בואי לגלות את הצבע של ילדך

עברת את צירי הלידה, ואז הגיע הרגע הכל כך מרגש והחד פעמי בו אחזת לראשונה וחיבקת את פרי אהבתך ודמעות של אושר והתרגשות זולגות על הלחיים שלך ושל בן זוגך.
הגעתם הביתה, נכנסתם בצעדים רועדים אל החדר הכל כך יפה ומושקע באהבה ותכנון עד הפרט האחרון שלא יחסר דבר לילדכם והוא ויוכל להתחיל חייו בשפע אהבה וגירוי שכלי, רגשי, וויזואלי.
הזמן עובר ואת שמה לב שהילד הכל כך מקסים לא בדיוק הולך בדרך שאת כל כך רוצה. הא לא מגיב בצורה שאת היית רוצה, הוא מתווכח, הוא נזרק, הוא בוכה וצורח, הוא אומר לא!!!!, הוא מרביץ, דוחף, נושך וכועס. מה קרה לנסיך היפה והעדין שיצא מרחמך?
את קשובה, רגישה לכל מבט ורצון שלו, מכילה ומסבירה והוא בשלו זורק את הצעצועים, לא רוצה לאסוף אותם ומתנגד להחלפת טיטול, מקלחת ומברשת שיער.
לחברה הכי טובה שלך שאת מסע ההריון והלידה עברתן ממש יחד יש ילד עדין, שקט, לא מתנגד, לא כועס, ממושמע, צייתן. בדיוק ההפך מהילד שלך. איך זה יכול להיות? הרי את משקיעה כל כך הרבה אז למה הוא לא רוצה שיעזרו לו בפאזל?
ילדים לשמחתנו הם אנשים קטנים עם אישיות אינדיבידואלית שלא תמיד מתיישבת על המשבצת שאנחנו האמהות רוצות. ילדים רוצים את החופש שלהם לגדול כפי שהם, אותנטיים, כנים, אינם מתביישים לומר מה הם רוצים וצריכים, דברים אותם אנחנו המבוגרים לא כל כך כבר עושים.
ילדים יודעים להראות לנו ב"פנים" כמו שאומרים עד כמה אנחנו התרחקנו מעצמנו וכמה גדול הפער בין מי שאנחנו באמת ובין "דרישות" החברה לאייך אני צריך להיות ואז באמת עולה הדילמה האמיתית כיצד לגדל אותם כדי שישמרו על הזהות האישית שלהם, ועדיין יוכלו לתפקד בחברה ויהיו בעלי כישורי חיים.
האם יש דרך אחת נכונה? ודאי שלא, כמגוון הצבעים כך מגוון סוגי הילדים. אם נבין מהו צבע הבסיס של ילדנו ונצליח להתאים עצמנו אליו נוכל לרתום אותו לשיתוף פעולה ולמינימום עימותים. ככל שנסכים לשנות את השפה בה אנו מתקשרים עם הילד שלנו כך נוכל לקבל שיתוף פעולה גדול ורחב יותר. הילד שלנו יכול לדבר בצבע תקשורת שונה מאיתנו ומרחב הוויכוחים בשל כך הוא אינסופי – למה הוא לא מקשיב, למה הוא מתווכח על כל דבר, למה אי אפשר להגיד לו כלום , למה הוא לא עונה לי, למה הוא עונה לי בחוצפה??
לכל התנהגות כזו יש צבע, יכולים להיות במשפחה אחת בת 4 נפשות 4 צבעים שונים ואם לא נכיר אותם יכול להיווצר בלאגן אחד גדול.

כדי להתחיל ולעשות קצת סדר בבית ולייצר הרמוניה אני אפרט כאן מספר סוגי ילדים ומאפייני הצבע שלהם.

ילד כחול : ילד כחול זקוק למסגרת מאוד מובנה, סדר וארגון שמתחיל בחדר בו הוא חי ועובר לבגדיו, צעצועיו וכל מרחבי המחיה בבית. ילד כחול זקוק לשפה מאוד ברורה ומדויקת שמסבירה לו בדיוק מה עליו לעשות ומתי. ילד כחול לא ירצה ללבוש בגדים בצבעים עזים או מקושקשים זה מכניס בו אי שקט. ילד כחול זקוק לסדר יום בו הוא יודע מתי הוא אוכל, מתקלח, משחק עם חברים, והולך לישון. כדי שילד כחול יהיה במיטבו יש לייצר עבורו את המסגרת גם אם כהורים אתם לא ממש אוהבים מסגרות, אתם שונים ממנו וחוסר מסגרת ייצר אצלו התנגדויות, כעס, וחוסר ביטחון. הדבר המשמעותי ביותר שאתם כהורים יכולים להעניק לילד כחול היא יציבות, התמדה ולשוחח ולהכין אותו לשינויים. ילד כחול ימעט לבקש עזרה וידע להעסיק את עצמו שעות לבד. יש לשים לב לחבר אותו לחברת ילדים כדי לפתח אצלו כישורים חברתיים וללמוד לחלוק עם אחרים. הוא מאוד עצמאי ובכל זאת יש לשים לב אליו ולקרב אותו ואפילו ליזום פעילויות משותפות כדי שייקח חלק ויהיה שותף. עודף מגע פיזי כגון חיבוק או נשיקה יביך אותו ויהיה לו לא נעים ולכן חשוב למצוא את המינון הנכון.

ילד אדום : ילד אדום הוא ילד שזקוק לחופש, אתגרים, סקרנות ועניין. הוא משתעמם בקלות ועובר ממשחק למשחק מהר מאוד. נראה כאילו הוא כל הזמן בתנועה ואינו מתעמק בשום דבר אבל זו טעות, הוא זריז ומהיר וממצה דברים במהירות. ילד אדום יחליף משחקים וצעצועים בקצב מסחרר ועד שלא יוציא את כל המשחקים לא יעצור. הוא כל הזמן יחפש אתכם ויבקש אינספור בקשות כדי לוודא שאתם רואים ושומעים אותו. הוא ירצה לבלות זמן רב בחוץ, בגינה, בפארק שעשועים כל דבר שיש בו אתגר ופעילות פיזית. ילד אדום יבקש הרבה מגע, הוא מאוד פיזי ויש לתת לו את זה, זה לא חיפוש אחר תשומת לב. לילד אדום קשה עם מסגרות וזמנים הוא אוהב לעשות את הכל בזמן שלו ובעיקר אחר כך….. עם ילד אדום לא כדאי ללכת ראש בראש כי זה יוציא ממנו פרצי כעס ואם מדברים איתו בדרך כלל הוא מתרצה. יש לשמור על כבודו כי הוא משמעותי אצלו. כדאי לעבוד עם ילד אדום על סדר יום מאורגן כדי שיהיה לו יותר קל במסגרות עתידיות. ככל שתהפכו את המשימות למשחק כך יהיה יותר שיתוף פעולה ממנו וכיוון שהוא לא אוהב שאומרים לו מה לעשות לתת לו תמיד בחירה בין מספר אפשרויות. ילד אדום מושך אש ואהבה כאחד, זהו הקסם שלו וגם מקור ההסתבכויות שלו, יש ללמד אותו מינונים ושלא צריך להתערב בכל דבר.

ילד סגול : ילד סגול הוא ילד עם רגישויות מאוד גדולות, הוא בעל הבנה ותודעה מאוד עמוקה והרבה מכפי גילו. הוא אחראי, משקיע, רציני, מסור וממושמע. ילד סגול זקוק למרחב והתנסויות אישיות כדי להבין את העולם ודרך התקשורת אתו. ילד סגול מאוד מפותח רגשית ולכן ימצא עצמו מגשר ומפשר בין ילדים אחרים. הוא זקוק למסגרת שמגנה עליו מפני חוסר הסדר של העולם אבל בתוכה הוא חייב את החופש שלו ליצור את עולמו שמאוד מגוון ורחב. תחומי העניין שלו רבים והוא ישאל המון שאלות ויקרא בספרים. ילד סגול כדאי לרשום לספרייה שם ימצא שקט ומרחב מוגן. יהיה לו קשה עם הרבה רעש והמולה ויעדיף מספר מצומצם של חברים. ילד סגול זקוק להמון תמיכה כשהוא פוגש עוולות או חוסר צדק, הוא ממש נפגע וכיוון שהוא מאוד רגיש יש ללמד אותו לעבד את האירועים ולא לקחת כל דבר כל כך עמוק ואישי. אין להרים עליו את הקול זה מביך ומבייש אותו ובדרך כלל הסבר הגיוני עושה את העבודה. הוא לא יכנס לעימותים זה מאוד מאיים ומפחיד אותו ויעדיף להתרחק ולוותר. יש לכבד את המרחב הפרטי שלו ולא להתפרץ אליו. הדבר הכי משמעותי שאתם כהורים יכולים לתת לילד סגול זה הקשבה, הכלה וכיבוד הפרטיות שלו. גם אם נראה שהוא קצת מתבודד הוא לא, הוא זקוק לפסקי הזמן בין הפעילויות החברתיות או המשפחתיות ואז הוא יבוא כבר לבד.

ילד ורוד : ילד ורוד הוא ילד רגיש מאוד, קשוב מאוד לסביבה שלו ויחפש לרצות אותה בכל דרך. ילד וורוד יחפש אישור לכל פעולה או אמירה שיעשה ויגיד. הוא לא יעשה שום דבר ללא קבלת רשות ויווצר הרושם שהוא לא עצמאי ותלותי. יש בו נשמה ואישיות עצמאית גדולה אבל הצורך באישורים ימנע ממנו לפרוש כנפיים ולעוף. ילד וורוד נעלב המון ויש לשים לב לא להתלהם לידו ועליו זה יכול להכניס אותו לפחדים ולהגביר את חוסר הביטחון שלו. ילד וורוד יהיה חבר נאמן ומסור לאורך זמן ולא יחפש להחליף חברים מהר. הוא יתמיד בחוגים ובעיסוקים שייקח על עצמו. עם ילד וורוד יש לדבר בשקט ובבהירות, לא דרך מניפולציות ואיומים, לא להעניש כי הוא רק ייעלב ולא יבין למה אז במילא זה חסר ערך. לשאול לדעתו ולא להנחית עליו מלמעלה, להתייעץ איתו, הוא שותף נהדר אבל חייב להרגיש בעל ערך. הילד הוורוד הוא נוח מאוד להוריו במידה וכל התנאים מתקיימים, אם לא הוא ירגיש חסר ביטחון וערך, ולא יעיז לדבר על רצונותיו ורגשותיו, זכרו הוא יחפש לרצות אז תשתדלו לאמן אותו לבקש ולהגיד מה הוא רוצה כדי שיוכל להסתדר בחברה יותר אינטנסיבית. תעודדו אותו לשיחות על הרגשות שלו ולשתף במה עבר עליו במהלך היום. עם ילד וורוד יש לשוחח ולא לדבר. ילד וורוד מאוד אוהב לעשות דברים יחד ולשתף פעולה. הוא מאוד משפחתי ובעל תודעה חברתית גבוהה. הוא סבלני וקשוב, ועם זאת יש לשים לב וללמד אותו לא לוותר על עצמו למען חבר או בן משפחה. ילד וורוד מביא המון אהבה ושמחה למשפחה.

כאמהות העסוקות בקריירה שעות ארוכות זמן האיכות עם הילדים הוא קצר ולכן כדאי שהוא היה בעל ערך. לפנות זמן אפילו שעה ביום כדי להיות נטו עם הילד וללמוד על עולמו הפנימי כדי שתוכלו לייצר תקשורת טובה והילד ירגיש ביטחון לפנות אליכם בכל עניין ודבר ויגדל להיות מבוגר תורם לחברה. חשיבות הבנת צבעי הילדים רבה ואני בטוחה שתזהו את ילדכם באחד הצבעים האלו ואם תעשו שינוי קטן תרוויחו ילד מאושר ובעל ביטחון וערך שיגדל להיות מבוגר כזה. זכרו שלעיתים הילד שלכם יהיה בדיוק ההיפך מכם וזה יקשה עליכם מאוד. הילד שלכם יכול להיות המורה הכי טוב שלכם אם תסכימו לראות ולהקשיב לו.
להורות צבעונית ומהנה!

הכתבה באדיבות הדס יוספוביץ, מאבחנת ומטפלת באורה סומא. אימון אישי ועסקי. חיים בצבע מלא
קליק לאתר של הדס
קליק לעמוד הפייסבוק של הדס

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

48 תגובות

 1. מרינה
  נראה לי יש לי שתי בנות אדומות! איזה בלאגן!!

  נראה לי יש לי שתי בנות אדומות! איזה בלאגן!!

 2. יראת פוקס
  כתבה משובחת

  כתבה משובחת

 3. פנינת
  חחח מגניב

  חחח מגניב

 4. רותם בר ציון
  ילדים הם אכן אנשים קטנים עם אופי משלהם ומערכת פנימית עשירה משלהם

  ילדים הם אכן אנשים קטנים עם אופי משלהם ומערכת פנימית עשירה משלהם

 5. זהבית א.
  ביג ביג לייק

  ביג ביג לייק

 6. קרולין
  יאאללה זה כזה מעניין פשש!!!

  יאאללה זה כזה מעניין פשש!!!

 7. גורית ב.
  אפשר לאבחן ככה גם את המבוגרים שבינינו? :)

  אפשר לאבחן ככה גם את המבוגרים שבינינו? :)

  • בתיה אפשר בהחלט לאבחן את המבוגרים ולנו גם יש את צבעי הבסיס שלנו שחשוב לדעת אותם

   בתיה אפשר בהחלט לאבחן את המבוגרים ולנו גם יש את צבעי הבסיס שלנו שחשוב לדעת אותם

  • גורית אפשר לאבחן גם מבוגרים וכדאי כדי להבין אותם טוב יותר

   גורית אפשר לאבחן גם מבוגרים וכדאי כדי להבין אותם טוב יותר

 8. בתיה משולם
  ריתקתם אותי

  ריתקתם אותי

 9. יפית זיגלר
  אבל מה עושים שיש 3 ילדים וכל אחד מהם צבע אחר.. איך מתמודדים עם הבלאגנים?

  אבל מה עושים שיש 3 ילדים וכל אחד מהם צבע אחר.. איך מתמודדים עם הבלאגנים?

  • יפית, קודם כל נהנים מהמגוון שיש לך בבית 3 ילדים עם אישיות שונה עצמאית וייחודית רק להם. תנסי לזהות…

   יפית, קודם כל נהנים מהמגוון שיש לך בבית 3 ילדים עם אישיות שונה עצמאית וייחודית רק להם.
   תנסי לזהות את הצבעים שלהם וליישם את האמירות וההתנהגויות שלך לגביהם, גם אם לא תצליחי לגמרי בהתחלה תמשיכי להתאמן על זה ויהיה פחות בלאגן.
   את כמובן מוזמנת לפנות אלי בפרטי ואתן לך יותר מידע וכלים שמתאימים למשפחה שלך

 10. שרי דרעי אברמוביץ
  מעניין

  מעניין

 11. אורטל חנה
  סליחהה זו פעם ראשונה שאני נתקלת בזה..!

  סליחהה זו פעם ראשונה שאני נתקלת בזה..!

 12. נורית שמש חצרוני
  איזו יופי. מדליק. אהבתי את הנושא ואת דרך הצגת הדברים

  איזו יופי. מדליק. אהבתי את הנושא ואת דרך הצגת הדברים

 13. גלית דסקל
  חחח ענק!! לי יש ילד סגול וילד כחול בבית :))

  חחח ענק!! לי יש ילד סגול וילד כחול בבית :))

 14. שירן גד פרידנזון
  מעניין מאוד. התלהבתי!! האם מדובר במדע מדוייק ונתמך בעובדות?

  מעניין מאוד. התלהבתי!! האם מדובר במדע מדוייק ונתמך בעובדות?

  • שיר, אני שמחה שהתלהבת זה קודם כל. שיטת האורה סומא היא שיטת אבחון וטיפול ששייכת לעולם האלטרנטיבי. השימוש בצבע תופס…

   שיר, אני שמחה שהתלהבת זה קודם כל. שיטת האורה סומא היא שיטת אבחון וטיפול ששייכת לעולם האלטרנטיבי. השימוש בצבע תופס הרבה מקום היום וההבנה שיש לו משמעויות מקדמות, רגשיות והשפעות פיזיות פותח אפשרויות רבות יותר לשימוש נכון בו כמו בתי ספר, בתי חולים, קליניקות, משרדים. הרבה אנשי מקצוע מתייעצים לפני שהם בוחרים צבעים וכך גם לגבי הבית הפרטי שלהם.
   כל אחד יודע איזה צבעים עושים לו טוב ואיזה צבעים עושים לו לא טוב.

 15. אלין פרוכטר
  מה זה התמונות המעלפות האלו???!?

  מה זה התמונות המעלפות האלו???!?

 16. קרן שושני-גדליהו
  מקסים!! מרתק! אהבתי מאוד

  מקסים!! מרתק! אהבתי מאוד

 17. דנית בן ארי
  מצטערת לא התחברתי

  מצטערת לא התחברתי

 18. מרים נץ
  הצבעים נכונים גם לנו המבוגרים ?

  הצבעים נכונים גם לנו המבוגרים ?

  • מרים, גם לנו המבוגרים יש צבעים אישיים וכדאי ללמוד אותם.

   מרים, גם לנו המבוגרים יש צבעים אישיים וכדאי ללמוד אותם.

 19. שושי יעקוב
  תמונות מדהימות

  תמונות מדהימות

 20. לירון עמית
  אשמח לקרוא עוד בנושא

  אשמח לקרוא עוד בנושא

  • לירון את מוזמנת לדף שלי בפייסבוק ותמצאי שם עוד מידע רב, תודה

   לירון את מוזמנת לדף שלי בפייסבוק ותמצאי שם עוד מידע רב, תודה

 21. שלי כצמן
  עולם האורה סומה מרתק בעיניי ואת הדס מנגישה אותו ומגישה באופן קליק ומהנה לקריאה

  עולם האורה סומה מרתק בעיניי ואת הדס מנגישה אותו ומגישה באופן קליק ומהנה לקריאה

  • שלי תודה, חשובות לי המילים שלך כי זה הרעיון, להפיץ את הידע,הוא נגיש, הוא פשוט ובעיקר יפה

   שלי תודה, חשובות לי המילים שלך כי זה הרעיון, להפיץ את הידע,הוא נגיש, הוא פשוט ובעיקר יפה

 22. עיינה רווח
  לייק. משתפת

  לייק. משתפת

 23. זהבה פרת
  קצת פחות התחברתי

  קצת פחות התחברתי

 24. פנינה ארד
  ומה קורה אם לילדה שלי יש כמה צבעים??

  ומה קורה אם לילדה שלי יש כמה צבעים??

  • פנינה, לרוב הילדים יש יותר מצבע אחד, ברגע שתזהי את צבע הבסיס שלה ותדברי ותתנהגי איתה בהתאם לצבע שלך כל…

   פנינה, לרוב הילדים יש יותר מצבע אחד, ברגע שתזהי את צבע הבסיס שלה ותדברי ותתנהגי איתה בהתאם לצבע שלך כל השאר יהיה יותר קל.

 25. סיגי לב
  הדס זה כ"כ מרתק ואשמח לקרוא עוד

  הדס זה כ"כ מרתק ואשמח לקרוא עוד

 26. שירלי וולך
  איזה יופי של כתבה!!!

  איזה יופי של כתבה!!!

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק