו אני יודעת שיש להן אחת את השניה ברגעים קשים שרק משפחה יכולה להיות שם/ להבין/ לקבל.
  זהו חוסר שלא ניתן להשלים. כל החיים אני בתחושה של "אך הייתי רוצה אח או אחות".
  גם לי היה מספיק ילד אחד, אבל לילדה שלי עכשיו יש אהבה קטנה והם מתנשקות כל בוקר ומתחבקות אחרי הגן.
  אושר גדול !!!
  אני אומרת, שאם זה מתאפשר ובר ביצוע שווה לחשוב בשנית.

 5. לי יש בן יחיד שחגג 16 החודש. גם אני חייתי בתסכולים "רק ילד אחד ?" הבן שלי מלך בבית, איננו עריץ ושתלטן בכלל, יש בינינו יחסי חברות, עזרה נתינה הוא נותן כבוד גדול ואיננו מאכזב. לא יכולתי לבקש טוב ממנו. במקום לבכות את האין תיהיה מאושרת מהיש, והיש הזה המון.

 6. אני בת יחידה להורי.גם אימי ילדה אותי בגיל מאוחר יחסית כשהיתה בת 38, ולא הצליחה ללדת יותר לצערי הרב. מעבר לקטעים האנוכיים שההורים רק שלי והרכוש שלי ותשומת הלב והאהבה רק שלי, יותר נכון לגדול במשפחה של מספר ילדים כי שם זה בית הספר הראשון של החיים. ההתמודדות מול האחים מקנה את הכלים הראשונים להתמודדות בחיי החברה ובחיי החוץ בכלל. כל חיי קינאתי במשפחות גדולות וגם היום כשיש לי משפחה משלי , המשפחה הגרעינית שלי חסרה לי מאד כי הורי נפטרו ונותרתי לבד. אני לא בודדה חלילה אבל אח או אחות היו משמחים אותי מאד. אני מאד נעצבת לראות אחים שמתקוטטים ורבים ביניהם במקום להעזר ולשמוח האחד בשני. להיות בן או בת יחידה , זהו תיק כבד שכל אחד מאיתנו סוחב , מוטלת עלינו אחריות כבדה לעמוד בציפיות בכל המובנים ובמיוחד כשההורים מזדקנים. אז אם אפשר ולא כרוך במאמצים פיזיים ונפשיים כואבים מאד, עשו מאמץ ותתנו לילד היחיד שלכם את המתנה הנפלאה ביותר תנו לו אח או אחות וגם לכם יהיה יותר קל , אני יודעת שלכל מי שיש בן יחיד יש גם דאגות וחרדות שאין להורה של ארבעה ילדים וכן אנחנו היחידים חשים בזאת . זה מצב של תלות סמויה האחד בשני,צינור הנשימה היחיד וזה מצב לא בריא בכלל.

 7. היי לך, אני גם בת 36. אני בעצמי בת יחידה. כל החיים סבלתי מזה, מה , את בת יחידה, אז כמה אחים יש לך? אני אחת!! אחת!!! אין אחים ואין אחיות. זה ממש לא נעים להיות לבד. שום הטבות חומריות לא ממלאות את החסר. להיות לבד. עד היום אנשים מבקשים ממני הסבר למה אני לבד. למה אני צריכה לספר לכולם את הבעיות האינטימיות של ההורים שלי???? אני רואה את כל חבריי מסביב, אלו שיש להם אח אחד, או שניים, או ארבעה, איזה כיף להם! חברים הם לא תחליף למשפחה. אני מאחלת לך שתהיי שלמה תמיד עם הבחירה שלך (ואגב, אחים זה לא רזרווה, שאפשר לשלוח אחד לקרבי כי לא נורא, יש לי עוד כמה בבית)

 8. בתור אם לבת יחידה (כרגע) שהגיעה לעולם בטיפולים וכנראה שתצטרך שוב לעבור את כל הסאגה מחדש, אני לא מבינה למה לא להביא עוד אח? כלומר, אם את לא יכולה פיזית להביא עוד אח/ות, למה לא לאמץ? לא מדברת על מידת הקרבה, כי הרי ברור שזאת הקרבה, אבל למה להשאיר אותו לבד בעולם ללא אח או אחות? למה להפיל עליו את כל הנטל של להיות יחיד ומיוחד, זה נראה לי כל כך מכביד ולא מהנה לילד לגדול שהוא ללא אחים. פשוט לא נתת באמת תשובות או שאלת שאלות. בהצלחה בכל דרך בה תבחרי.

 9. לא כל משפחה היא אותו דבר. בתור בת יחידה גדלתי מאושרת ומוקפת אין-סוף אהבה ותשומת לב, לא חסרה לי חברה ומעולם לא חשתי בודדה. העיקר שאת מרוצה והוא בריא- עם אמא כמוך, החיים שלו יהיו מלאים ומאושרים גם בלי אחים :)

 10. מדהימה ומרגשת.
  יש לי 2 ילדים (10 ו 7) כמו שהצבא שלנו נראה, לא אתן לבני להתגייס, למרות שהוא לא בן יחיד.
  תהיי רגועה מהמשפט האחרון שהרגיז כמה אנשים:)

 11. עצוב שאתן מרגישות ככה, פשוט חשבתי שזה צחוק הגורל, לי יש שני ילדים ואני לפעמים חושבת שעשיתי טעות, הייתי צריכה להשאר עם ילד אחד כי לפעמים אני מרגישה שאני לא מצליחה להעניק לשניהם אותו יחס שמגיע לכל אחד מהם ואותה אהבה שמגיעה לכל אחד מהם, תחשבו שפטעום לא יהיה לכם מספיק זמן או כוח להמשיך לעשות את אותם הדברים שאתם עושים עכשיו עם ילדכם, והוא יצטרך להשלים עם זה, ואתם לא תדעו להתחלק בין שניהם ככה שיהיה מספיק לכולם, וכבר אי אפשר לחזור אחורה..
  באהבה,
  שתצליחו

 12. אביטל היקרה, את פשוט מדהימה!!!
  גם אני אמא לילד אחד.
  אני הבאתי את הילד שלי לבד והיה לי ברור שכשהוא יהיה בן שנתיים אני אביא לו אח או אחות.
  במשך השנים הבנתי שזה כנראה לא יקרה והגוזל כבר בם שבע וחצי וההבנה היא ברורה שאחים כבר לא יהיו לו.
  אני מאושרת מהמשפחה שלנו :) ומודה לאלוהים כל יום על הילד המדהים שלי, אבל לפעמים חושבת היה קורה אילו………
  כתבת כל כך יפה, ריגשת אותי עד דמעות!

  תודה על הכתבה המופלאה הנוגעת והכל כך מרגשת.
  מאחלת לכולנו רק אושר שפע והכי חשוב אין סוף אהבה וסיפוק מהמשפחה הקטנה והאיכותית שלנו :) :)

 13. אביטל יקרה,
  כמה ריגשת אותי. אני בת 38, אחרי 4 IVF.
  מנסה כבר קרוב ל-4 שנים להביא אח לילד המתוק שלי, תכף בן 8.
  והלב כל כך נחמץ אחרי כל טיפול כושל.
  אני מנסה, כל כך מנסה להשאר אופטימית.
  מחזיקה לשתינו אצבעות, חיבוק.
  יפעת.

  1. יפעת, מדוע לא לאמץ? למה הוא חייב להיות גנטית שלך כדי שתהיי מאושרת? כדי שתוכלי לתת חיים? אני פשוט קוראת את מה שרשמת ושואלת את עצמי דרכך, אני חושבת שהמרדף אחרי הילד עלול לעלות לנו בכל כך הרבה כאב ומחלות, ואז חושבת על אופציה של אימוץ והלב נשבר עבור אותם ילדים שלא יזכו לבית חם ואוהב

 14. אביטל שלום,
  בגילך גם אני הייתי אמא לילד אחד, אחרי שיש שנים של ציפיה וטיפולים ובדיכאון.
  לא הייתי מוכנה להשלים נפשית עם כך שיהיה לי רק ילד אחד. ההרגשה שלי היתה שאני צריכה עוד ילדים.
  עשיתי טיפולי IVF וטיפולים אחרים (שלא הצליחו) ואז, משום מה, חיכיתי למחזור (כי רופאה אמרה לי לבוא אליה לתחילת בירור אחרי המחזור הבא) – אבל הוא לא בא כי בגיל 36.5 כבר הייתי בהיריון…
  לאחר הלידה, הייתי מאושרת, אבל הבנתי שאחרי כל מה שעברתי, לא צריך להישמר מפני היריון (כי למה שיבוא אחרי שבע שנים שעשיתי הכל וכלום לא בא?) – ואז – 11 חודש לאחר הולדת בני השני נולד בני השלישי (כשהייתי בגיל 37+).
  אל תתייאשי, ואל תפסיקי לנסות
  בהצלחה
  יעל

 15. מרגשת כתמיד, הכל מהלב בלי מעצורים ועכבות. לא יודעת אם יהיה/ לא יהיה עוד ילד, אני בטוחה שבכוח האהבה שלכם תצליחו להוציא מכל מצב את המיטב. הבן שלך הוא בר מזל שנולד להורים כמוכם; מודעים , רגישים , נותנים. הוא בר מזל. נקודה.
  כיף לקרוא אותך, תודה על השיתוף

 16. גרמת לי לבכות. קשות..
  לא כי הסיפור שלך מרגש את הנשמה, אלא כי זה גם הסיפור שלי.
  ילדתי את בני הבכור בגיל 23, בקלות, אבל אחרי אין סוף ניסיונות וטיפולים, לא נכנסתי שוב להריון.
  וכשהוא היה בן 8, אבא שלו עזב א, vch, כי לא הצלחתי להביא עוד אח או אחות לבן היקר.

  עכשיו הבן שלי כמעט בן 18, והוא כן רוצה לחתום לקרבי למרות שהוא קיבל מודיעין, ולא אמנע ממנו את השירות :)

  1. הי לאה, גם אני אמא לבן-יחיד, העומד לפני גיוסו לצה"ל. עניין החתימה לשירות קרבי בוער אצלינו כרגע. הייתי מעוניינת לשוחח איתך בעניין. איך אפשר ליצור איתך קשר??

 17. גם אני אמא לילדה אחת, אך לא מבחירה. אוהבת אותה עד אינסוף, אך עדיין מחשבות על ילד נוסף לא מרפות ממני, רוצה כל כך להביא לעולם עוד פלא כזה. גם הילדה שואלת כל הזמן, למה אין לה אחים ואחיות. זה עוד יותר צורם. מבחינת הגיל והכל, יד לי עוד זמן, אבל לא רציתי שיהיו בין הילדים פערים כאלה גדולים- בתי כבר כמעט בת 6, והילד השני אפילו לא באופק…

 18. קראתי את הכתבה והיתה לי הרגשה כאילו אני כתבתי אותה. אני בת 36 ואמא לילד מדהים בן 7 .ניסיתי להביא עוד ילד לעולם אך ללא הצלחה , וכשהבנתי שהנסיונות האלו באים על חשבון הבריאות הנפשית והפיזית שלי-ויתרתי והשלמתי עם הויתור הזה. לפי דעתי במצב הזה אסור להיכנס לאובססיות ולהקשיב לשטיפות מוח כאלו או אחרות מצד הסביבה אלא למצוא יתרון בכל מצב ולהסתכל על החצי כוס המלאה. יש המון מדינות מפותחות שבהן ילד אחד זאת נורמה חברתית ואף אחד לא עושה מזה עניין. אנו צריכות לעמוד עם הפנים למערב ולא לאפריקה ולמדינות האחרות של העולם השלישי . אני לא מתכוונת שבכל משפחה חייב להיות רק ילד אחד, אך אם לא מצליח- לא להיכנס לדכאון ולנסות לחפש יתרונות בכל מצב, ותאמינו לי שיש אין ספור יתרונות בילד אחד. ובטח שלא ללכת עם ראש בקיר ולהקריב את הבריאות למען הילודה. אני מאכלת לכל הנשים פוריות תקינה וכמות הילדים הרצויה .

 19. מתחברת מאוד למה שכתבת כי עברתי את זה מנקודת מבט של ילדה. לכולם היו אחים/אחיות ואני הייתי לבד. ההורים עבדו במשמרות, או אבא או אמא בבית, או שבכלל הייתי אצל הסבא והסבתא, ואין עם מי לשחק או לריב. עד גיל ההתבגרות זה היה מאוד בודד. למדתי לשחק עם עצמי, המצאתי משחקים, כי גם הרבה חברות/חברים לא היו לי. כל פעם הבאתי לבית בעלי חיים עזובים, כלבים, חתולים, אפילו ציפורים, כדי שלא יהיה לי בודד.

  בגיל ההתבגרות התעסקתי כבר יותר בעצמי, בנים, חברות, לימודים, ושכחתי כבר את זה שאין לי אח או אחות.

  זה צץ שוב כשלחברות שלי נולדו אחיינים/אחיניות, ואז הבנתי שלעולם לא יהיה לי אחיין או אחיינית. אז החלטתי שאני רוצה יותר מילד אחד, זה בטוח, כדי שלא ירגיש כמוני, לבד.

  אח"כ אמא שלי סיפרה לי שהיא כן יכלה להביא לעולם עוד ילד, אבל היא לא רצתה כי היה לה קשה לגדל יותר מילד אחד ועוד כל מיני שיקולים אחרים.

  זה לא שאת לא ניסית להביא עוד ילד, זה לא שלא רצית להעניק לבן שלך אח או אחות. ניסית וזה אומר הכל. זה אומר כמה שאת אוהבת אותו וכמה שאת מוכנה לתת הכל כדי שיהיה לו טוב בחיים. וזה אומר הכל, והוא מרגיש ויודע את זה. אל תאבדי תקווה, גיל 36 זה לא מאוחר בכלל (מנסיוני האישי), ואם זה צריך לקרות לך זה יקרה.

  נשיקות לילד החמוד.

 20. אין ספק שלהיות ילד יחיד זה כיף ואני מודה כל יום להורים שלי שלא רצו להיבא עוד ילדים ועשו בשכל.
  אגב, המשפט המסכם מעורר בי דחייה וגועל חזקים.. אל תדברי שטויות..

 21. גם אני אמא לילד יחיד, וכמו שכולן אומרות יחיד ומיוחד אבל לא, זה לא מבחירה הלוואי והיה לו אח/אחות הילד שלי כבר גדול וכמעט חייל והדאגה רק גוברת. מה יהיה כשילך לצבא..כשיתחתן.. כשאנחנו ההורים כבר לא נהיה כאן.. אז נכון הוא לא מכיר שום מצב אחר והוא לא היה צריך לחלוק צעצועים או את אהבתינו. אבל גם לא היה לו את מי לשתף כמו שאני שיתפתי את אחיותי במצבים שונים. אני מאחלת לו ולכל הבנים היחידים שיהיו להם המון חברים שיהיו כמו משפחה.

 22. רק מי שיכול לראות את הבלתי נראה , מסוגל לעשות את הבלתי אפשרי…
  אמונה בקדוש ברוך הוא, אמונה בעצמך וסבלנות.
  דמיון מודרך, רצון עז, מחשבות חיוביות . מגיע לבן היחיד המקסים שלך אח או אחות לחלוק איתם חוויות , משפחתיות, שבתות מופלאות חגים ושמחות. זכרי את צוואת הסבתא שלך "עכשו תביאי בת"
  לא לוותר לעצמך, תתמקדי ותראי את הבלתי נראה ! את יכולה לעשות את הבלתי אפשרי ! אני הייתי שם ועכשו מתחילה סיבוב שני .
  מחר יום חדש! תובנות חדשות! החלטות חדשות!

 23. את מקסימה, קראתי והתרגשתי מאד.אני מבינה אותך כל כך.
  אני בת 43 עם ילד בן 3 (אחרי הריון בסיכון גבוה)
  אני מאד מאד רוצה ומתפללת שאזכה לעוד ילד אך מפחדת מאד כי זה הריון בסיכון גבוה
  אחרי רעלת הריון ומצב לא פשוט.
  עיזרי כוחות והמשיכי לנסות, שווה את הכל.
  גם אני אעשה ב"ה כל מה שאוכל כדי שלבן שלי יהיה אח / אחות.
  הקב"ה יעזור לנו, אני בטוחה.

  איתך
  נעמה

 24. זכיתי יחסית בגיל מבוגר ללדת את בני הנסיך ! החלום שלי זה להביא לעולם עוד ילד\ה כדי שהוא לא ישאר לבד אבל כנראה שזה ישאר רק בגדר חלום !

 25. אני מקווה שאני מבין אותך, אבל נראה לי לא נכון לעשות מבעיה אידיאולוגיה.
  אפשר לומר שאת מצדיקה עליך את הדין, ומבינה שיהיה לך ילד יחיד. ואת מנסה לעשות לו את הכי טוב שאת יכולה. זה מצוין. לא צריך לשקוע בדיכאון. אבל גם לא צריך לעשות אידיאולוגיה מזה.
  אני מקווה שלא פגעתי.

 26. אני נכנסתי לתוך מערכת יחסים עם 2 ילדים גדולים של בן הזוג מנישואין קודמים, שאני מגדלת אותם כבר 7 שנים. נולד לנו ילד משותף. אני אוהבת את הגדולים מאוד. הם שלי. יש לי זכות עליהם כי אני השפעתי על העיצוב שלהם יותר מהאמא הביולוגית שלהם, שהם בקשר איתה, אבל לא מתפקדת כהורה שלהם.
  ועדיין הביולוגי שלי הוא אהבת חיי. הוא הדבר היקר לי והמיוחד לי ושלי שלי שלי. נכון, תמיד יש חרדה נוראית שמשהו יקרה לו. אבל אני מדחיקה. אני לא רוצה עוד אחד, כי אני רוצה לאהוב אותו עד אין קץ ורק אותו. וכן, גם לי תהיה הזכות לא לחתום לו ללכת לקרבי.
  אני לא מאמינה בשיטת הכמות. אני מאמינה בשיטת האיכות. אנחנו לא חייבים 2 או 3 כי זה מה שהחברה קובעת. מספיק שיהיה את הדבר האחד הזה, הנפלא הזה, הקסם האינסופי הזה של תודעה שגדלה ומתפתחת ואת עדה לכל פיפס קטן ולכל הארה קטנה בחשיבה, בתובנה, ברגישות. ילד זה עולם ומלואו. ועולם ומלואו מספיק אחד.

  1. אם האחד שלך כל כך מופלא, תאמיני לי – השני מופלא לא פחות.

   האחים שלי (שישה) הם אחת המתנות הכי גדולות שהורי העניקו לי ,

   בילדותנו רבנו כהוגן אבל גם למדנו להתחלק, להבין את השני, להבליג על הידיים ולשמור על הפה והיידים. וכיום – החברים הכי טובים. לשתף ולהתייעץ. גם בשביל הילדים שלנו פגישה עם בני הדודים זו חגיגה אמיתית

 27. הבכורה שלי הגיעה בגיל 37 ( פוריות לא הייתה הבעיה ) ולקח לי הרבה זמן לאזור אומץ לשני , הוא הגיע בגיל 43 בדיוק בגלל אותן תחושות שלך אבל כל התהליך לווה בהרבה התלבטות ( וגם פחד בכל זאת 43 !! ) , כן כמובן הילד פשוט מתנה :) מין נס קטן של קיום מושלם , לעומת זאת האחות הגדולה ממש לא שותפה לדעה … אחרי כל הבקשות לאח או אחות, שנתיים אחרי עדיין מתקשה להשלים עם אובדן הבלעדיות על אמא שלה וכל העולם , איפה הפואנטה ? לא הייתי מוותרת על הנסיך החדש , אבל גם הכל היה נהדר לפני … ובכל זאת אם ידחקו אותי לתת דעה לכאן או לכאן , רק אם זה לא כרוך בפגיעה בגוף ( טיפולים וכו' ) כדאי ומומלץ !!

  1. מזדהה עם כל מה שרשמת בת 33 עם בן יחיד ומיוחד בן 3 וטוב לנו ככה.
   אנחנו לא רוצים עוד ילדים מצויין לנו ככה אבא אמא ילד וחתול.

 28. ואני שואלת, האם זה נורא כל כך להיות בן יחיד. אני קצת יותר מבוגרת ממך. הקטנה שלי בת שנה וחצי, מתה עליה, היא עושה אותי מאושרת, ואני כל הזמצן בהתלבטות, כן או לא…. עוד אחת או אחד או לא. המון פחדים, המון שאלות, ואף לא תשובה אחת. בהצלחה!

 29. אימי היא בת יחידה. הרגשתי דרכה את כאבה שאין לה עם מי לשתף ולהשתתף ביחוד כשסבי נפטר. אך החיים הינם כה אדפטיבים: בן דודה קרוב אליה כמו אח, יש לה חברות מילדות שהן בגדר משפחה מורחבת. תמיד יש משהו שימלא את החסר. כאשר בני היה בן 6 נולדו אחיותיו התאומות. עד אז הוא היה בן יחיד. אני זוכרת את האבל שחשתי שלא אוכל להיות רק אמא שלו. שכרגע החיים שלי מוקדשים לטיפול האינטנסיבי הזה בתינוקות ושאצטרך עזרה עם הבכור, מישהו שיהיה רק איתו. אלו הן רגשות מעורבים של שמחה ועצב שקשה להסביר על הדף. החיים הם לא שחור ולבן אלא תערובת. וכמובן לזכור את המובן מאילו, שזכית.
  זכית בילד אחד. שיזכה לבריאות ושתזכי לנחת. מחבקת, גלית.

  1. הי גלית, אני מאוד מזדהה עם מה שכתבת…כשהבת שלי נולדה בני הבכור היה בן 6. אז נכון שיש לו אחות וזה כיף אבל, יש לי קושי גדול עם העובדה שמשהו אבד בבלעדיות שהייתה ביני לבינו. אני הייתי רוצה לפעמים לחזור לבועה הנחמדה שהייתה לנו כשהוא היה היחיד…למרות שאני מוטרפת מאהבה לקטנה שלי, אם הייתי יודעת שארגיש כך הייתי חושבת פעמיים אם להביא ילד. יש לי רגשות אשמה כל יום גם לאחר שנתיים! אני יודעת שהוא נפגע מכך להיתרונות הברורים שיש לאח או אחות. אני כבר מרגישה שרוב הטיפול הוא בקטנה והוא אפושהוא נדחק למרות שאני משתדלת הכי שאפשר….

 30. ריגשת אותי.. פשוט מדהים… יש לי ילדה בת 4, הריון ספונטני, תקין…. ואחריה עובר ללא דופק…. ומאז אני מסתובבת עם אותן מחשבות בראש…. ומה אם לא אצליח להביא לה עוד אחים??? כבר בת 34… ולא רק…

 31. יקירתי כתבה מהממת .
  אני אומנם עדיין לא אמא ואפילו לא בזוגיות , אבל משהו בכתבה שלך גרם לי להסתכל לעצמי במראה ולהגיד :
  אולי הגיע הזמן להקפיא ביציות ?
  נתת לי חומר למחשבה …
  מי ייתן והכתבה הבאה שלך תהיה – בן בכור עם אחות קטנה :-)

 32. אני ילדתי את הילד הבכור היחידי שלי בגיל 24. כל פעם שמתפעלים שיש לי ילד כל כך גדול ושואלים – ויש לך רק אחד? אני עונה, אחד יחיד ומיוחד.

  1. כאמא לבן יחיד העומד לפני גיוס, אשמח להחליף איתך תובנות. איך אפשר ליצור איתך קשר?? מנסה להקים פורום אמהות בעניין חתימה/אי חתימה לקרבי של בנים יחידים, תוך העלאת כל הקונפליקטים והמורכבויות בעניין.

 33. וואו אביטל, ללכת שבי אחריך… בכתיבה שלך אין מה לחפש לקרוא בין השורות, הכל גלוי, ישיר מהבטן.
  וכל תמונה בינגו וללא קשר עם את הכותבת או אמא של אחרת. פשוט נפלאה

 34. מחר 17 שנה בדיוק, יום הולדת, וזה לא פשוט , וזה לא הולך להיות יותר קל, ואולי גם לא יותר קשה, צריך לקבל את מצב השלישיה כמצב, ויכול היה להיות אחרת להישאר רק זוג ולא מבחירה, כל חלון שיפתח יפתיע עם צבעוניות וקרן אור של בן יחיד, לרצות לראות את אור היחיד, זו נהרת אור, תאמיני לי, ואני אומרת את זה לא מהמקום הקל ולא מהמקום המשלים, ולי על כל פנים אין כבר דרך אחרת וניסיתי הרבה, ולמדתי , למדתי לראות את נהרת האור על הכל, ועם ההתבגרות באות השאלות והחפירה, והמילים , המילים שהופכות למשפטים בלתי נגמרים, לחשיפה וצריבה של האור עד כמה שרציתי , עד כמה שניסיתי, עד כמה שנחנק הקול והכל בגרון, וגם אז לא הכל מובן, אבל לפחות נאמר, ומצב הבן היחיד מתבהר, לא מתקבל כל כך , ועם השנים הכל נהיר יותר, וההבנות ברורות יותר, והחיים פחות צורבים את העור הנראה והלא והאור מצטרף לשלישיה , בהצלחה.

 35. כמו תמיד, מרגשת עד צמרמורת! ולמרות מה שכתבת, אני אופטימית לגבייך. חיבוק גדול!

 36. תני לזמן לעשות את שלו.. הלוואי שתתבדי וכן יהיה לו אח/ות בשנים הקרובות. וחוץ מזה,אם יש בעיות פוריות.. מה לגבי אימוץ??

 37. מכירה את ההרגשה. אנחנו שם. ילדה אחת בת 8 והשלמה עם העניין שזו המשפחה שלנו. שלישייה. לא יכולה להגיד לך שזה פשוט עם הזמן או שזה נעשה קל יותר עם השנים, כי לא ממש. נורא התחברתי למה שכתבת על חברים ברחוב ועל בתים של חברים.. העיקר אל תתייחסי לכל הנשמות הטובות שיפמפמו לך "זה לא טוב. זה לא נכון. זה לא בריא. זה יקשה מאוד על הילד.." אל תתייחסי. כולם יודעים לשפוט מבחוץ כשהם לא נמצאים באותה סיטואציה..

  1. גם אני באותו מצב. יש לי ילדה אחת בת 4.
   זה מאוד עוזר לקרוא שיש עוד אנשים שחיים ככה . ושטוב להם.
   לא שיש משהו לא בסדר אבל כל ה"נשמות הטובות" מסביב לא עוזרות.

 38. הנבואה ניתנה רק לטיפשים. אל תנסי להיות טיפשה בכוח ואל תסגרי את הדלתות בשלב כזה מוקדם של החיים

 39. אבל למה? למה? למה את סוגרת את האופציות ומודיעה דבר כזה כבר מעכשיו?!?!

 40. אני מצטערת אבל את רק רקקקקקק בת 36. אל תתנבאי. תעשי הכל כדי לעשות עוד אחד או שניים

  1. גברת שרהבני.למה את חושבת שהיא צריכה "לעשות הכל" כדי להביא עןד ילד או 2.כי ככה חינכו אותך? שפחות מ 3 ילדים לא השלמת את חובותייך לחברה? מי החליט ש3 ילדים זה האידיאל? אני אמא לבת אחת מבחירה ואני חשה שאני צריכה להתנצל בפני כל שטופי המוחות על הפשע שביצעתי נגד האנושות בהחלטה שלי להביא רק ילד אחד לעולם.הרי אין לי בעיות פוריות ואני עוד יכולה ללדת ..אז למה? לא חבל? לא..זה לא חבל כי זו ההחלטה שלי לא ללכת עם העדר.

   1. לא ללכת עם העדר?? את בעצמך נראת לי קצת ככבשה משונה, שחושבת רק על רצונותיה שלה, ולא, זו לא זכותך המלאה להפסיק להביא ילדים לעולם, את מונעת מהילדה שלך אחים ואחיות, שזהו חלק חשוב מאוד וקריטי בחיים של כל אחד מאיתנו.

    1. מונעת ממנה???
     היא לא מונעת שום כלום היא הסיבה שהילדה הזו קיימת בכלל….
     אולי אתה תמנע מהילדים שלך את הזכות להחליט לעצמם אם הם רוצים ילדים או שהם חייבים להביא כי ככה צריך.
     מורידה את הכובע בפני אלה שלא מביאים ילדים למרות הלחץ החברתי ההזוי! ממש חולני שכל אחד יתעסק בשלו. ויעשה מה שטוב רק לו ולא לאף אחד אחר.
     ותתפלא יוגב – אין שום דבר רע בלחשוב על רצונותיה שלה…..

   2. נראה שגם היא לא חושבת שהיא צריכה להביא עוד ילדים לעולם.
    מצד שני – נראה שהיא רוצה…

    אז את לא צריכה להתנצל – זו בחירה שלך לגדל בת יחידה.
    אבל לא צריך להעביר עליה ביקורת על כך שהיא הייתה רוצה לבחור אחרת.

 41. אולי אין לי זכות להגיב כי כן מודה אני אמא ל2 בדרך ל3 …..
  אבל תכלס ריגשתי אותי עד דמעות ואני בת יחידה ויכולה לומר שאומנם זה הפריע לי פעם אבל היום זה הכי כיף לי בעולם ההורים שלי הם רק שלי כל מה ששלהם הוא רק שלי (חחח)
  אז בכל מקרה אם תירצי וזה יתגשם מאחלת לך בהצלחה אבל גם אם לא בסוף נראה לי שזה יהיה לו כיף :-)

 42. איך אורן אומר? "אחד אבל איכותי". ועד ששחר יהיה בן 18 בכלל לא יהיה צבא וחוץ מזה, אם לשחר בא לפעמים אח או אחות גדולה כדי להבין שזה לא כזה גליק- אני מביאה את הילדים שלי. בכיף. אפשר לסגור על הראשון עד העשירי ביולי?

  1. ריגשת אותי מאוד! הדמעות עולות בעיני וליבי מאחל לך שמשאלתך תתגשם לטובה!
   אין לי ספק שאת אמא נהדרת שנותנת לבנה כל שאת יכולה נפשית ופיסית ולכן הוא יגדל שמח בכל מצב.
   אל תשכחי שהוא לא מכיר סיטואציה אחרת כרגע וזה היתרון מבחינת ההסתכלות עליו.
   וכמי שמכירה כמה נשים שעברו טיפולים – לפעמים זה מגיע ברגע הכי לא צפוי ולא בהכרח בעקבות הטיפול.
   באיחולי אושר ובריאות!

   1. אהבתי את הטור, מרגש ומיוחד.
    מה שקילקל בסוף זאת השורה האחרונה:"אבל היי, בוא'נה, לפחות תהיה לי זכות מלאה לא לחתום לו על שירות קרבי, כשיגיע הזמן! וגם זה סוג של יתרון.".

    זה הרס בסוף.

    1. את צודקת, לי יש בן יחיד, שבוע שעבר נסענו לשכת גיוס ביחד איתו לא קל שהבן מתעקש לשרת ביחידה קרבית,לא פשוט בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות